Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Trzeci przystanek z cyklu "Stacja: Równość" – Przyjdź, poczuj, zrozum

22 czerwca 2023 r.


Zapraszamy 22 czerwca na trzeci już Przystanek w ramach cyklu Stacja: Równość. Tym razem chcemy przyjrzeć się bliżej barierom, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze, wcielając się w ich rolę. Przyjdź, poczuj i zrozum.

Zapraszamy 22 czerwca na trzeci już Przystanek w ramach cyklu Stacja: Równość. Tym razem chcemy przyjrzeć się bliżej barierom, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze, wcielając się w ich rolę. Przyjdź, poczuj i zrozum.

W Centrum Konferencyjnym w Katowicach spotkamy się z niesamowitymi ludźmi, którzy każdego dnia udowadniają, że warto walczyć, pokonywać własne lęki, bariery i dążyć do celu, bo nie ma rzeczy niemożliwych. Swoje historie opowiedzą nam osoby, dla których niepełnosprawność, wykluczenie i walka ze stereotypami nie są tematami tabu. Porozmawiamy o tym, co należy zmienić, by wszystkim nam żyło się dobrze i komfortowo, pomimo trudności z jakimi czasem przychodzi nam się zmierzyć.

Do rozmowy zaprosiliśmy:

  • dr Agnieszkę Filipkowską – Radną Rady Miasta w Gliwicach, aktywistkę ds. osób z niepełnosprawnościami, lektorkę języka niemieckiego na Politechnice Śląskiej;
  • Janinę Piwowarczykczłonkinię Śląskiej Rady ds. Seniorów przy Marszałku woj. Śląskiego, Prezeskę senioralnego Stowarzyszenia Nasze Osiedle Ścigały, członkinię Zarządu Żywa Biblioteka Polska;
  • Mateusza Potockiego – oligofrenopedagoga z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, koordynatora mieszkania zintegrowanego w Sosnowcu, współtwórcę „Twórczej Myjni”;
  • Daniela i Kamila Szymulów – absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, mieszkańców mieszkania usamodzielniającego i pracowników „Twórczej Myjni”.

Najpierw poczuj, potem zrozum

Ważnym punktem przystanku będą warsztaty wcieleniowe, podczas których uczestnicy będą mogli przekonać się, czym są bariery architektoniczne, komunikacyjne czy cyfrowe oraz spróbować zmierzyć się z problemami, z jakimi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami lub osoby starsze.

Stacja: Równość

Jest to cykl sześciu spotkań tematycznych (przystanków) poświęconych barierom równości płci, zapobieganiu wszelkiej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, ale również stereotypom dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Spotkania dzielą się na dwie części. W pierwszej rozmawiamy z osobami, które dzielą się własnym doświadczeniem w odniesieniu do danego tematu.  W drugiej odbywają się wykłady lub warsztaty eksperckie.

Ale przede wszystkim nastawiamy się na rozmowę w luźnej i kameralnej atmosferze, na wymianę kontaktów, dyskusje, sieciowanie i networking w miejscach, które uzyskały dofinansowanie z funduszy europejskich i/lub w swojej działalności realizują cele włączenia społecznego.  

Wszystkie spotkania poprzedzone są krótkim spotem w radiu, a zakończonych audycją podsumowującą, dlatego jeśli słuchacie AntyRadia, ChilliZet, MeloRadia to nadstawcie uszu. 

Poprzednie przystanki:

W drodze do Stacji Równość zatrzymywaliśmy się już na przystankach:

Zasada równości kobiet i mężczyzn

To jedna z naczelnych zasad horyzontalnych Unii Europejskiej, a jej stosowanie jest obligatoryjne we wszystkich funduszach europejskich. Zgodnie z art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1060 Państwa członkowskie i Komisja zapewniają, by równość mężczyzn i kobiet oraz uwzględnianie aspektu i perspektywy płci brano pod uwagę i propagowano w całym procesie przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji programów.  

W Szczegółowym Opisie Priorytetów znalazły się zapisy umożliwiające beneficjentom realizację działań aktywizujących kobiety, natomiast jako Instytucja Zarządzająca chcielibyśmy promować tę zasadę poprzez organizację spotkań tematycznych dotyczących równości płci. Pierwszą imprezą poświęconą tej tematyce była konferencja z okazji Dnia Kobiet pn. „Liderki zmiany”.

Weź udział w spotkaniu

Szczegółowe informacje o spotkaniu i rejestrację na wydarzenie znajdziesz w dziale: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Zapraszamy!

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś