Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Kolejny przystanek ku równości


Kontynuujemy cykl spotkań poświęconych jednej z naczelnych zasad horyzontalnych UE – równości kobiet i mężczyzn.

Ruszamy do stacji Równość!  

Po drodze czeka nas 6 przystanków, podczas których przysiądziemy w miłych miejscach i porozmawiamy, o tym, jak wprowadzać zmianę w swoje życie, jak powiedzieć NIE dyskryminacji i mobbingowi, jak nie dać się stereotypom.   

Przyjdź, posłuchaj, wypowiedz się!  
Poznaj inspirujących ludzi, zyskaj impuls do działania i wiedzę o Funduszach Europejskich. 

Zasada równości kobiet i mężczyzn  

To jedna z naczelnych zasad horyzontalnych Unii Europejskiej, a jej stosowanie jest obligatoryjne we wdrażaniu wszystkich Funduszy Europejskich. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (art. 9 ust. 2) Państwa członkowskie i Komisja zapewniają, by równość mężczyzn i kobiet oraz uwzględnianie aspektu i perspektywy płci brano pod uwagę i propagowano w całym procesie przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji programów.  

W Szczegółowym Opisie Priorytetów znalazły się zapisy umożliwiające beneficjentom realizację działań aktywizujących kobiety, a my promujemy tę zasadę poprzez organizację spotkań tematycznych dotyczących równości płci. Pierwszą imprezą poświęconą tej tematyce była konferencja z okazji Dnia Kobiet pn. „Liderki zmiany”.

Stacja: Równość 

Będzie to cykl spotkań tematycznych (przystanków) poświęconych barierom równości płci i stereotypom dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Podczas spotkania:

  • przyjrzymy się powrotom kobiet i mężczyzn do pracy po dłuższej nieobecności związanej z narodzinami dziecka czy opieką nad osobą potrzebującą pomocy w codziennym funkcjonowaniu,
  • poznamy liderki nowoczesnych technologii i kobiety, które pomimo różnych przeciwności lub ograniczeń pozostają aktywne, realizują swoje pasje i działają na rzecz innych.
  • omówimy możliwości wsparcia, jakie można uzyskać dzięki Funduszom Europejskim,
  • przedstawimy historie naszych beneficjentek poprzedzone krótkimi wykładami i warsztatami eksperckimi.

Ale przede wszystkim... nastawiamy się na rozmowę w luźnej i kameralnej atmosferze, na wymianę kontaktów, dyskusje, sieciowanie i networking w miejscach, które uzyskały dofinansowanie z Funduszy Europejskich i/lub w swojej działalności realizują cele włączenia społecznego.

Planujemy minimum 6 przystanków, raz w miesiącu, poprzedzonych krótkim spotem w radiu, a zakończonych audycją podsumowującą, dlatego jeśli słuchacie AntyRadia, ChilliZet lub MeloRadia to nadstawcie uszu!

Mama i tata wracają do pracy

Na drugi Przystanek zapraszamy już 29 maja do Mysłowic. W kawiarnio-bawialni Hocki Klocki spotkamy się z rodzicami, którzy powrócili do pracy po urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim i opowiedzą nam swoje historie. Następnie odbędą się warsztaty (ze znaną trenerką) o charakterze psychoedukacyjnym pn. „Mama i tata wracają do pracy”, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki powrotów na rynek pracy po dłuższej nieobecności związanej z narodzinami dziecka czy opieką nad osobą potrzebującą pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Trenerka

Justyna RutkowskaWarsztaty poprowadzi Justyna Rutkowska – psychoterapeuta, psycholog, trener. Dyrektor VERSO Instytut Psychoterapii i Zdrowia.

Od kilkunastu lat pracuje w gabinecie prywatnym. Jest kandydatką na członka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Od sześciu lat rozwija aktywnie myśl psychoanalityczną w Tychach i na Śląsku, realizując otwarte spotkania i seminaria kliniczne. Posiada doświadczenie w realizacji projektów związanych z powrotem do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Zainaugurowała i kontynuuje w mieście inicjatywę Międzynarodowego Tygodnia Mózgu. Współpracuje z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowa, uczestniczy w warsztatach teatralnych Teatru Witkacego w Zakopanym. Współprowadzi warsztaty psychologiczno-teatralne z aktorką Teatru Żeromskiego w Kielcach.

Interesuje się psychosomatyką, kulturą komunikacji, fotografią, ornitologią, filmem i dobrym codziennym życiem. Chodzi po górach, wspina się i uwielbia czytać mapy. Jest wykładowcą na kierunku psychologia SWPS. Studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Śląskim, całościowe szkolenie psychoterapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Aktualnie jest w szkoleniu psychoterapii psychoanalitycznej w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej. Odbiorcami jej szkoleń w okresie minionych 25 lat byli: pracownicy ochrony zdrowia, kadra zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, pracownicy oświaty, biznesu, publicznych służb zatrudnienia, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków interwencji kryzysowych oraz centrów pomocy rodzinie, jak również organizacje pozarządowe w całym kraju oraz uczelnie wyższe. Pracowała jako Inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy. Na trenerskim zgromadziła ok. 15 tys. godzin spędzonych na salach szkoleniowych. Przeszła zróżnicowaną drogę trenerską, współpracowała z wieloma instytucjami i specjalistami. Jej zawodową ideą jest inspirowanie innych do zdrowego i świadomego życia. Jest wegetarianką, buddystką, nie ma nałogów, dba o zdrową dietę, naturalne kosmetyki i aktywność fizyczną. Z pierwszego wykształcenia jest technikiem ochrony środowiska. Ceni sobie swoją relację z przyrodą i trwałe związki w życiu oparte na prawdzie i zaufaniu. Integruje ludzi pomagając im dokonywać zmian w życiu. W życiu dorosłym była tylko jeden dzień osobą bezrobotną. Potrafi kreować inspirującą rzeczywistość, zapraszać do swoich inicjatyw innych łącząc temperamenty, możliwości i doświadczenia. Swoją aktywnością motywuje innych do odważnych decyzji, wytrwałości i wierności sobie, bo wierzy w siebie i w innych. 

Weź udział w spotkaniu

Szczegółowe informacje o spotkaniu i rejestrację na wydarzenie znajdziesz w dziale: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Zapraszamy!

Stacja Równość - plakat: u góry napis

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś