Nowy Europejski Bauhaus
21 listopada 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się konferencja "Nowy Europejski Bauhaus, czyli jak bardzo estetyczna, ekologiczna i partycypacyjna może być sprawiedliwa transformacja?"
Czym jest Nowy Europejski Bauhaus?
Nowy Europejski Bauhaus (dalej: NEB) to odgórny program, ruch społeczny i wielowątkowy punkt odniesienia oraz aktywator zielonej transformacji społeczeństw i gospodarki – zainaugurowany w 2020 r. pod hasłem “Beautiful-Sustainable-Together” (pięknie – w równowadze – razem).
Wzywa on wszystkich Europejczyków do wyobrażenia sobie i wspólnego budowania zrównoważonej i integracyjnej przyszłości. Ma na celu przekształcanie różnych sektorów gospodarki, zwłaszcza środowiska miejskiego, przyczyniając się do realizacji celów klimatycznych i poprawy jakości życia wszystkich obywateli.
W toku rozwoju inicjatywy, w efekcie różnorakich konsultacji, reprezentowana przez słowo „pięknie” estetyka została zastąpiona jakością doświadczania.
Określenie „w równowadze” reprezentuje środowiskowe aspekty zrównoważonego rozwoju z naciskiem na adaptację do nowych potrzeb, gospodarkę obiegu zamkniętego i odzyskiwanie zasobów, a także na przywracanie związków z naturą.
Określenie „razem” odnosi się do włączania różnych grup społecznych, tak by nikt nie był dyskryminowany.
Grafika przedstawiająca cele Nowego Europejskiego Bauhausu - po lewej żółta plama symbolizująca jedność (razem z ang. together) i jej cele, czyli włączanie, konsolidowanie i przekształcenia spoleczne; z prawego górnego rogu łączy się z zieloną plamą symbolizującą równowagę (ang. sustainable), która ma na celu regenerować i odzyskiwać surowce, adaptować do nowych potrzeb i tworzyć obieg zamknięty; z prawego dolnego rogu łączy się z nimi niebieska plama symbolizująca estetykę (piękno z ang. beautiful), która ma łączyć, aktywizować i integrować ludzi skupionych wokół Nowego Europejskiego Bauhausu.
Nowy Europejski Bauhaus nie tworzy zupełnie nowych wartości, ale wspiera idee, które już wcześniej były rozwijane. Dowodem na to są nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznawane już od pierwszego roku jego funkcjonowania, także za inicjatywy już zrealizowane. Wśród finalistek nagród w 2023 roku było powstałe 16 lat wcześniej w Cieszynie stowarzyszenie Serfenta działające na rzecz rozwoju rzemiosła plecionkarskiego.
NEB COMPASS
Wartości Nowego Europejskiego Bauhausu najczytelniej w sposób pogłębiony są przedstawione w opracowaniu NEB Compass, które prezentuje także zasady działania zgodne z NEB zebrane w 3 grupy:
- partycypacyjne działanie (konsultowanie, współtworzenie i współzarządzanie),
- działanie na różnych szczeblach (od lokalnego po globalny),
- łączenie różnych dziedzin (od wykorzystywania różnych dyscyplin, aż po ich integrację).
Więcej informacji o Nowym Europejskim Bauhausie znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej – Nowy Europejski Bauhaus.
Podcasty z uczestnikami konferencji NEB
Materiały prasowe
Artykuły na temat Nowego Europejskiego Bauhausu opublikowane na łamach Gazety Wyborczej 13 grudnia 2024 r.: