Poradnik

Grupa Robocza ds. realizacji zasady partnerstwa

Przejdź do strony głównej portalu Poradniki

Zasada partnerstwa

Jedną z obowiązujących zasad w polityce spójności na lata 2021-2027 jest zasada partnerstwa, o której mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z 24 czerwca 2021 r., jak również w Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 240/2014 z 7 stycznia 2014 r.

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia 2021/1060 i Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasady partnerstwa na lata 2021-2027 instytucja zarządzająca programem regionalnym realizuje zasadę partnerstwa podczas „przygotowywania, wdrażania i ewaluacji programów, w tym poprzez udział w komitetach monitorujących”. W ramach partycypacyjnego procesu przewiduje współpracę szerokiego grona interesariuszy z udziałem partnerów społecznych i szerokiego grona organizacji społeczeństwa obywatelskiego (NGO, nieformalne ruchy obywatelskie, sieci wolontariuszy i aktywistów itp.).

Powołanie grupy

Zgodnie z zapisami "Funduszy Europejskich dla Ślaskiego 2021-2027" cykl realizacji programu będzie również uwzględniał udział ekspertów i beneficjentów oraz partnerów niebędących członkami Komitetu Monitorującego. Dlatego uchwałą Komitetu Monitorującego nr 50 z 28 kwietnia 2023 r. powołano grupę roboczą ds. realizacji zasady partnerstwa składającą się z przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, w tym w szczególności organizacji pozarządowych oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Cel grupy

Działalność grupy roboczej skupiona jest wokół realizacji zasady partnerstwa w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, czyli nawiązywania, podtrzymywania lub pogłębiania współpracy pomiędzy różnymi podmiotami (instytucjami, organizacjami czy firmami) podczas wdrażania wsparcia UE. Celem działania Grupy jest też poprawa efektywności i skuteczności wdrażania programu.

Zadania grupy

Grupa została powołana na okres działalności Komitetu Monitorującego program i będzie organem konsultacyjnym w obszarze realizacji zasady partnerstwa na poszczególnych etapach wdrażania programu. Do kompetencji gremium należy:

  • opiniowanie pod kątem realizacji zasady partnerstwa dokumentów związanych z programem:
    • programowaniem,
    • wdrażaniem,
    • monitorowaniem,
    • ewaluacją,
  • rekomendowanie rozwiązań gwarantujących (zwiększających szanse) realizacji zasady partnerstwa,
  • promowanie rozwiązań i dobrych praktyk związanych z realizacją zasady partnerstwa,
  • monitorowanie realizacji zasady partnerstwa,
  • interweniowanie, jeśli zasada nie jest realizowana lub jest realizowana w sposób niewystarczający,
  • eksploracja nowych terytoriów partycypacji (nowych narzędzi realizacji zasady partnerstwa).

Skład

Aktualny skład grupy roboczej ds. realizacji zasady partnerstwa.