Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Fundusze Europejskie to nowe możliwości!


Dokładnie rok temu – 8 grudnia 2022 r. – uruchomiliśmy program Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Sprawdź, jakie możliwości w województwie śląskim zyskaliśmy dzięki Funduszom Europejskim na lata 2021-2027!


Nowe Fundusze  nowe możliwości

Przez pierwszy rok funkcjonowania nowego programu ogłosiliśmy już 76 naborów wniosków o dofinansowanie, z czego:

32 z nich były organizowane w trybie konkurencyjnym  co oznacza, że każdy podmiot uprawniony do startowania w danym naborze (np. jednostki samorządu terytorialnego województwa śląskiego, przedsiębiorstwa, instytucje kultury etc.) mógł lub może, w przypadku trwających naborów, starać się o pozyskanie wsparcia z Unii Europejskiej na realizację swojego projektu!

Pozostałe 44 nabory zostały ogłoszone w trybie niekonkurencyjnym wybrane w nich projekty były odgórnie planowane do realizacji w programie. Nabory te są dedykowane konkretnym podmiotom (np. Samorządowi Województwa, Uniwersytetowi Śląskiemu w Katowicach, Muzeum Śląskiemu w Katowicach etc.) i tylko te podmioty mogą złożyć w nich wnioski o dofinansowanie.


Wyjątkowe projekty

Nabory niekonkurencyjne są też ogłaszane w przypadku wyboru do dofinansowania tzw. projektów strategicznych, które mają kluczowe znaczenie dla województwa śląskiego i które zostały uwzględnione w wykazie planowanych operacji o znaczeniu strategicznym w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Do realizacji w województwie śląskim planujemy aż 57 takich operacji. W pierwszym roku działania programu ogłosiliśmy już 37 naborów dla projektów strategicznych i otrzymaliśmy 18 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 1 mld 769 mln złotych!

18 projektów strategicznych ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie, spośród których 4 zostały już wybrane do dofinansowania na łączną kwotę 384,6 mln zł:

  • Śląskie. Inwestujemy w talenty PLUS
  • CUS nowe spojrzenie na usługi społeczne
  • Skoordynowane wsparcie pre i post adopcyjne
  • Budowanie sieci współpracy międzyinstytucjonalnej i promocji w zakresie poradnictwa zawodowego
  • Opracowanie modelu prognozowania i monitorowania zmian na rynku pracy
  • Pierwszy krok w kosmos
  • Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny
  • Tyski Hub Zielonej Gospodarki
  • IT HUB Gliwice
  • Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii
  • Adaptacja zabytkowych budynków pokopalnianych na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach
  • DiagMedFarm Centrum Nauk Medyczno-Farmaceutycznych w Sosnowcu
  • Rozbudowa i doposażenie zaplecza technicznego Spółki Koleje Śląskie sp. z o.o. w Katowicach
  • InterGlobal internacjonalizacja przedsiębiorstw MŚP z województwa śląskiego
  • Beskidzkie Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza w Wiśle
  • Zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego
  • PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji
  • Centrum Innowacyjnej Dydaktyki Medycznej w Zabrzu

Śląskie Inwestujemy w talenty PLUS

Młodzi zdolni stanowią ogromny potencjał naszego regionu.

Aby mogli go w pełni rozwinąć, czasem potrzebują pomocy. Najczęstszym wyzwaniem, z jakim dzisiaj przychodzi im się mierzyć, są bariery finansowe, które blokują zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych czy opłacenie uczestnictwa w dodatkowych zajęciach. Województwo Śląskie – poprzez kontynuację programu stypendialnego dla uczniów szkół średnich – dąży do stworzenia warunków sprzyjających rozwijaniu młodych talentów.

Do 13 grudnia 2023 r. trwa nabór wniosków do I edycji projektu, w ramach którego ponad 1000 uczniów i uczennic z województwa śląskiego otrzyma stypendium w wysokości 700 zł miesięcznie, czyli 7 000 zł w danym roku szkolnym.

Dowiedz się więcej


Skoordynowane wsparcie pre i post adopcyjne

Na tle kraju, to w województwie śląskim najwięcej dzieci pozbawionych jest opieki rodziców biologicznych – prawie 14% znajduje się w pieczy instytucjonalnej. Jednocześnie najsłabiej rozwija się rodzinna piecza zastępcza, adopcja i przysposobienie.

Kompleksowe i wielokierunkowe działania zaplanowane w projekcie mają na celu stymulowanie pozytywnych zmian w tym zakresie, tak aby umożliwić jak największej liczbie dzieci dorastanie w środowisku rodzinnym.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dobrostanu psychicznego 500 dzieci objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej, niwelowania deficytów społecznych i zdrowotnych dzieci, a także zwiększenie szans na stworzenie im warunków środowiska rodzinnego.

Wsparcie uzyska również 400 rodziców adopcyjnych oraz kandydatów na rodziców adopcyjnych, a także 200 przedstawicieli systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

Dowiedz się więcej


Dzielnica Nowych Technologii Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny

Powstanie HUB-u Gamingowo-Technologicznego wytyczy kierunek dla dalszego rozwoju Katowic w dziedzinie nowoczesnych technologii. Ma to być wspólna przestrzeń dla:

  • firm technologicznych,
  • game developerów czyli producentów gier,
  • a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji.

Ideą HUB-u jest skupienie przedstawicieli nowych technologii w jednym miejscu i przyciągnięcie kolejnych firm poprzez spełnienie ich wymagań i umożliwienie dalszego rozwoju.

Dowiedz się więcej


Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś