Skoordynowane wsparcie pre i post adopcyjne
Na tle kraju, to w województwie śląskim najwięcej dzieci pozbawionych jest opieki rodziców biologicznych – prawie 14% znajduje się w pieczy instytucjonalnej. Jednocześnie najsłabiej rozwija się rodzinna piecza zastępcza, adopcja i przysposobienie. Kompleksowe i wielokierunkowe działania zaplanowane w projekcie mają na celu stymulowanie pozytywnych zmian w tym zakresie, tak aby umożliwić jak największej liczbie dzieci dorastanie w środowisku rodzinnym.
Tytuł projektu
Skoordynowane wsparcie pre i post adopcyjne
Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie – Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
Działanie
Priorytet: VII. Fundusze Europejskie dla społeczeństwa
Działanie: 7.8 Strategiczne projekty dla obszaru wsparcia rodziny
Typ: Rozwój usług adopcyjnych
Finanse
Wartość projektu: 5 000 000 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 4 250 000 EUR
Okres realizacji
I edycja: X 2023 – XII 2026
Kluczowe etapy
Cel projektu
Zapewnienie kompleksowego i wielokierunkowego wsparcia dla rodzin adopcyjnych, dzieci oczekujących na przysposobienie oraz kandydatów na rodziców poprzez skoordynowane, specjalistyczne działania edukacyjne, terapeutyczne i diagnostyczne.
Wsparcie ma na celu:
- poprawę sytuacji społecznej i zdrowotnej dzieci,
- przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu
- oraz zwiększenie szans na znalezienie dla dzieci oczekujących na adopcję środowiska rodzinnego.
Projekt wspiera proces deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej oraz tworzenia systemu wsparcia rodzin decydujących się na adopcję dziecka.
Zadania w projekcie
- wsparcie przeznaczone na rzecz dzieci zgłoszonych do przysposobienia i przysposobionych,
- wsparcie dla rodzin adopcyjnych,
- wsparcie preadopcyjne,
- działania edukacyjne i wzmacniające współpracę międzyinstytucjonalną w obszarze adopcji, a także na rzecz inicjatyw promujących ideę adopcji
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Projekt ma na celu w głównej mierze zapewnienie dzieciom zgłoszonym do adopcji kompleksowego wsparcia w zakresie diagnozy, a także terapii zdiagnozowanych deficytów.
Zakres pomocy możliwej do uzyskania w ramach NFZ jest w większości przypadków niewystarczający, a koszty pokrycia wizyt prywatnych stanowią ogromne obciążenie dla budżetu rodzin adopcyjnych. Mając powyższe na względzie przedsięwzięcia zaplanowane do realizacji w projekcie stanowią odpowiedź na potrzeby, których niezaspokojenie może skutkować wykluczeniem społecznym dzieci.
Co jest planowane do realizacji?
Wsparcie przeznaczone na rzecz dzieci obejmie, m.in. takie usługi jak:
- diagnozy zaburzeń neurorozwojowych (FAS/FASD, całościowych zaburzeń rozwoju oraz zaburzeń hiperkinetycznych) i diagnozy rozwoju psychoruchowego,
- terapię psychologiczną,
- terapię zaburzeń integracji sensorycznej,
- terapię czaszkowo-krzyżową,
- zajęcia wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny dzieci (TUS, Trening Zastępowania Złości oraz socjoterapia),
- coaching dla nastolatków,
- zooterapię,
- trening słuchowy
- oraz EEG Bioffedback
Wsparcie dla rodzin adopcyjnych będzie obejmowało:
- turnusy terapeutyczne,
- warsztaty z zakresu wspierania dzieci o szczególnych potrzebach,
- konsultacje specjalistyczne m.in. z zakresu psychologii, seksuologii i psychodietetyki,
- coaching rodzicielski,
- a także grupy wsparcia i grupy psychoedukacyjne.
Wsparcie preadopcyjne będzie obejmowało coaching dla par oraz warsztaty budujące umiejętności rodzicielskie i wzmacniające relacje.
Uzupełnienie przedsięwzięć stanowić będzie realizacja działań edukacyjnych i wzmacniających współpracę międzyinstytucjonalną w obszarze adopcji, a także inicjatyw promujących ideę adopcji. W ich ramach przewidziano wsparcie ośrodków adopcyjnych oraz innych podmiotów zaangażowanych w proces adopcji (m.in. poprzez organizację specjalistycznych szkoleń, warsztatów i treningów dla ich personelu, realizację superwizji i poradnictwa dla personelu ośrodków adopcyjnych), rozwój i wzmocnienie współpracy podmiotów zaangażowanych w proces adopcji w celu zwiększenia jej efektywności (m.in. poprzez organizację interdyscyplinarnych szkoleń i konferencji), realizację działań promujących idee adopcji, w tym kampanii społecznej, opracowanie publikacji poświęconej zaburzeniom posttraumatycznym oraz organizację spotkań integracyjnych dla rodzin adopcyjnych.
Jakie będą główne korzyści projektu?
- poprawa dobrostanu psychicznego 500 dzieci objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej,
- niwelowanie deficytów społecznych i zdrowotnych dzieci,
- zwiększenie szans na stworzenie im warunków środowiska rodzinnego.
Wsparcie uzyska również 400 rodziców adopcyjnych oraz kandydatów na rodziców adopcyjnych, a także 200 przedstawicieli systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej.
Kto skorzysta na realizacji projektu?
Główną grupą docelową prowadzonych działań są dzieci zgłoszone do przysposobienia i przysposobione, rodzice adopcyjni oraz kandydaci na rodziców adopcyjnych, a także przedstawiciele systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej.
Więcej informacji
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Śląski Ośrodek Adopcyjny