Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Często zadawane pytania

Dział, w którym się znajdujesz, może Tobie pomóc w uzyskaniu szybkiej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku, gdy nie znajdziesz tu odpowiedzi na interesujący Cię temat prosimy o kontakt z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich.


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię informacje:
Dostępne 1 pytania i odpowiedzi z wszystkich 115 dla zadanych warunków:
tematyka: Nabory;

Pytanie 1. W jaki sposób podatek VAT może być częściowo odzyskany w projekcie?

Odpowiedź

Zgodnie z zapisami Przewodnika dla Beneficjentów FE SL 2021-2027 podatek VAT może być odzyskany w projekcie w pełniej wysokości lub częściowo tj. może być rozliczony za pośrednictwem tzw. współczynnika lub prewspółczynnika.

Jeśli zatem projekt ma koszt całkowity równy lub powyżej 5 mln euro, to można kwalifikować częściowo podatek VAT, według poniższych zasad:

   • jeśli masz możliwość odzyskać podatek VAT od 2% do 20% (włącznie), to podatek VAT kwalifikowany będzie według stałych wartości procentowych tzn. 80% podatku VAT uznamy jako kwalifikowalne w projekcie, a 20% będzie niekwalifikowane. Wartości procentowe będą niezmienne i będą niezależne od rzeczywistego rozliczenia z urzędem skarbowym;

   • jeśli masz możliwość odzyskać podatek VAT powyżej 20%, to wartość wydatków kwalifikowalnych tytułem podatku VAT będzie zgodna z rzeczywistą wartością określoną na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Następnie w uzasadnieniu należy wskazać metodę wyliczenia częściowego podatku VAT możliwego do odzyskania, w tym podaj stawkę zastosowanego współczynnika (art. 90 ustawy VAT) i/lub prewspółczynnika (art. 86 ust. 2a ustawy VAT). 

W przypadku projektu powyżej 5 mln euro całkowitego kosztu inwestycji „Oświadczenie o kwalifikowalności VAT” na etapie oceny formalnej wniosku będzie dodatkowym obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie projektu, znajdującym się w części H wniosku. Oświadczenie o kwalifikowalności VAT dołączone do wniosku o dofinansowanie w LSI w wersji elektronicznej będzie wystarczające.

W celu zbadania kwalifikowalności podatku od towarów i usług, będziemy Cię prosić o dostarczenie oświadczenia. Co do zasady Indywidualną interpretację prawa podatkowego będziesz musiał dostarczyć na etapie składania pierwszego wniosku o płatność (nie dotyczy wniosku o płatność z wypełnioną jedynie częścią sprawozdawczą).

Pytanie 2. Czy nazwy projektów zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy oraz deklaracji/oświadczeniu organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 muszą być zgodne (jednolite) z Regionalnym Planem Transportowym (RPT)?

Odpowiedź

Zgodnie z obowiązującym regulaminem i kryteriami wyboru projektów w ramach naboru nr FESL.04.01-IZ.01-007/23 dla działania 04.01. Drogi wojewódzkie w przypadku składania wniosku o dofinansowanie nazwa projektu musi wynikać wprost z Regionalnego Planu Transportowego Województwa Śląskiego.

Dostosowanie wykazu przedsięwzięć znajdujących się w Wieloletniej Prognozie Finansowej jst oraz w przypadku załączania do wniosku o dofinansowanie deklaracji/oświadczenia organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000, powinny w pełni odzwierciedlać zakres rzeczowy inwestycji wskazany w RPT.

W takim przypadku nie ma konieczności sporządzania oświadczania zgodności projektu (inwestycji) z nazwą zadania wskazaną w RPT. Ponadto na etapie oceny merytorycznej wniosku sprawdzany będzie również status rekomendowanej do realizacji inwestycji określonej w RPT.

    Pomóż nam poprawić serwis

    Anuluj
    Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś