Ruszamy do Stacji: Równość! Powiedz NIE mobbingowi
Kontynuujemy cykl spotkań poświęconych jednej z naczelnych zasad horyzontalnych UE – równości kobiet i mężczyzn. Na kolejny ósmy przystanek w drodze do Stacji Równość zapraszamy 28 listopada do Teatru BELFEGOR w Tychach.
Powiedz NIE mobbingowi
Rynek pracy to obszar, wokół którego (bezpośrednio i pośrednio) ogniskuje się wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. W miejscu pracy spędzamy znaczną część naszego czasu i niezmiernie ważne jest, aby była to przestrzeń wolna od nadużyć, przemocy i braku szacunku. Zjawisko mobbingu nie dotyczy tylko relacji pracodawca-pracownik, często dochodzi do niego również na innych poziomach. O rodzajach i formach mobbingu, o tym, jak rozpoznać jego sygnały, jak na nie reagować i, przede wszystkim, jak zapobiegać temu zjawisku porozmawiamy z:
- Agatą Gnat – specjalistką do spraw realizacji projektów społecznych w Fundacji Ajkum im. Anny i Józefa Kumorek w Katowicach
- Dr inż. Iwoną Krzyżewską – przedstawicielką Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego
- Hanną Szymborską- Szymitowską – przewodniczącą Związku Zawodowego Pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ekspertką IZ FE SL 21-27
W drugiej części Agata Gnat przeprowadzi tematyczny warsztat z wykorzystaniem własnych doświadczeń. Dowiemy się również, jak w „bezpieczny sposób” zgłaszać niepożądane zjawiska.
Weź udział
Zasady równości kobiet i mężczyzn
To jedna z naczelnych zasad horyzontalnych Unii Europejskiej, a jej stosowanie jest obligatoryjne we wdrażaniu wszystkich Funduszy Europejskich. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (art. 9 ust. 2) Państwa członkowskie i Komisja zapewniają, by równość mężczyzn i kobiet oraz uwzględnianie aspektu i perspektywy płci brano pod uwagę i propagowano w całym procesie przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji programów.
W Szczegółowym Opisie Priorytetów znalazły się zapisy umożliwiające beneficjentom realizację działań aktywizujących kobiety, a my promujemy tę zasadę poprzez organizację spotkań tematycznych dotyczących równości płci. Pierwszą imprezą poświęconą tej tematyce była konferencja z okazji Dnia Kobiet pn. „Liderki zmiany”.
Stacja: Równość
Jest to cykl spotkań tematycznych (przystanków) poświęconych barierom równości płci, zapobieganiu wszelkiej dyskryminacji i przeciwdziałaniu stereotypom. Do tej pory poruszaliśmy tematykę: zmiany w kontekście społecznych uwarunkowań płci, powrotu do pracy po dłuższej nieobecności, dyskryminacji ze względu na niepełnosprawności i wiek, niestereotypowych wyborów zawodowych i prywatnych oraz sytuacji na uczelniach wyższych z perspektywy kobiet.
Tym razem porozmawiamy o zjawisku mobbingu, o jego rodzajach i formach, jak również, jak rozpoznać jego sygnały, jak na nie reagować i, przede wszystkim, jak zapobiegać temu zjawisku. Ale przede wszystkim nastawiamy się na rozmowę w luźnej i kameralnej atmosferze, na wymianę kontaktów, dyskusje, sieciowanie i networking.
Poznaj inspirujących ludzi, zyskaj impuls do działania i wiedzę o funduszach europejskich!