Przystanek do Stacji Równość: Kobiety w nauce
Kontynuujemy cykl spotkań poświęconych jednej z naczelnych zasad horyzontalnych UE – równości kobiet i mężczyzn. Na kolejny przystanek w drodze do Stacji Równość zapraszamy 24 października do Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Kobiety w nauce
Już po raz 7 w tym roku spotkamy się, aby porozmawiać o jednej z naczelnych zasad horyzontalnych funduszy europejskich i całej Unii Europejskiej – zasadzie równości kobiet i mężczyzn. Tym razem poruszymy tematykę kobiet w nauce – jakie bariery spotykają na swojej naukowej drodze? Czy coś ogranicza im rozwój zawodowy? Czy na przestrzeni lat zaszły w tej materii jakieś zmiany? A może to tylko mit i płeć w tej branży nie ma znaczenia? Albo jest to uzależnione od rodzaju uczelni i kierunku? Lub czegoś jeszcze?
Na te i inne pytania odpowiemy 24 października podczas wyjątkowego spotkania. Wyjątkowego przede wszystkim ze względu na znamienite panelistki, które przyjęły nasze zaproszenie – będą to:
- dr hab. inż. Monika Kwoka, Prof. PŚ – Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki / Katedra Cybernetyki, Nanotechnologii i Przetwarzania Danych,
- dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Prof. PŚ – Wydział Architektury / Katedra Teorii, Projektowania i Historii Architektury,
- dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, Prof. PŚ – Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki / Katedra Biotechnologii Środowiskowej,
- dr inż. Magdalena Letun-Łątka – Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej,
- dr nauk o zdrowiu Katarzyna Brukało – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- dr Monika Glosowitz – Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Śląski,
- mgr inż. Katarzyna Markiewicz-Śliwa – Centrum Zarządzania Projektami,
- mgr inż. Barbara Balon – Politechnika Śląska, Krajowa Reprezentacja Doktorantów.
Po rozmowie profesor Monika Kwoka przeprowadzi warsztat na temat tego, jak się zaprezentować, jak pokazać swój pomysł, projekt, ideę – jak mówić o swoich osiągnięciach i z dumą je prezentować. Proces socjalizacji dziewczynek i młodych kobiet nie zawsze sprzyja przecież wierze we własne możliwości i przekonaniu, że mają czym się chwalić, że powinny i mogą to robić.
Spotkanie odbędzie się w auli Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, które jest współorganizatorem spotkania. Zależy nam jednak i serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na rodzaj uczelni, kierunek czy sam fakt połączenia, bądź nie z akademickim światem. Chcemy prowadzić otwartą dyskusję i przyjazną wymianę doświadczeń.
Weź udział
Zasady równości kobiet i mężczyzn
To jedna z naczelnych zasad horyzontalnych Unii Europejskiej, a jej stosowanie jest obligatoryjne we wdrażaniu wszystkich Funduszy Europejskich. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (art. 9 ust. 2) Państwa członkowskie i Komisja zapewniają, by równość mężczyzn i kobiet oraz uwzględnianie aspektu i perspektywy płci brano pod uwagę i propagowano w całym procesie przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji programów.
W Szczegółowym Opisie Priorytetów znalazły się zapisy umożliwiające beneficjentom realizację działań aktywizujących kobiety, a my promujemy tę zasadę poprzez organizację spotkań tematycznych dotyczących równości płci. Pierwszą imprezą poświęconą tej tematyce była konferencja z okazji Dnia Kobiet pn. „Liderki zmiany”.
Stacja: Równość
Jest to cykl spotkań tematycznych (przystanków) poświęconych barierom równości płci, zapobieganiu wszelkiej dyskryminacji i przeciwdziałaniu stereotypom. Do tej pory poruszaliśmy tematykę: zmiany w kontekście społecznych uwarunkowań płci, powrotu do pracy po dłuższej nieobecności, dyskryminacji ze względu na niepełnosprawności i wiek oraz niestereotypowych wyborów zawodowych i prywatnych.
Tym razem przyjrzymy się, jak kształtuje się sytuacja na uczelniach wyższych z perspektywy kobiet, czy awans zawodowy jest tak samo dostępny dla każdego naukowca i każdej naukowczyni, porozmawiamy o wspieranie dostępu kobiet i dziewcząt do nauki, w szczególności do nauk ścisłych i technicznych, chociaż nie tylko. Ale przede wszystkim nastawiamy się na rozmowę w luźnej i kameralnej atmosferze, na wymianę kontaktów, dyskusje, sieciowanie i networking.
Poznaj inspirujących ludzi, zyskaj impuls do działania i wiedzę o funduszach europejskich!