Procedura odwoławcza
Jeśli uważasz, że Twój wniosek został niewłaściwie oceniony przez komisję oceniającą projekt, możesz odwołać się od wyniku tej oceny.
Przebieg procedury odwoławczej
Jeżeli Twój wniosek o dofinansowanie nie został wybrany do dofinansowania, przysługuje Ci prawo wniesienia protestu.
Protest to zakwestionowana ocena wniosku w formie pisemnej. Poprzez złożenie protestu wnioskujesz o weryfikację oceny i zarzutów odnoszących się do Twojego projektu, z którymi się nie zgadzasz. W proteście musisz wskazać konkretne błędy lub naruszenia związane z oceną projektu, które Twoim zdaniem miały wpływ na wynik, i uzasadnić swoje stanowisko.
Protest może dotyczyć różnych etapów oceny wniosku, zarówno oceny formalnej, jak i merytorycznej. Podstawą do rozpoczęcia procedury odwoławczej jest pisemna informacja od instytucji oceniającej wnioski o zakończeniu oceny i jej wyniku. W takiej informacji znajdziesz pouczenie o możliwości wniesienia protestu:
- o terminie przysługującym do jego wniesienia,
- o instytucji, do której należy go wnieść
- i wymogach formalnych.
Jeżeli Twój protest nie będzie spełniał wymagań formalnych lub będą w nim oczywiste pomyłki, zostaniesz wezwany do jego uzupełnienia lub poprawienia. Brak odpowiedniej reakcji z Twojej strony spowoduje, że protest zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Protest nie będzie rozpatrzony jeszcze w trzech innych przypadkach:
- gdy zostanie złożony po terminie,
- gdy wnioskodawca jest podmiotem wykluczonym z możliwości otrzymania wsparcia,
- a także gdy wnioskodawca nie wskaże kryteriów wyboru projektów, z których oceną się nie zgadza wraz z uzasadnieniem.
O wyniku rozpatrzenia protestu zostaniesz poinformowany pisemnie. Informacja będzie zawierała również uzasadnienie podjętej decyzji. Od informacji o negatywnym rozpatrzeniu protestu oraz o pozostawieniu protestu bez rozpatrzenia możesz się odwołać do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a w dalszej kolejności do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Procedura odwoławcza w projektach z Funduszy Europejskich została szczegółowo opisana w ustawie o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (rozdział 16).
Warto zapoznać się także ze szczegółowymi wytycznymi przyjętymi dla programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 oraz horyzontalnymi dokumentami dotyczącymi naborów wniosków dostępnymi na Portalu Funduszy Europejskich, a także każdorazowo z dokumentacją konkursową.