Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Fundusze Europejskie dla Śląskiego szansą dla firm odchodzących od branży górniczej


20 października 2023 r. wybraliśmy do dofinansowania projekty w naborze nr FESL.10.04-IP.01-002/23.

Wsparcie dla dużych przedsiębiorstw

Blisko 126 milionów złotych zostanie przeznaczonych na 8 projektów złożonych przez dużych przedsiębiorców, których celem jest uniezależnienie się od sektora górnictwa i wdrożenie bardziej zrównoważonych metod produkcji.

Wnioskodawcami w naborze były podmioty działające dotychczas w branży górniczej i okołogórniczej, których obecność na rynku w znaczący sposób wpływa na kondycję gospodarczą regionu zarówno poprzez skalę zatrudnionych pracowników, jak i wkład do PKB. Transformacja energetyczna oznaczałaby dla tych firm przerwanie łańcuchów dostaw, a w konsekwencji redukcję miejsc pracy. Jednak dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przedsiębiorstwa będą mogły zdywersyfikować swoją działalność i poczynić inwestycje, które uniezależnią je od sektora górnictwa węgla kamiennego i energetyki konwencjonalnej, co pozwoli utrzymać dotychczasowe lub utworzyć nowe miejsca pracy.

„Dzięki wsparciu regionu specjalnym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji po raz pierwszy w historii mamy możliwość, aby z poziomu regionalnego zaprojektować wsparcie dla dużych przedsiębiorstw, które są lokomotywą rozwoju gospodarczego naszego regionu. Wybrane dzisiaj projekty to prawie 1000 miejsc pracy, które przełożą się również na zmianę profilu działalności firm  i wprowadzenie nowych, ulepszonych i pozytywnych dla klimatu produktów, usług, procesów. Dzięki tym zmianom firmy z regionu staną się bardziej konkurencyjne, co pozwoli im na zdobywanie nowych rynków” – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

Kolejny nabór

Była to pierwsza transza projektów, które otrzymają wsparcie na stabilizację ekonomiczną poprzez dywersyfikację produkcji lub usług w dobie transformacji, łącznie w programie regionalnym na ten cel zaplanowano prawie pół miliarda złotych.   

Wkrótce zostanie udzielone wsparcie dla kolejnych podmiotów. Aktualnie trwa preselekcja projektów – firmy mogą zgłaszać swoje projekty do 11 grudnia br. Będzie to drugi nabór kierowany do dużych przedsiębiorców, którzy wpisują się w proces transformacji gospodarczej regionu.

Projekty wybrane do dofinansowania

Centrum Badań i Dozoru Sp. z o.o.

Tytuł projektu: „Rozszerzenie i dywersyfikacja zakresu oferowanych usług poprzez zakup urządzeń i wyposażenia wraz z utworzeniem ośrodka szkoleniowego

Wartość całkowita projektu: 7 742 800,00 PLN
Wnioskowane dofinansowanie: 2 736 782,00 PLN

Planowane przedsięwzięcie obejmuje zakup nowoczesnej aparatury umożliwiającej wprowadzenie do oferty przedsiębiorstwa całej gamy usług związanych z badaniami środowiska. Głównym celem projektu jest utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy (80 etatów), przy czym zakłada się, że 35 osób będzie miało zmienione stanowisko pracy w przedsiębiorstwie.


TAURON Polska Energia S.A.

Tytuł projektu: „Centrum Nowych Kompetencji – OZE i cyfryzacja w energetyce

Wartość całkowita projektu: 29 220 540,00 PLN
Wartość dofinansowania: 9 498 880,00 PLN

Przedmiotem projektu jest rozszerzenie działalności spółki TAURON o usługi szkoleniowe, które umożliwią dywersyfikację działalności firmy na potrzeby społeczności lokalnej w związku z transformacją województwa śląskiego oraz w celu dostosowania kwalifikacji pracowników Grupy TAURON do nadchodzących zmian.

W wyniku realizacji projektu:

  • powstanie Centrum Nowych Kompetencji świadczące usługi szkoleniowe z zakresu OZE i cyfryzacji w energetyce,
  • zostanie utrzymanych 335 miejsc pracy w Grupie TAURON,
  • utworzonych zostanie 12 nowych miejsc pracy,
  • zapewniona zostanie oferta szkoleniowa w zakresie nabycia nowych kompetencji i dostosowania do nowych branż energetycznych osób dotkniętych procesem transformacji węglowej, zatrudnionych w branżach: górniczej i okołogórniczej z województwa śląskiego.

Elektrometal S.A.

Tytuł projektu: „Rodzina ładowarek do samochodów i autobusów elektrycznych

Całkowita wartość projektu: 22 540 099,40 PLN
Wartość dofinansowania: 7 773 732,43 PLN

Celem przedsięwzięcia jest rozpoczęcie średnioseryjnej produkcji ładowarek do pojazdów elektrycznych (autobusów i pojazdów użyteczności publicznej).

W dłuższej perspektywie planowane jest rozpoczęcie produkcji w następujących obszarach:

  • Ładowarki samochodowe DC – przyłącze CHadeMO, CCS (ładowanie napięciem stałym) – do 350 kW,
  • Ładowarki plug-in autobusowe/pojazdów użytkowych – przyłącze CCS (ładowanie napięciem stałym) – do 350 kW,
  • Ładowarki autobusowe pantografowe (ładowanie napięciem stałym) – do 750 kW (opcja zależna od rozwoju rynku),
  • Ładowarki autobusowe z magazynem energii i możliwością bezpośredniej współpracy z odnawialnymi źródłami energii (opcja zależna od rozwoju rynku).

Projekt obejmuje zakup, instalację i uruchomienie: maszyn, urządzeń testowych oraz stanowisk montażowych. W ramach projektu planuje się uruchomienie produkcji seryjnej opracowanych ładowarek i uzyskanie zdolności produkcyjnej co najmniej 100 szt. ładowarek rocznie.


Fabryki Sprzętu i narzędzi górniczych Grupa Fasing S.A.

Tytuł projektu: „Transformacja Fasing – zmodernizowanie parku maszynowego, w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i dywersyfikacji rynków zbytu

Całkowita wartość projektu: 40 534 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 13 232 204,00 PLN

Celem przedsięwzięcia jest energetyczna, gospodarcza i społeczna transformacja FASING S.A. realizowana poprzez:

  • dostosowanie parku maszynowego do neutralnego dla klimatu wytwarzania,
  • dywersyfikację oferty rozwiązań dla poza górniczych rynków zbytu, co zapewni utrzymanie pozycji producenta i dostawcy w sytuacji odejścia od rynku górniczego,
  • dostosowanie kompetencji obecnej kadry do wytwarzania i oferowania rozwiązań na nowych rynkach zbytu.

Wraz z zakupem nowych maszyn i zmianą technologii produkcji spółka planuje przekwalifikować swoich obecnych pracowników produkcyjnych, aby możliwe było ich zaangażowanie do obsługi nowych procesów produkcyjnych.

Dzięki realizacji projektu spółka będzie w stanie wyprodukować łańcuchy, wykorzystywane w halach przemysłowych, na magazynach, w miejscach odbioru i wysyłki towarów (porty, bocznice kolejowe, składowiska towarów), łańcuchy wykorzystywane do prac dźwigowych i transportowych, w przemyśle morskim i rybołówstwie.

Spółka nie będzie zmuszona redukować zatrudnienia na 67 stanowiskach. Ponadto, w ramach inwestycji planuje się zwiększenie zatrudnienia i utworzenie 22 nowych miejsc pracy.


Grenevia Spółka Akcyjna (wcześniej Famur)

Tytuł projektu: „Dywersyfikacja działalności w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz wzmocnienie potencjału zatrudnienia

Całkowita wartość projektu: 68 077 406,53 PLN
Wartość dofinansowania: 21 147 072,32 PLN

Celem projektu jest rozwój nowych technologii i usług związanych z energią odnawialną, a w szczególności produkcja oraz naprawa elementów turbin wiatrowych i przekładni, które będą wykorzystywane w energetyce wiatrowej. W projekcie przewidziano zakup licencji dot. technologii produkcji oraz rozwój parku maszynowego, który pozwoli na zwiększenie wydajności i efektywności wytwarzania oraz wprowadzenie nowych rozwiązań związanych z ochroną środowiska naturalnego.


CARBOAUTOMATYKA S.A.

Tytuł projektu: „Budowa nowego, niskoemisyjnego zakładu produkcyjnego przystosowanego do produkcji urządzeń i aparatury elektrycznej średniego napięcia

Całkowita wartość projektu: 50 823 932,20 PLN
Wartość dofinansowania: 16 274 070,00 PLN

Planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę nowocześnie wyposażonego i zautomatyzowanego zakładu produkcji urządzeń i aparatury elektrycznej. Projekt obejmuje ponadto realizację komponentu badawczo-rozwojowego, mającego na celu opracowanie i wprowadzenie do oferty spółki nowych produktów. Głównym celem projektu jest utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy (130 etatów) oraz zwiększenie zatrudnienia w nowym obszarze działalności (20 nowych etatów).


COIG S.A.

Tytuł projektu: „Kompleksowe Centrum Cyberbezpieczeństwa

Całkowita wartość projektu: 18 561 725,00 PLN
Wartość dofinansowania: 6 185 743,25 PLN

Przedsięwzięcie polega na realizacji inwestycji w cyfryzację poprzez stworzenie oferty zaawansowanych usług cyfrowych z zakresu bezpieczeństwa IT:

  • opartych o wymagania Krajowego Systemu Bezpieczeństwa,
  • kierowanych do firm działających na rynku polskim, innych niż kopalnie i spółki wydobywcze oraz jednostek administracji publicznej,
  • o znacznie wyższym stopniu zaawansowania i zasięgu podmiotowym w stosunku do dotychczas oferowanych przez COIG usług podstawowych z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Celem inwestycji jest rozszerzenie działalności Data Center poprzez zaangażowanie w nowe, zaawansowane usługi informatyczne z obszaru cyberbezpieczeństwa, kierowane do operatorów usług kluczowych, dostawców usług cyfrowych i podmiotów publicznych, które mogą być świadczone wyłącznie przez dostawców spełniających wysokie wymagania, w zakresie posiadanej infrastruktury sprzętowo-programowanej, posiadanych uprawnień i certyfikatów oraz specjalistycznej kadry.


Europejskie Technologie Górnicze Sp. z o.o.

Tytuł projektu: „Dywersyfikacja działalności produkcyjnej (z obecnej okołogórniczej na budowlaną/drogową/tunelową)

Całkowita wartość projektu: 159 159 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 48 972 000,00 PLN

Projekt zakłada m.in.:

  • Dywersyfikację działalności produkcyjnej z obecnej okołogórniczej na budowlaną/drogową/tunelową;
  • Utrzymanie obecnych 46 miejsc pracy oraz stworzenie dodatkowych 40 nowych miejsc pracy oraz pośrednio do utrzymania miejsc pracy u kontrahentów spółki;
  • Prowadzenie nowej (zdywersyfikowanej) działalności produkcyjnej z uwzględnieniem kwestii pozytywnego wpływu na środowisko.

Planowana do realizacji w ramach projektu inwestycja ma na celu poszerzenie portfolio oferowanych przez spółkę produktów, tj. gotowych wyrobów metalowych wykorzystywanych w:

  • branży budowalnej (m.in. maty zgrzewane, siatki zgrzewane, panele ogrodzeniowe, maty budowlane i konstrukcje stalowe),
  • sektorze drogownictwa (m.in. konstrukcje nośne wiaduktów, przejazdów i maty drogowe),
  • sektorze tunelowym (m.in. konstrukcje nośne tunelu i obudowy tunelowe sztywne).

Wytwarzane będą również produkty takie jak: blachy i taśmy stalowe, kształtowniki zamknięte wykonane na zimno i rury precyzyjne.


Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś