Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Rewitalizacja - logo


Cykl szkoleń i warsztatów wspierających rewitalizację w 2025 r.

Logo projektu

W 2025 r. w ramach projektu „Regiony Rewitalizacji – Śląskie Programy Rewitalizacji 3.0”, który jest częścią projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, (współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027) zostanie przeprowadzony cykl szkoleń i warsztatów, których celem jest wspieranie procesów rewitalizacji w gminach województwa śląskiego.

W ramach cyklu zostaną przeprowadzone m.in.:

2-dniowe warsztaty z zakresu przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji w terminach 27-28 stycznia 2025 oraz 13-14 lutego 2025, a także 1-dniowe szkolenia w poniższych tematach:

  1. Wykorzystanie w procesie rewitalizacji narzędzi ustawowych (Specjalna Strefa Rewitalizacji, Miejscowe Plany Rewitalizacji) – korzyści wynikające z ich zastosowania 12.03.2025, 13.03.2025;
  2. Partycypacja społeczna i włączenie społeczności na każdym etapie wdrażania i realizacji GPR 25.03.2025, 26.03.2025;
  3. Monitoring i ewaluacja GPR z uwzględnieniem potrzeb aktualizacji GPR 15.05.2025, 16.05.2025;
  4. Komitet Rewitalizacji jako jeden z narzędzi partycypacji w procesie rewitalizacji 23.06.2025;
  5. Wsparcie edukacyjne dla liderów lokalnych i wolontariuszy 24.06.2025.

Informacje o możliwości rejestrowania się na poszczególne wydarzenia zamieszczane będą na naszej stronie internetowej, zatem serdecznie zapraszamy do jej śledzenia.

#FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Warsztaty „Przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji”

Logo projektuSerdecznie zapraszamy na warsztaty z zakresu przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji.

Warsztaty odbędą się w dniach 27-28 stycznia 2025 roku w godzinach 9.00–15.00 w Spółdzielni Socjalnej Rybka (Katowice – Giszowiec, ul. Radosna 35A).

Do udziału zapraszamy zarówno przedstawicieli gmin, które już są w procesie przygotowywania/aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, jak również tych, które dopiero zamierzają podjąć wyzwanie.

W trakcie warsztatów poruszone będą tematy:

  • czy i kiedy rewitalizacja w gminie jest konieczna;
  • etapy opracowania gminnego programu rewitalizacji;
  • przygotowanie się gminy do opracowania GPR;
  • sposoby diagnozy zjawisk kryzysowych;
  • wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji;
  • zasady przeprowadzenia pogłębionej diagnozy obszaru rewitalizacji;
  • zasady definicji wizji, celów i kierunków działań;
  • sposoby określenia powiązań pomiędzy celami, kierunkami działań, projektami;
  • sposób opisu przedsięwzięć rewitalizacyjnych;
  • konsultacje społeczne GPR;
  • sposoby ustalenia systemu monitorowania i oceny GPR;
  • najczęściej popełniane błędy;
  • wybrane przykłady dobrze przygotowanych GPR.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego w terminie do dnia 20 stycznia br. W warsztacie przewidziano udział maksymalnie 28 osób.

Serdecznie zapraszamy!


Standardy Dostępności w Samorządzie

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem pn. Standardy Dostępności w Samorządzie (SDS), które zawiera wytyczne i zestaw dobrych praktyk dotyczących zapewniania lub poprawy dostępności usług publicznych świadczonych przez samorząd terytorialny.

Publikacja powstała w projekcie „Dostępny samorząd 2.0”, realizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz partnerów: Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Szczegółowe informacje na temat SDS znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Spotkanie Komitetu Rewitalizacji w Siemianowicach Śląskich

W dniu 26 listopada br. w Siemianowickim Centrum Kultury – Zameczku odbyło się posiedzenie siemianowickiego Komitetu Rewitalizacji, w którym udział wzięli przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji UM WSL, p. Katarzyna Dramska, koordynator Zespołu wraz ze swoim zastępcą, p. Tomaszem Rakiem. Na zaproszenie magistratu wygłosili prezentację, której celem było podniesienie wiedzy członków Komitetu w kwestiach takich jak czym jest rewitalizacja oraz jaka jest procedura uchwalenia i aktualizacji GPR. Podano również przykłady projektów rewitalizacyjnych społecznych z kraju i regionu, możliwości finansowania projektów rewitalizacyjnych z FESL 2021-2020 i Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0.

Zdjęcie ze spotkania w Siemianowicach Śląskich - grupa ludzi siedzi przy stole, w tle wyświetlana jest prezentacja multimedialna

Przypominamy, iż w ramach wsparcia doradczego z zakresu rewitalizacji,  każda zainteresowana gmina może uzyskać wsparcie członków Zespołu ds. rewitalizacji oraz eksperta w takich tematach jak m.in.: opracowanie GPR, powołanie Komitetu Rewitalizacji, stosowanie narzędzi ustawowych, zarządzanie procesem rewitalizacji, monitorowanie i ocena rewitalizacji czy realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych.

Logo projektu

 #FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Newsletter o rewitalizacji #8/2024

Drugi partnerski odcinek podcastu Urbcast „Fabryka Pełna Życia – jak stworzyć nowe centrum miasta?”

Zapraszamy do wysłuchania partnerskiego odcinka podcastu Urbcast pn. „Fabryka Pełna Życia – jak stworzyć nowe centrum miasta? (gość: Wojciech Czyżewski – Fabryka Pełna Życia). Gościem Marcina Wojciecha Żebrowskiego jest Wojciech Czyżewski, prezes spółki Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. działającej w Dąbrowie Górniczej.
Odcinek powstał w ramach współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji (http://www.rewitalizacja.gov.pl). To jeden z trzyodcinkowej serii podcastów o doświadczeniach i wyzwaniach rewitalizacyjnych miast. Odcinek finansowany jest ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

Artykuł na KCWR: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/drugi-partnerski-odcinek-podcastu-urbcast-fabryka-pelna-zycia-jak-stworzyc-nowe-centrum-miasta/

#FunduszeUE #WsparcieJST #KCWR

Konferencja „Gramy w zielone” -  Instrument Zielonej Transformacji Miast

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza na konferencję „Gramy w zielone” -  Instrument Zielonej Transformacji Miast.

3 grudnia (wtorek), w godzinach 10:00 – 15:30
Warszawa, gmach Biblioteki Narodowej - Al. Niepodległości 213

Wydarzenie będzie miało charakter ogólnopolski. Przedstawiony zostanie postęp wdrażania Instrumentu Zielonej Transformacji Miast (realizowanego w ramach KPO), informacje o możliwościach aplikowania o środki w ramach Instrumentu oraz dobre praktyki w zakresie zazieleniania obszarów miejskich. Zaproszenie kierowane jest nie tylko do obecnych i przyszłych pożyczkobiorców, ale także do szerokiego grona interesariuszy inwestycji miejskich tj. przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, prywatnych przedsiębiorców, a także organizacji pożytku publicznego. Równolegle, w godzinach trwania konferencji, będzie działał punkt konsultacyjno-doradczy BGK, gdzie będzie można uzyskać m.in. informacje dotyczące naboru wniosków, zasad ubiegania się o pożyczkę, wymogów wobec projektów oraz uzyskać odpowiedzi na pytania w tym zakresie.

Zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego.

Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszenia).

Całość będzie transmitowana on-line na platformie YouTube. Link do uczestnictwa w konferencji on -line zostanie przesłany w odpowiedzi na zgłoszenie.

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji: www.rewitalizacja.gov.pl


Newsletter o rewitalizacji prowadzony jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach inicjatywy „Regiony Rewitalizacji. Edycja 3.0” w celu wsparcia Zespołów ds. Rewitalizacji w urzędach marszałkowskich. Więcej o działaniach Ministerstwa w zakresie rewitalizacji i o rewitalizacji dostępnych jest na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji: www.rewitalizacja.gov.pl


Webinarium pt. „Dziedzictwo kulturowe w procesie adaptacji do zmian klimatu. Jak wykorzystać program FEnIKS dla zabytków”

Aktualności - NID

Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapraszają do udziału w webinarium pt. „Dziedzictwo kulturowe w procesie adaptacji do zmian klimatu. Jak wykorzystać program FEnIKS dla zabytków”.

Podczas spotkania przedstawione zostaną możliwości wsparcia działań związanych z adaptacją do zmian klimatu, dostępne dzięki środkom z programu FEnIKS. Dowiedzą się Państwo, jak jednostki samorządu terytorialnego mogą skorzystać z dofinansowania na projekty chroniące zabytkowe przestrzenie przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Webinar będzie także okazją do zapoznania się z kluczowymi informacjami o programach finansujących działania adaptacyjne (Program FEnIKS – działania 1.2 - Działanie FENX.01.02 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu i 2.4 - Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom) oraz przykładami zrealizowanych inwestycji miejskich, uwzględniających adaptację do zmian klimatu (m.in. Słupsk, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki).

Na zakończenie zaplanowano sesję Q&A z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz ekspertów z ośrodków realizujących projekty adaptacyjne.
Termin: 18 listopada 2024 r., godz. 11:00
Platforma: MS Teams
Wstęp: Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne; wymagana wcześniejsza rejestracja.

Więcej informacji i link do rejestracji znajdziesz TUTAJ.

NID 2024 - webinar


Newsletter o rewitalizacji #7/2024

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem o rewitalizacji, w którym tym razem znajduje się m.in. podsumowanie krakowskiego Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej oraz  informacje o konferencji „Gramy w zielone. Instrument Zielonej Transformacji Miast”.  Zapraszamy do lektury!

Podsumowanie rozmów o rewitalizacji na IV Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej

Kongres, kongres i po kongresie… Co nam dał Kongres? Na Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji zamieszczono podsumowanie dwóch dni rozmów o rewitalizacji. A właściwie trzech, bo zamieszczone zostały także materiały ze spaceru po krakowskim obszarze rewitalizacji.

Link do artykułu.

Dziękujemy za tak liczny udział w panelach Sceny Rewitalizacja!

Tych co jeszcze nie mieli okazji, zachęcam także do wysłuchania partnerskiego odcinka podcastu Urbcast „Wspólnie na Wesołej: czyli rewitalizacja obszaru poszpitalnego (gościnie: Carolina Pietyra & Katarzyna Olesiak)". W przygotowaniu kolejne podcasty o rewitalizacji.

Zapisz datę konferencji „Gramy w zielone. Instrument Zielonej Transformacji Miast” – 3 grudnia 2024 r.

W imieniu kolegów z Wydziału Realizacji Instrumentu na rzecz Zielonej Transformacji Miast z Departament Partnerstwa Publiczno-Prywatnego naszego Ministerstwa zapraszam na konferencję „Gramy w zielone. Instrument Zielonej Transformacji Miast”, która odbędzie się 3 grudnia br. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konferencja poświęcona będzie inwestycji B3.4.1 Inwestycje na rzecz zielonej transformacji realizowanej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Podczas konferencji przedstawiony zostanie postęp wdrażania inwestycji oraz inspiracje zgodne z ideą zielonej transformacji.

Przypomnę, że Krajowy Plan Odbudowy daje możliwość wsparcia działań rewitalizacyjnych:

  • W ramach inwestycji A1.3.1 Wdrożenie reformy planowania przestrzennego można otrzymać dofinansowanie na sporządzenie gminnych programów rewitalizacji zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rewitalizacji. Więcej informacji o inwestycji i naborze znajduje się tutaj oraz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
  • W ramach inwestycji B3.4.1 Inwestycje na rzecz zielonej transformacji miast można ubiegać się o pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Projekty finansowane w ramach pożyczki mogą wynikać z Gminnych lub Lokalnych Programów Rewitalizacji. Pożyczki udziela BGK na sfinansowanie projektów nierozpoczętych, rozpoczętych, a także zakończonych, jeśli rozpoczęcie ich realizacji nie nastąpiło przed 1 lutego 2020 r. Więcej informacji o inwestycji znajduje się tutaj oraz link do naboru.

#FunduszeUE #WsparcieJST #KCWR

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Logologo 1


Szkolenie z zakresu rewitalizacji w Rudzie Śląskiej

W dniu 10 października w gmachu Urzędu Miejskiego  w Rudzie Śląskiej p. Katarzyna Dramska, koordynator Zespołu ds. rewitalizacji UM WSL wraz ze swoim zastępcą, p. Tomaszem Rakiem przeprowadzili szkolenie z zakresu rewitalizacji dla członków Komitetu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska, radnych miejskich oraz przedstawicieli urzędu, biorących udział w procesie rewitalizacji miasta. W trakcie spotkania przedstawiono, czym jest rewitalizacja, jaka jest procedura uchwalenia i aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, zaprezentowano przykłady projektów rewitalizacyjnych społecznych z kraju i regionu oraz możliwości finansowania projektów rewitalizacyjnych z FESL 2021-2027 i Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0.

Przypominamy, iż w ramach wsparcia doradczego z zakresu rewitalizacji,  każda zainteresowana gmina może uzyskać wsparcie członków Zespołu ds. rewitalizacji oraz eksperta w takich tematach jak m.in.: opracowanie GPR, powołanie Komitetu Rewitalizacji, stosowanie narzędzi ustawowych, zarządzanie procesem rewitalizacji, monitorowanie i ocena rewitalizacji czy realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych

 #FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Doradztwo eksperckie w zakresie rewitalizacji

Miło nam poinformować, iż w ramach projektu „Regiony Rewitalizacji 3.0 czyli wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” podpisaliśmy umowę z ekspertem na świadczenie usługi doradztwa eksperckiego w zakresie rewitalizacji. Serdecznie zachęcamy do przesyłania na adres rewitalizacja@slaskie.pl wszelkich pytań z zakresu m.in. wykorzystania przepisów i narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji, w tym przygotowania i aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR), monitorowania realizacji GPR, a także systemu zarządzania gminnym programem rewitalizacji i uspołecznienia procesu rewitalizacji oraz wszelkich innych Państwa wątpliwości i problemów z jakimi stykają się samorządy w trakcie realizacji działań rewitalizacyjnych.

#FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Głos naszego regionu w trakcie IV Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej

Zdjęcie uczenistków Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej

7-8 października br. w Krakowie pod hasłem: „Polska wielu prędkości? Strategiczne wyzwania rozwojowe polskich miast i regionów” odbył się  IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej. Organizatorem wydarzenia był Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas Kongresu na Scenie Rewitalizacja poprowadzono dwa dni rozmów o rewitalizacji. Głos naszego regionu, dzięki p. Małgorzacie Staś, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu mocno wybrzmiał w trakcie panelu Czy rewitalizacja bez wsparcia środków europejskich ma szanse powodzenia, którego gospodarzem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a w trakcie którego zastanawiano się, co zrobić, żeby rewitalizacja odpowiadała na rzeczywiste potrzeby i oczekiwania mieszkańców, czy gminy mają szanse poradzić sobie z działaniami rewitalizacyjnymi bez wsparcia funduszy europejskich, jaka jest a jaka powinna być rola Regionów w tym procesie oraz jak  wspierać gminy, żeby działania rewitalizacyjne były skuteczne.

Więcej o kongresie dowiesz się tutaj.

#FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


III posiedzenie Grupy roboczej ds. rewitalizacji

Zdjęcie z posiedzenia grupy roboczej

3 października br. w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach odbyło się kolejne, już trzecie posiedzenie Grypy Roboczej ds. rewitalizacji. Tym razem w  trakcie spotkania swoimi doświadczeniami z prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji  podzielili się z członkami Grupy przedstawiciele Rudy Śląskiej, p. Aleksandra Kruszewska oraz Siemianowic Śląskich, p. Magdalena Faracik - Nowak. Następnie przedstawiciel Narodowego Instytutu Dziedzictwa, p. Agnieszka Lorenc-Karczewska zaprezentowała projekt „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, którego celem jest wspieranie gmin w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji z uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście zmian klimatu i tzw. zielonej rewitalizacji oraz wsparcie służb konserwatorskich w rozwinięciu i wzmocnieniu kompetencji związanych z ochroną zabytków i wykorzystaniem potencjału dziedzictwa kulturowego w tym procesie.

Przypominamy, że Grupa Robocza ds. rewitalizacji  stanowi forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych rozwiązań problemów, z jakimi stykają się samorządy lokalne w trakcie realizacji działań rewitalizacyjnych.  W ramach organizowanych cyklicznych posiedzeń grupy, podejmowane są tematy zgłaszane zarówno przez przedstawicieli JST jak i przedstawicieli Zespołu ds. rewitalizacji UM WSL w reakcji na aktualne problemy i potrzeby.

W razie zainteresowania udziałem w pracach Grupy, przedstawiciele gmin proszeni są o kontakt z p. Katarzyną Dramską, koordynatorem Zespołu ds. rewitalizacji, e-mail: katarzyna.dramska@slaskie.pl, telefon: +48 (032) 77 99 134.

 #FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Newsletter o rewitalizacji - Partnerski odcinek podcastu Urbcast „Wspólnie na Wesołej: czyli rewitalizacja obszaru poszpitalnego”

Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej się zakończył, ale proces rewitalizacji trwa. I zanim przejdziemy do podsumowania tego, co wydarzyło się podczas Kongresu, zapraszamy do wysłuchania odcinka podcastu Urbcast „Wspólnie na Wesołej: czyli rewitalizacja obszaru poszpitalnego (gościnie: Carolina Pietyra & Katarzyna Olesiak)".

Odcinek powstał w ramach współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji. To jeden z trzyodcinkowej serii podcastów o doświadczeniach i wyzwaniach rewitalizacyjnych miast. Odcinek finansowany jest ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. 

Artykuł na KCWR znajdziesz tutaj.

#FunduszeUE #WsparcieJST #KCW

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.


Logologo 1

www.rewitalizacja.gov.pl


Newsletter o rewitalizacji #3/2024

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem o rewitalizacji, w którym tym razem znajdziecie Państwo informacje m.in. o inicjatywie Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. "Akademia PFR dla Miast", mającej na celu wzmocnienie kompetencji samorządów w zakresie wdrażania miejskich innowacji i nowoczesnych usług cyfrowych oraz Kongresie  Urban Future 2025 w Łodzi.

Akademia PFR dla Miast
Program Edukacyjny "Akademia PFR dla Miast" to inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju S.A., mająca na celu wzmocnienie kompetencji samorządów miejskich, miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu w zakresie wdrażania miejskich innowacji i nowoczesnych usług cyfrowych. Jak przystało na Akademię, zajęcia rozpoczną się w październiku 2024, natomiast rekrutacja zostanie uruchomiona z początkiem września 2024. Akademia przewiduje 4 moduły:

  • Projektowanie innowacyjnych usług - Uczestnicy otrzymają wsparcie w korzystaniu z AI i tworzeniu nowatorskich rozwiązań;
  • ESG w miastach - Uczestnicy nauczą się jak wdrażać rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną w samorządzie;
  • Miejska rezyliencja - Uczestnicy dowiedzą się, jak szybko i skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych;
  • Leadership (moduł dedukowany włodarzom miast) - Uczestnicy dowiedzą się jak poprawić wydajność pracy poprzez wykorzystanie AI.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jaka jest Najlepsza Przestrzeń Publiczna w Polsce w 2024 roku?
Dowiemy się po rozstrzygnięciu konkursów:

Kongres Urban Future 2025 w Łodzi
Urban Future to duży europejski kongres, na którym eksperci z różnych branż uczą się od siebie dobrych rozwiązań dla miast, w których mieszkają. Tegoroczna edycja odbyła się w Holandii, w Rotterdamie.
W 2025 r. kongres Urban Future odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, a gospodarzem wydarzenia będzie Łódź. Do organizacji wydarzenia w łodzi przekonały Organizatorów doświadczenia miasta związane m.in. z jego rewitalizacją. Zapisz w kalendarzu datę 21-23 maja 2025 a więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jakie Zasady realizacji wspierania rewitalizacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027?
2 sierpnia 2024 roku w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji - Szkole Łacińskiej odbyło się seminarium informacyjne dla wnioskodawców projektów rewitalizacyjnych. Podczas spotkania zaprezentowano zasady dotyczące wspierania rewitalizacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 oraz przedstawiono założenia pomorskiego projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”.
Z prezentacjami ze spotkania możesz zapoznać się tutaj.  

Kurs o Mobilności Miejskiej
Program nazywa się "Citizens on the Move" i organizuje go EIT Urban Mobility (think-thank UE). Jest skierowany do urzędników miejskich i pracowników administracji publicznej. Dostarcza praktycznych narzędzi i technik skutecznego angażowania obywateli w procesy związane z mobilnością miejską. Niektóre sesje szkoleniowe będą prowadzone online, ale będzie też 2-dniowy warsztat w Rotterdamie. Jest płatny, ale można dostać stypendium/dofinansowanie. Więcej informacji tutaj.

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.
Logologo 1

www.rewitalizacja.gov.pl


Zaproszenie do udziału w ankiecie - badanie potrzeb miast Europejskiej Inicjatywy Miejskiej

Informujemy o rozpoczęciu badania potrzeb miast przeprowadzanym przez Europejską Inicjatywę Miejską.

Celem badania jest poznanie kluczowych tendencji, wyzwań i potrzeb w zakresie wsparcia zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w Unii Europejskiej. Dzięki badaniu Komisja Europejska oraz EUI, będą w stanie lepiej zrozumieć potrzeby obszarów miejskich oraz dostosować do nich swoje działania i ofertę.

Zrównoważony rozwój obszarów miejskich to kompleksowe podejście, które uwzględnia wymiary środowiskowy, gospodarczy, społeczny i kulturowy. Jest to kluczowy aspekt polityki spójności Unii Europejskiej, a także ważny temat na szczeblu krajowym i lokalnym. Warto podkreślić, że zrównoważony rozwój miast jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na stworzenie bardziej przyjaznych, innowacyjnych i zrównoważonych przestrzeni dla mieszkańców i przedsiębiorstw.

By lepiej wspierać wdrażanie polityki spójności oraz strategie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, prosimy o wypełnienie ankiety wszystkie osoby i instytucje związane z rozwojem miast. Badanie potrzeb to okazja, aby wyrazić swoje poglądy i mieć wpływ na kształtowanie oferty wsparcia dla miast i strategicznego kierunku działań Europejskiej Inicjatywy Miejskiej.

Wypełnienie ankiety powinno zająć około 20 minut. Odpowiedzi na ankietę można nadsyłać do 12 lipca 2024 r.

Więcej szczegółów oraz sama ankieta znajdują się na portalu PORTICO.

Ankieta dostępna jest również w języku polskim. Aby dokonać zmiany należy rozwinąć rubrykę Language selector po lewej stronie ekranu.

 #FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Polecamy publikację "Miejscowy plan rewitalizacji krok po kroku"

Szanowni Państwo,

udostępniamy publikację Ministerstwa Rozwoju i Technologii pt. „Miejscowy plan rewitalizacji krok po kroku”, która ma przybliżyć istotę miejscowego planu rewitalizacji jako instrumentu planistycznego. 

Publikacja przeznaczona jest dla tych, którzy rozważają zastosowanie instrumentu planistycznego miejscowego planu rewitalizacji, ale pełni są obaw i wątpliwości, czy warto podejmować to wyzwanie. Publikacja ma za zadanie wesprzeć takie rozważania wskazując pożytki i ryzyka, jakie niesie ze sobą ta formuła planu miejscowego, która choć dostępna w polskim porządku prawnym od 2015 r., nie została dotychczas szerzej zastosowana w praktyce planistycznej. W skomplikowanej materii gospodarowania przestrzenią trudno zdecydować się na bycie pionierem, testującym nowe możliwości. Jednak, na podstawie zgromadzonego doświadczenia, można określić przydatność mpr w różnych sytuacjach. Wskazać te z nich, gdzie instrument ten okazuje się wysoce skuteczny, oraz te, w których wysiłek włożony w prace planistyczne okazuje się zbyt duży w relacji do potencjalnych efektów.

 #FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Pierwsze szkolenie w ramach projektu Regiony Rewitalizacji – Śląskie Programy Rewitalizacji 3.0 za nami

W dniu 27 czerwca br. w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach odbyło się pierwsze z planowanych w ramach projektu szkolenie pn. Rewitalizacja dla początkujących – wprowadzenie do tematyki, skierowane m.in. do pracowników JST, biur ponadlokalnych stowarzyszeń samorządów gminnych i powiatowych, przedstawicieli Komitetów Rewitalizacji, przedsiębiorców, lokalnych liderów oraz NGO’s, którzy dopiero wchodzą w tematykę rewitalizacji lub chcą uporządkować swoją wiedzę w tym zakresie. Celem szkoleń jest podniesienie świadomości i wzmocnienie zdolności wyżej wskazanych podmiotów w zakresie programowania, wdrażania i monitorowania rewitalizacji w gminach. W trakcie pierwszego z cyklu spotkań poruszone zostały m.in. następujące zagadania:

  • definicja rewitalizacji;
  • gminny program rewitalizacji – jego cechy i elementy;
  • procedura uchwalenia gminnego programu rewitalizacji.

Zdjecie ze szkolenia w ramach projektu

Dziękujemy za liczny udział w szkoleniu i zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie dotyczących dalszych wydarzeń organizowanych w ramach projektu.

 #FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie


Kontynuacja działań polegających na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych

Logo: Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej od lat realizuje szereg zadań mających na celu wsparcie dotacyjne i edukacyjne gmin naszego województwa. W latach 2015-2018 w województwie śląskim zorganizowano konkursy dotacji dla gmin na przygotowanie lub aktualizację programów rewitalizacji. Następnie w latach 2019-2022 Ministerstwo wraz z Urzędem Marszałkowskim podjęło kolejną współpracę w celu zaoferowania gminom wsparcia doradczego i edukacyjnego w procesie przygotowania jak i realizacji rewitalizacji.  Teraz nadszedł czas na kontynuację współpracy, aby konsekwentnie wzmacniać zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w naszym regionie. 

21 czerwca br. Województwo Śląskie podpisało umowę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej na realizację projektu pn. „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”. Celem projektu jest wsparcie doradcze i edukacyjne gmin, promocja dobrych praktyk rewitalizacyjnych oraz pomoc w realizacji gminnych programów rewitalizacji.

W ramach projektu przez cztery lata realizowane będą następujące działania:

  1. Wsparcie edukacyjne z zakresu rewitalizacji dla gmin z terenu województwa i ich partnerów;
  2. Wsparcie doradcze z zakresu rewitalizacji dla gmin z terenu województwa;
  3. Wymiana doświadczeń;
  4. Monitorowanie rewitalizacji;
  5. Promocja rewitalizacji;
  6. Granty na działania rewitalizacyjne.

Całkowita wartość projektu wynosi 5 mln zł, dofinansowanie w całości w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia naszej strony i udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu!

#FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie 


Posiedzenie Grupy Roboczej ds. rewitalizacji

W dniu 18 czerwca br. w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Roboczej ds. rewitalizacji. Tym razem w trakcie spotkania swoimi doświadczeniami z prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji podzielili się z członkami Grupy przedstawiciele  Bielska – Białej, p. Anna Jończyk oraz Rybnika, p. Agnieszka Siedlaczek. Następnie przedstawiciele Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego omówili kryteria wyboru projektów dla działania FESL.09.03 Rewitalizacja obszarów miejskich FE SL 2021-2027 oraz dla działania FESL.09.05 Rewitalizacja obszarów wiejskich.

Przypominamy, że Grupa Robocza ds. rewitalizacji stanowi forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych rozwiązań problemów, z jakimi stykają się samorządy lokalne w trakcie realizacji działań rewitalizacyjnych. W ramach organizowanych cyklicznych posiedzeń grupy, podejmowane są tematy zgłaszane zarówno przez przedstawicieli JST jak i przedstawicieli Zespołu ds. rewitalizacji UM WSL w reakcji na aktualne problemy i potrzeby. W razie zainteresowania udziałem w pracach Grupy, przedstawiciele gmin proszeni są o kontakt z p. Katarzyną Dramską, koordynatorem Zespołu ds. rewitalizacji, e-mail: katarzyna.dramska@slaskie.pl, telefon: +48 (032) 77 99 134.

rewitalizacja


Nowy projekt Narodowego Instytutu Dziedzictwa ze wsparciem dla gmin

narodowy instytut dziedzictwa

Szanowni Państwo,

Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczyna realizację projektu pn. „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, dofinansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. 

Celem głównym projektu jest wsparcie gmin w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji z uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście zmian klimatu i tzw. zielonej rewitalizacji oraz wsparcie służb konserwatorskich w rozwinięciu i wzmocnieniu kompetencji związanych z ochroną zabytków i wykorzystaniem potencjału dziedzictwa kulturowego w tym procesie.

Działania merytoryczne zaplanowane w projekcie obejmują między innymi realizację projektu partnerskiego „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”, który zakłada długoterminową (IV kw. 2024 – IV kw. 2027 roku) współpracę z wybranymi gminami. Jego celem będzie wsparcie merytoryczne udzielane gminom przez poszczególne CK ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa poprzez realizację zaplanowanych działań w następującym zakresie:

  • identyfikacji i pełnego rozpoznania materialnego dziedzictwa kulturowego w celu najbardziej efektywnego wykorzystania jego potencjału na etapie programowania i wdrażania rewitalizacji;
  • programowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych uwzględniających materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe oraz projektów dotyczących ochrony i adaptacji zabytków do zmian klimatu;
  • rozpoznania i wykorzystania materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w projektach dotyczących zwiększenia kompetencji mieszkańców obszarów rewitalizacji; m. in. na etapie konsultacji społecznych i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem włączania społecznego w takich formach jak: miejsca aktywności lokalnej (MAL), kawiarnie sąsiedzkie itp.;
  • wzmacniania zaangażowania społecznego w procesy rewitalizacji w zakresie związanym z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym poprzez jego identyfikację i rozpoznanie z udziałem interesariuszy rewitalizacji w ramach działań obejmujących szeroko rozumianą partycypację społeczną, w szczególności: konsultacje społeczne, spacery badawcze, warsztaty.

Więcej informacji na stronie NID pod linkiem: https://nid.pl/2024/05/22/rozpoczecie-realizacji-projektu-centra-kompetencji-ds-rewitalizacji-w-nid/

oraz na stronie projektu pod linkiem: https://nid.pl/centra-kompetencji-ds-rewitalizacji/

Przypominamy również o publikacji NID pn. "Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji. Praktyczny podręcznik", który jest dostępny pod linkami:

https://ksiegarnia.nid.pl/wp-content/uploads/2023/04/Dziedzictwo-kulturowe-w-rewitalizacji.-Praktyczny-poradnik.pdf

https://funduszeue.slaskie.pl/czytaj/literatura_rewi


Rewitalizacja dla początkujących – wprowadzenie do tematyki 

Serdecznie zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się 27 czerwca br. w Katowicach.

Organizator

Województwo Śląskie, Zespół do spraw rewitalizacji.

Termin i miejsce spotkania

Kiedy: 27 czerwca 2024 r. (czwartek)
O której: 10:00 – 15:00
Gdzie: Sala Kolumnowa, budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Dąbrowskiego 23, Katowice
Jak: szkolenie stacjonarne

Tematyka spotkania

Celem szkolenia jest podniesienie świadomości i wzmocnienie zdolności pracowników gmin, przedstawicieli Komitetów Rewitalizacji, przedsiębiorców czy lokalnych liderów związanych z programowaniem, wdrażaniem i monitorowaniem rewitalizacji w gminach.

Zagadnienia poruszane na szkoleniu:

  • definicja rewitalizacji;
  • gminny program rewitalizacji – jego cechy i elementy;
  • procedura uchwalenia gminnego programu rewitalizacji.

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu Regiony Rewitalizacji – Śląskie Programy Rewitalizacji 3.0, które współfinansowane jest ze środków UE w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

Dla kogo

Szkolenie przeznaczone jest m.in. dla pracowników JST, biur ponadlokalnych stowarzyszeń samorządów gminnych i powiatowych, przedstawicieli Komitetów Rewitalizacji, przedsiębiorców, lokalnych liderów, NGO’s, którzy dopiero wchodzą w tematykę rewitalizacji lub chcą uporządkować swoją wiedzę w tym zakresie.

Zasady rekrutacji

Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez wypełnienie FORMULARZA REJESTRACYJNEGO.

  • Formularze będą przyjmowane do 24 czerwca 2024 r. do godziny 12:00.
  • Warunkiem uczestnictwa będzie otrzymanie potwierdzenia drogą e-mail (na adres podany w formularzu).
  • Szkolenie jest bezpłatne.

Kontakt

Kontakt w sprawach organizacyjnych:

Katarzyna Dramska, Koordynator Zespołu ds. rewitalizacji 
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
E-mail: rewitalizacja@slaskie.pl

Tomasz Rak, Zespół ds. rewitalizacji
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
E-mail: rewitalizacja@slaskie.pl


Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło nabór wniosków w ramach inwestycji A1.3.1 na działania w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego w gminie poprzez przygotowanie i uchwalenie planu ogólnego gminy, gminnego programu rewitalizacji oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Nabór ma charakter ciągły, wnioski można składać od 21.05.2024 r. do 30.06.2026 r. Wszelkie informacje dot. warunków składania wniosków o dofinansowanie znajdziesz tutaj. Informacje na temat naborów można uzyskać również pod numerem telefonu 022 323 42 40 lub pisząc na adres e-mail: gminyDPR@mrit.gov.pl


Pierwsze posiedzenie Grupy Roboczej ds. rewitalizacji

W dniu 17 kwietnia br. w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach odbyło się pierwsze posiedzenie Grupy Roboczej ds. rewitalizacji. W trakcie spotkania omówiony został model funkcjonowania grupy oraz najważniejsze wyzwania stojące w najbliższym czasie przed osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie rewitalizacji w gminach. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją ze spotkania.

Grupa Robocza ds. rewitalizacji  stanowi forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych rozwiązań problemów, z jakimi stykają się samorządy lokalne w trakcie realizacji działań rewitalizacyjnych.  W ramach organizowanych cyklicznych posiedzeń grupy, podejmowane będą tematy zgłaszane zarówno przez przedstawicieli JST jak i przedstawicieli Zespołu ds. rewitalizacji UM WSL w reakcji na aktualne problemy i potrzeby. Głównym celem grupy jest integracja środowiska zaangażowanego w realizację zadań rewitalizacyjnych w regionie, a także stworzenie sieci współpracy przedstawicieli zarówno środowiska samorządowego poziomu lokalnego i regionalnego jak i strony rządowej jak również środowiska eksperckiego oraz wspólna identyfikacja bieżących wyzwań i problemów wraz z planowaniem działań służących ich rozwiązaniu lub minimalizowaniu.

 IMG-20240417-WA0014


Publikacja GUS pn."Rewitalizacja w gminach w latach 2020-2022"

2024-04-25

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją GUS pt. „Rewitalizacja w gminach w latach 2020-2022”. Publikacja jest pierwszym opracowaniem z serii Analiz statystycznych dotyczącym rewitalizacji w gminach.

Analiza obejmuje liczbę gmin prowadzących działania rewitalizacyjne, dokumenty, na podstawie których prowadzono działania, powierzchnię wyznaczonych obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji, liczbę przedsięwzięć rewitalizacyjnych i ich finansowanie, specjalne strefy rewitalizacji i wybrane efekty działań rewitalizacyjnych.

Publikacja została zamieszczona na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

wykres


Konsultacje inwestycji w ramach reformy planowania przestrzennego

2024-02-07

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło konsultacje publiczne naboru inwestycji niezbędnych do przeprowadzenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Opiniowane przedsięwzięcia będą związane z przygotowaniem i uchwaleniem przez gminy planów ogólnych, programów rewitalizacji oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Na ich wykonanie samorządy będą mogły otrzymać bezzwrotne dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (inwestycja A1.3.1 „Wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego” – Komponent A „Odporność i Konkurencyjność Gospodarki”. Cel szczegółowy A1 Ograniczenie wpływu COVID-19 i skutków spowodowanego przez niego kryzysu na przedsiębiorstwa).

Opinie i wnioski zamieszczone w formularzu zgłaszania uwag należy przesyłać do dnia 22 lutego br. (czwartek) na adres Karolina.Smolik@mrit.gov.pl. Opiniować mogą wszystkie zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.

Dokumentację konkursową znajdziesz na stronie Informacja o konsultacjach publicznych dla gmin.


Podsumowanie seminarium Forum Rozwoju Lokalnego "Porozmawiajmy o rewitalizacji"

2024-02-16

Na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji zamieszczono podsumowanie Forum Rozwoju Lokalnego pn. „Porozmawiajmy o rewitalizacji.

W podsumowaniu znajdują się wszystkie prezentacje z Forum oraz link do nagrania.

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji

Logo KCWR
rewitalizacja.gov.pl


"Porozmawiajmy o rewitalizacji" – zaproszenie na seminarium w ramach Forum Rozwoju Lokalnego

2023-12-20

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Związek Miast Polskich zapraszają na seminarium organizowane w ramach Forum Rozwoju Lokalnego "Porozmawiajmy o rewitalizacji". Spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2024 roku w Warszawie.

Informacje na temat organizacji

Aktualny program spotkania

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji

Logo KCWR
rewitalizacja.gov.pl


Ekspertyza - ocena realizacji gminnego programu rewitalizacji. Praktyczny podręcznik dla samorządów lokalnych

Ekspertyza pn. Ocena realizacji gminnego programu rewitalizacji. Praktyczny podręcznik dla samorządów lokalnych
Polecamy publikację pt. „Ocena realizacji GPR. Praktyczny podręcznik dla samorządów_05.12.2022” (Wersja dostępna cyfrowo wraz prezentacją znajduje się w dziale Baza wiedzy / Literatura, która stanowi kompendium wiedzy na temat monitorowania i oceny programów opracowywanych na zasadach wynikających z ustawy o rewitalizacji. Ekspertyza przedstawia najważniejsze informacje przydatne dla osób odpowiedzialnych za kontrolę wdrażania programów rewitalizacji. Publikacja jest więc skierowana przede wszystkim do przedstawicieli samorządów, którzy oczekują użytecznej wiedzy wspomagającej działania związane z obsługą gminnych programów rewitalizacji (GPR) na poziomie lokalnym.
Jest to również dokument, do którego odwołują się Zasady opiniowania gminnych programów rewitalizacji oraz prowadzenia Wykazu Gminnych Programów Rewitalizacji Województwa Śląskiego w ramach FE SL 2021-2027 (stanowiącym podstawę do wydania opinii przez IZ FE SL 2021-2027 o GPR i określającym procedurę wpisania GPR do Wykazu programów rewitalizacji).

Opracowanie powstało w ramach projektu pn. „Śląskie Programy Rewitalizacji – szkolenia”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 (finansowanie 85% ze środków Funduszu Spójności oraz w 15% ze środków dotacji celowej z budżetu państwa), polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych.


Zasady opiniowania Gminnych Programów Rewitalizacji (GPR) oraz prowadzenia Wykazu GPR w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Zasady opiniowania GPR oraz prowadzenia Wykazu GPR w ramach FE SL 2021-2027

6 grudnia 2023 r. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął dokument: Zasady opiniowania gminnych programów rewitalizacji oraz prowadzenia Wykazu Gminnych Programów Rewitalizacji Województwa Śląskiego w ramach FE SL 2021-2027. Stanowi on podstawę do wydania opinii przez IZ FE SL 2021-2027 w myśli art. 36 ust. 4 ustawy wdrożeniowej oraz weryfikacji obligatoryjnych elementów wynikających z Zasad realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 w każdym GPR. Ponadto, dokument określa procedurę wpisania GPR na Wykaz GPR 2021-2027.

Dlaczego powstał dokument
Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 – Gminne Programy Rewitalizacji (uchwalone na podstawie ustawy o rewitalizacji) mogą pełnić funkcję strategii IIT (innego instrumentu terytorialnego).

Ten sam artykuł 36 ust. 4 wskazuje, że Instytucja Zarządzająca programem ma zaopiniować strategię IIT w zakresie możliwości finansowania strategii IIT w ramach danego programu.

Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 opracowane przez Ministerstwo Fundusz i Polityki Regionalnej precyzują wątek opiniowania GPR jako strategii IIT. Mówią one, że opiniowanie GPR ma miejsce na wniosek gminy, przed złożeniem pierwszego projektu rewitalizacyjnego do dofinansowania i jest dokonywane na podstawie procedury ustanowionej przez IZ programem regionalnym.
W celu wydania opinii IZ weryfikuje jednocześnie:

  • GPR w zakresie spełnienia wymogów dotyczących elementów i cech GPR pełniącego funkcję strategii IIT,
  • możliwość finansowania projektów rewitalizacyjnych przewidzianych do objęcia wsparciem IIT ze środków programu regionalnego.

Po wydaniu pozytywnej opinii GPR wpisywany jest do wykazu GPR danego województwa. Wpisanie GPR na Wykaz daje możliwość ubiegania się o środki europejskie na projekty wynikające z programu rewitalizacji.
Aktualizacja GPR znajdującego się w wykazie, wymaga uzyskania ponownej opinii IZ programem regionalnym i aktualizacji informacji zawartych w wykazie.
Za prowadzenie wykazów oraz ocenę gminnych programów rewitalizacji odpowiedzialne są Zespoły ds. rewitalizacji powoływane przez właściwe IZ programami regionalnymi.


Newsletter o rewitalizacji
2023-11-15

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem o rewitalizacji, w którym tym razem znajdziecie Państwo m.in. zaproszenie na konferencję i seminarium Forum Rozwoju Lokalnego na temat transformacji energetycznej miast oraz uroczystą Galę finałową konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023, a także wiele interesujących materiałów zamieszczonych na portalu Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Zaproszenie na konferencję i seminarium Forum Rozwoju Lokalnego na temat transformacji energetycznej miast oraz uroczystą Galę finałową konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023"

Związek Miast Polskich oraz miasto Piła zapraszają 7 i 8 grudnia 2023 roku do Piły na rozstrzygnięcie i ogłoszenie laureatów konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023 – Transformacja energetyczna miast dla osiągnięcia neutralności klimatycznej i podniesienia jakości życia” oraz konferencję „Transformacja energetyczna – zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią”.

Dlaczego warto udać się do Piły?

  • Poznasz innowacyjne rozwiązania w zakresie transformacji energetycznej miast.
  • Dowiesz się, jak technologie Smart City wpływają na zarządzanie energią.
  • Poznasz laureatów tegorocznej edycji konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania”.

Pierwszy dzień wydarzenia tj. 7 grudnia 2023 będzie transmitowany na żywo w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Konferencja jest realizowana w ramach Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz wstępny program wraz z zaproszeniem w załączeniu a także na stronie Forum Rozwoju Lokalnego.

Materiały z konferencji dotyczącej reformy systemu planowania przestrzennego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało materiały i nagrania z konferencji dotyczącej systemu planowania przestrzennego, która odbyła się w 18 i 19 października 2023 w Warszawie. Podczas konferencji poruszono m.in. kwestie związane z tworzeniem planów ogólnych gmin, prowadzeniem partycypacji społecznej, sporządzaniem planów miejscowych.

Zapoznaj się z materiałami z konferencji.

Więcej informacji o systemie planowania przestrzennego dostępnych jest na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Podsumowanie wdrażania rewitalizacji w ramach programów operacyjnych województwa podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego

Jakie działania rewitalizacyjne realizowano, jakie były ich efekty? – zachęcamy do zapoznania się z materiałami z województwa podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego.

Celem badania ewaluacyjnego w województwie podkarpackim była ocena wpływu projektów rewitalizacyjnych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na sytuację obszarów rewitalizowanych, w tym na poprawę jakości życia mieszkańców oraz ożywienie gospodarcze i społeczne tych obszarów.

Z raportem z ewaluacji można zapoznać się na stronach samorządu województwa podkarpackiego oraz serwisie Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.

Z informacją podsumowującą przedsięwzięcia rewitalizacyjne finansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020 można zapoznać się na stronie RPO Kujawsko-Pomorskiego.

Europejska platforma wiedzy miejskiej Portico

Portico to europejska platforma wiedzy miejskiej opracowana w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (EUI) i finansowana przez Unię Europejską.

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś