Pytania po szkoleniu 7-8.04.2025 r. - Pomoc publiczna i pomoc de minimis w projektach z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 Odnośnik
-
Odpowiedź:
Tak, w przypadku gdy wnioskodawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która pozostaje w relacjach powiązanych (zgodnie z Załącznikiem nr 1 do GBER) np. ze spółką z o.o., badanie warunku dotyczącego zakazu udzielania pomocy publicznej przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji powinno być przeprowadzone na poziomie całej jednostki gospodarczej. Oznacza to konieczność analizy sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy łącznie ze wszystkimi podmiotami, z którymi jest powiązany, traktowanymi jako jedna całość.Zgodnie z wyjaśnieniami Komisji Europejskiej (z 26 października 2016 r., znak pisma: COMP 03/HT.4335*2016/102167), jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest w dobrej sytuacji, to musi być to potwierdzone również na poziomie całej jednostki gospodarczej. Jeżeli zaś na poziomie grupy występują trudności, wówczas pomoc publiczna zgodna z GBER nie będzie mogła być udzielona.
Dodatkowo, analiza taka nie powinna odbywać się na podstawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, lecz powinna zostać przeprowadzona poprzez sumowanie odpowiednich danych finansowych każdego podmiotu powiązanego w wysokości 100%, analogicznie do sposobu określania wielkości przedsiębiorstwa zgodnie z Załącznikiem nr 1 do GBER.
W związku z powyższym, nawet gdy wnioskodawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, istotna jest analiza sytuacji całej jednostki gospodarczej (czyli wszystkich powiązanych z nim przedsiębiorstw, w tym spółki z o.o.), aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.
Opracowane przez Pana Macieja Zasłonę.