Pytania po szkoleniu 25.04.2025r. - Zasada konkurencyjności i baza konkurencyjności w projektach unijnych Odnośnik

  • Odpowiedź:

    Zgodnie z treścią sekcji 3.2.1 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (MFiPR/2021-2027/9-2) do zamówień, których wartość nie przekracza kwoty 80.0000 zł netto zasady konkurencyjności nie stosuje się. Powyższe oznacza, że zachowanie beneficjenta, który zastosował zasadę konkurencyjności nie może być oceniane przez pryzmat wymogów dotyczących procedury określonej w podrozdziale 3.2 wytycznych (nie jest adresatem tych wymogów). Jednak zachowanie beneficjenta, który pomimo braku takiego obowiązku zastosował zasadę konkurencyjności będzie oceniane z punktu widzenia pozostałych cech kwalifikowalności wydatku, w tym wymogów wynikających z podrozdziału 2.2 wytycznych (został dokonany w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów).     

    Opracowane przez Pana Krzysztofa Puchacza

  • Odpowiedź:

    Zasady szacowania wartości zamówienia zostały określone w sekcji 3.2.2 pkt 1-5 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (MFiPR/2021-2027/9-2).

    Opracowane przez Pana Krzysztofa Puchacza

  • Odpowiedź:

    Dobrą praktyką jest wskazanie w treści zapytania ofertowego zasad unieważnienia postępowania. Zapewnia to przejrzystość wydatku (wymóg wynikający z podrozdziału 2.2 wytycznych). Beneficjent tworząc katalog podstaw unieważnienia postępowania może skorzystać z przesłanek wskazanych w przepisach o zamówieniach publicznych lub wskazać, że czynność ta będzie dokonywana w przypadkach uzasadnionych (w przypadku unieważnienia postępowania należy przygotować wówczas odpowiednie uzasadnienie).  

    Opracowane przez Pana Krzysztofa Puchacza

  • Odpowiedź:

    Odpowiedź na to pytanie wymaga dokładnej analizy stanu faktycznego. Kwestia ta była poruszana w orzecznictwie: KIO 1746/20, KIO 2713/17. Należy jednak pamiętać że orzeczenie te dotyczyły konkretnego stanu faktycznego oraz postępowań prowadzonych zgodnie z ustawą PZP.  

    Opracowane przez Pana Krzysztofa Puchacza

     

  • Odpowiedź:

    Tak, zamawiający ma prawo załączenia do zapytania ofertowego wzoru umowy, który jest akceptowany przez wykonawcę (poprzez fakt złożenia oferty). Należy jednak pamiętać, aby wzór umowy określał ryzyka kontraktowe w sposób który nie utrudnia konkurencji. Dobrą praktyką jest unikanie klauzul uznanych za abuzywne w systemie zamówień publicznych (art. 433 ustawy PZP).

    Opracowane przez Pana Krzysztofa Puchacza