Pytania po szkoleniu 15.01.25 r. - Rozliczanie projektów z FST/EFRR w ramach FE SL 2021-2027 Link

  • Odpowiedź 

    Matrycę ryzyka sporządza się dla zamówień, których wartość szacunkowa przekracza 50.000,00 zł. Matrycy ryzyka nie sporządza się dla kosztów pośrednich. Niemniej wszystkie wydatki winny spełniać przesłanki kwalifikowalności wskazane w Wytycznych dotyczące kwalifikowalności 2021-2027, a wszystkie zamówienia powinny być udzielane zgodnie z odpowiednimi przepisami.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

     

     

  • Odpowiedź

    Stawki procentowe korekt finansowych i pomniejszeń dla poszczególnych kategorii nieprawidłowości indywidualnych stosowane w zamówieniach stanowią załącznik do Wytycznych dotyczące sposobu korygowania nieprawidłowości na lata 2021-2027. Wytyczne te znajdziecie Państwo na stronie internetowej programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, w sekcji zapoznaj się z prawem i dokumentami.
    Katalog Wytycznych na lata 2021-2027 znajduje się również na stronie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: Wytyczne na lata 2021-2027.

    Należy pamiętać, że do stosowania Wytycznych Beneficjenci FE SL 2021-2027 są zobowiązani umową o dofinansowanie projektu.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź 

    Rozliczanie wniosków częściowych jest możliwe w projektach partnerskich, wykorzystywane w tym zakresie jest pojęcie „realizatorów”. Dla każdego zadania można wykazać innego realizatora – użytkownicy poszczególnych „realizatorów” będą mogli składać wnioski częściowe. Złożenie deklaracji dot. rozliczania częściowego jest możliwe w każdym momencie.

    Informacja dotycząca sposobu rozliczania wniosku o płatność znajduje się w systemie CST 21-27, w części „Informacje o projekcie”, blok danych „Charakterystyka”, pole o nazwie „Projekt rozliczany wnioskami częściowymi”. Możliwe dwie opcje: Tak/Nie.

    Instrukcja SL 2021 – obszar projekty (wersja dla beneficjentów) 2.0 znajduje się na stronie internetowej IZ FE SL: https://funduszeue.slaskie.pl/dokument/instr_sl2021_proj_benef_2_0
    Instrukcja użytkownika SL 2021 – Wnioski o płatność znajduje się na stronie internetowej IZ FE SL: https://funduszeue.slaskie.pl/dokument/instrukcja_uzytkownika_sl_2021__wnioski_o_platnosc

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

     

     

  • Odpowiedź

    Jest możliwość zmiany adresu e-mailowego, a co za tym idzie osoby uprawnionej zarządzającej projektem w systemie CST po stronie beneficjenta.
    W celu zamiany osoby uprawnionej należy przesłać do IZ FE SL, za pośrednictwem platformy ePUAP/e-Doręczenia, oficjalne pismo wraz z aktualnym formularzem nr 8 (Wniosek o dodanie osoby uprawnionej zarządzającej projektem po stronie beneficjenta). Pismo należy opatrzyć podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym. Formularz nr 8 należy przesłać w formacie PDF i opatrzyć wymaganymi podpisami kwalifikowanymi w formie PAdES.
    Po wyrażeniu zgody na aktualizację treści załącznika IZ FE SL wprowadzi zmianę do systemu CST2021.
    Powyższa zmiana zostanie wprowadzona najbliższym aneksem do umowy o dofinansowanie - przy okazji procedowania innych zmian w projekcie.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź

    Zgodnie z Przewodnikiem dla Beneficjentów, zaliczka może zostać wypłacona, gdy Beneficjent udokumentuje zobowiązanie wobec wykonawcy/odbiory, przedstawi ostateczne/obowiązujące dokumenty potwierdzające wystąpienie kosztów na najbliższe 6 miesięcy dla wydatków kwalifikowalnych dotyczących zakresu realizacji projektu, którego dotyczy wniosek o zaliczkę. Dofinansowanie w formie zaliczki jest przekazane nie później niż 80 dni od dnia przedłożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o płatność, pozwalającego IZ FE SL ustalić czy kwota jest należna. Bieg terminu płatności może zostać wstrzymany przez nas w sytuacji gdy informacje przedstawione przez Ciebie nie pozwalają nam ustalić czy kwota jest należna.
    W Państwa przypadku będzie to ostateczna decyzja ZRID.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź

    W przypadku projektów partnerskich, to na partnerze wiodącym ciąży odpowiedzialność za przygotowanie i realizację projektu przez wszystkich partnerów projektu. Środki dofinansowania będą przekazywane na rachunek bankowy partnera wiodącego. Partner wiodący jako podmiot aplikujący o dofinansowanie w ramach FE SL 2021-2027, będzie dysponował uzyskanymi środkami pieniężnymi. Partner wiodący wnioskując o zaliczkę dla projektu i oblicza ją na podstawie zaplanowanych wydatków na najbliższe 6 miesięcy, następujące bezpośrednio po miesiącu, w którym został złożony do IZ FE SL kompletny wniosek o udzielenie zaliczki. Zgodnie z umowa o dofinansowanie beneficjent ma obowiązek rozliczyć zaliczkę w terminie 6 miesięcy od otrzymania środków. Natomiast Beneficjent ma możliwość rozliczać zaliczkę w kilku wnioskach
    o płatność, jednak nie częściej niż raz w miesiącu i nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
    Zgodnie z zapisami D.2.1 wniosku o dofinansowanie zasady rozliczeń pomiędzy Partnerem Wiodącym a Partnerami ujęte są w porozumieniu ws. partnerstwa przy realizacji projektu stanowiącym załącznik do wniosku o dofinansowanie.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź

    Tak, można zawnioskować, jednak z uwzględnieniem zasad opisanych w Przewodniku dla Beneficjenta wskazanych w rozdziale 4.3 Zasady udzielania wsparcia w formie zaliczek pkt.9 .

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź

    Zgodnie z Przewodnikiem dla Beneficjentów FE SL 2021-2027 płatność końcowa w wysokości co najmniej 5% łącznej kwoty przyznanego dofinansowania, może zostać przekazana po:

    a. zatwierdzeniu przez IZ FE SL wniosku o płatność końcową oraz poświadczeniu ujętych w nim poniesionych wydatków;

    b. akceptacji przez IZ FE SL części sprawozdawczej z realizacji Projektu zawartej we wniosku o płatność końcową;

    c. określeniu sposobu usunięcia nieprawidłowości (w przypadku ich stwierdzenia);

    d. pomniejszeniu przez IZ FE SL ostatecznej, ustalonej w wyniku realizacji projektu, wartości dofinansowania o wartość nie większą niż 3 procent tego dofinansowania (zgodnie z wykazem pomniejszenia wartości dofinansowania dla projektu w zakresie obowiązków komunikacyjnych, który stanowi załącznik do umowy o dofinansowanie),
    w przypadku braku wykonania przez Ciebie działań zaradczych w terminie i na warunkach określonych w wezwaniu IZ FE SL;

    e. kontroli na zakończenie realizacji projektu, służącej sprawdzeniu kompletności dokumentów potwierdzających właściwą ścieżkę audytu, o której mowa w art. 69 ust. 6 rozporządzenia ogólnego, w odniesieniu do zrealizowanego projektu,

    5% przyznanego dofinansowania, pozostawionego do refundacji w ramach płatności końcowej dotyczy wydatków poniesionych w okresie realizacji projektu, wskazanym
    w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu. Dopuszczalna jest sytuacja, w której Beneficjent pozostawia 5% na płatność końcową z faktury rozliczonej we wcześniejszym okresie realizacji (pod warunkiem prawidłowego wykazania wydatku z uwzględnieniem 5% do rozliczenia przy płatności końcowej i właściwego opisania faktury). W przypadku projektu partnerskiego, jego realizacja odbywa się na warunkach określonych w porozumieniu lub umowie o partnerstwie, a wszelkie zasady pomiędzy partnerem wiodącym a pozostałymi partnerami winny regulować zapisy takiej umowy.

    Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z artykułem 190 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych: W przypadku gdy beneficjentem projektu finansowanego ze środków europejskich jest jednostka sektora finansów publicznych, każdy wydatek kwalifikowalny powinien zostać ujęty we wniosku o płatność przekazywanym właściwej instytucji w terminie do 3 miesięcy od dnia jego poniesienia.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL