Obowiązki informacyjno-promocyjne w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - webinar 20 maja 2024 r. Odnośnik

  • Odpowiedź

    Plakaty muszą być wywieszone podczas realizacji stażu.
    Plakat informujący powinien znajdować się w miejscu fizycznej realizacji projektu (w sali wykładowej, recepcji).
    Najlepiej przechowywać w dokumentacji zdjęcia plakatów, w celu okazania ich podczas kontroli.

  • Odpowiedź

    Tak, wszelkie zmiany dot. wysokości dofinansowania muszą zostać zaktualizowane.

  • Odpowiedź

    Nie, wystarczy zamieścić tablicę zgodnie z wytycznymi. Najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem, tym bardziej jeśli instalacja będzie zamieszczona w miejscu niedostępnym dla ludzi (np.: dach).

  • Odpowiedź

    Jeśli gmina jako beneficjent realizuje projekt, to jest zobowiązana do założenia profilu w mediach społecznościowych lub zamieszczenia opisu projektu na istniejącym profilu gminy w social mediach

  • Odpowiedź

    Tablicę informacyjną musisz umieścić niezwłocznie po rozpoczęciu fizycznej realizacji projektu obejmującego inwestycje rzeczowe lub zainstalowaniu zakupionego sprzętu.
    W przypadku, gdy projekt rozpoczął się przed uzyskaniem dofinansowania, tablica powinna zostać zainstalowana/ustawiona bezpośrednio po podpisaniu umowy lub uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu (nie później niż dwa miesiące od tej daty).

  • Odpowiedź

    Jeśli beneficjent w tym samym miejscu realizuje kilka projektów, które musi oznaczyć tablicami, może umieścić jedną, wspólną tablicę informacyjną (zgodnie z zapisami Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji).
    Obowiązki związane z tablicami informacyjnymi dotyczącymi projektów finansowanych/dofinansowanych z budżetu państwa ujęto w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych.

  • Odpowiedź

    Plakat informacyjny powinien znajdować się w miejscu realizacji wsparcia – w tym przypadku stażu.

  • Odpowiedź

    Obowiązki informacyjno-promocyjne spoczywają na beneficjencie, zatem nie ma konieczności, aby realizator posiadał profil w mediach społecznościowych. Rekomendujemy jednak – w celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców – zamieszczenie opisu projektu także na profilu jednostki organizacyjnej, o ile go posiada.

  • Odpowiedź

    Tak. Plakaty i tablice nie są możliwe do edycji poza wskazanymi obszarami do uzupełnienia oraz odnoszą się one tylko i wyłącznie do dofinansowania UE (nie ma możliwości dodania do niej zapisów dot. innych źródeł finansowania).
    Wobec powyższego obowiązki wynikające z otrzymania dofinansowania z budżetu państwa należy uzgodnić z odpowiednią instytucją odpowiadającą za ten proces.

  • Odpowiedź

    W przypadku nie wywiązania się z podstawowych obowiązków informacyjnych i promocyjnych może dojść do nałożenia korekty. Pomniejszenie może wynieść do 3% kwoty dofinansowania projektu.

  • Odpowiedź

    Nie ma konieczności oklejania urządzeń, które znajdują się w niedostępnych miejscach.

  • Odpowiedź

    Tablica powinna pojawić się w miejscu realizacji projektu. Ze względu na specyfikę projektów grantowych dot. OZE, możliwych jest kilka scenariuszy dot. montażu tablic informacyjnych:
    1. Ostateczni odbiorcy (grantobiorcy) NIE MAJĄ obowiązku umieszczania tablic informacyjnych na swoich posesjach – obowiązek informacyjny ciąży na beneficjencie (grantodawcy), który MOŻE zobowiązać grantobiorców do umieszczenia tablic (w takim przypadku rekomendujemy najmniejszy rozmiar tablicy ¬– 80x40 cm), ale NIE MUSI tego robić.
    2. Beneficjent MOŻE postawić tablicę w miejscu realizacji projektu np. na osiedlu, którego mieszkańcy skorzystali z grantów na instalację OZE, jeśli ma taka możliwość i będzie to skuteczne.
    3. Beneficjent POWINIEN postawić tablicę przed swoją siedzibą w przypadku, gdy nie jest w stanie zamontować tablicy bezpośrednio w miejscu realizacji projektu, np. gdy:
    • miejsce realizacji projektu jest bardzo „rozproszone” – grantobiorcy zamieszkują liczne, oddalone od siebie lokalizacje,
    • w miejscu realizacji projektu nie ma przestrzeni ekspozycyjnej, która zagwarantowałaby odpowiednią widoczność tablicy,
    • ostateczni odbiorcy wsparcia nie zgadzają się na umieszczenie oznakowania na swoich posesjach (gdy nie są do tego zobowiązani).
    4.Beneficjent realizuje lub będzie realizował więcej projektów wymagających postawienia tablicy przy swojej siedzibie – w takim przypadku MOŻE zainstalować 1 wspólną tablicę informacyjną przed swoją siedzibą, która będzie pełnić funkcję informacyjną również dla projektu grantowego w przypadku braku możliwości postawienia tablicy bezpośrednio w miejscu realizacji projektu.
    Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania są akceptowalne i będą respektowane przez Instytucję Zarządzającą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta nie przewiduje przypadku instalacji tablicy poza miejscem realizacji projektu. W takiej sytuacji dobrze jest zwrócić się do IZ z prośbą o wyrażenie zgody na montaż tablicy przed siedzibą beneficjenta, uzasadniając swoją prośbę stanem faktycznym, który uniemożliwia postawienie tablicy w miejscu realizacji projektu.

  • Odpowiedź

    150 znaków dotyczy nazwy projektu – musi on się znaleźć w jednym, dwóch lub trzech wierszach. Natomiast na nazwę beneficjenta przeznaczony jest jeden bądź dwa wiersze.
    Wzory tablic znajdują się także na stronie internetowej:https://funduszeue.slaskie.pl/czytaj/zasady_promocji_oznakowania\.

  • Odpowiedź

    Tablicę należy postawić w miejscu realizacji projektu. Jeżeli siedziba beneficjenta nie jest miejscem realizacji projektu – nie ma obowiązku stawiania przed nią dodatkowej tablicy. Jeżeli projekt jest podzielony na etapy i realizowany w 2 lokalizacjach – należy postawić po 1 tablicy dla każdego etapu w każdej lokalizacji (po 2 tablice w 2 lokalizacjach).

  • Odpowiedź

    Nie, nie posiadamy takiego wzoru. Przykładowy (needytowalny) opis projektu znajduje się w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich (str. 37).

  • Odpowiedź

    Obowiązki informacyjno-promocyjne spoczywają na beneficjencie, zatem nie ma konieczności, aby realizator zamieszczał informacje w mediach społecznościowych czy na swojej stronie internetowej. Rekomendujemy jednak – dla celów dotarcia do jak największej liczby odbiorców - zamieszczenie opisu projektu także na profilu realizatora, o ile go posiada.

  • Odpowiedź

    Wymóg umieszczania tablicy obowiązuje, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:
    1) projekt obejmuje prace budowlane, działania w zakresie infrastruktury, inwestycje rzeczowe lub zakup sprzętu,
    2) całkowity koszt projektu przekracza:
    -500 tys. euro (z EFRR lub FS), lub
    -100 tys. euro (z EFS+, FST, EFMRA, FAMI, FBW, IZGW).
    Jeżeli wartość projektu wynosi mniej niż 500 tys. euro – wystarczy wywiesić plakat informacyjny. Jeżeli wartość projektu to mniej 5 mln euro, to nadal wymagana będzie instalacja tablicy informacyjnej.
    Jeżeli tablica będzie montowana na posesji grantobiorcy, to dopuszczalny jest najmniejszy rozmiar tablicy (80x40). Jeżeli nie ma możliwości zainstalowania tablicy w miejscu realizacji projektu, wówczas tablica powinna pojawić się przed siedzibą beneficjenta w największym rozmiarze (240x120) lub średnim (120x60) za zgodą Instytucji Zarządzającej.
    Jeżeli instalacja fotowoltaiczna będzie zlokalizowana na dachu budynku, to nie ma potrzeby jej oklejania (widoczność takich naklejek będzie znikoma, więc takie działanie mijałoby się z celem).

  • Odpowiedź

    Tablicę informacyjną należy umieścić, gdy projekt obejmuje prace budowlane, działania w zakresie infrastruktury, inwestycje rzeczowe lub zakup sprzętu i jego całkowity koszt przekracza 100 tys. Euro. Jeśli zakupionym sprzętem jest laptop, to także należy umieścić tablicę informacyjną.

  • Odpowiedź

    Nie ma potrzeby oklejania każdego elementu wyposażenia. Zgodnie z Podręcznikiem wnioskodawcy i beneficjenta: „nie należy umieszczać naklejek na przedmiotach użytku codziennego, których znaczenie ma charakter pomocniczy/dodatkowy w projekcie (np. meble, akcesoria biurowe, np. lampki biurkowe, drobne elementy wyposażenia pomieszczeń, np. wieszaki itp.).”
    W Podręczniku zostało wskazane wyposażenie, które powinno zostać oznakowane:
    Naklejki należy umieścić na:
    a) sprzętach, maszynach, urządzeniach (np. maszyny i urządzenia produkcyjne, laboratoryjne, komputery, laptopy, tablety, drukarki),
    b) środkach transportu (np. samochodach, radiowozach, tramwajach, autobusach, wagonach kolejowych),
    c) aparaturze (np. laboratoryjnej, medycznej) itp.
    Jeżeli zakupiony w projekcie sprzęt nie mieści się w żadnej z powyższych kategorii, tzn. że nie musi być oklejany.

  • Odpowiedź

    Oprócz tablicy informacyjnej u beneficjenta wystarczy, aby w miejscach realizowania form wsparcia znajdowały się plakaty.

  • Odpowiedź

    Plakat powinien znajdować się przede wszystkim na stanowisku, na którym organizowany jest staż. Dopuszczana jest możliwość, aby umieścić go na innym, dostępnym miejscu, np. w holu głównym lub na recepcji.

  • Odpowiedź

    Należy w takim przypadku zastosować skróconą wersję tytułu i nazwy.

  • Odpowiedź

    Tablica nie zawiera kwoty, więc nie trzeba jej zmieniać, natomiast kwoty zawiera plakat i należy go zaktualizować.