Omówienie standardów dostępności w projektach unijnych – szkolenie 4 kwietnia 2024 r. Odnośnik
-
Odpowiedź
Ustawa o zapewnianiu Dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nie nakłada obowiązku posiadania koordynatora dostępności przez NGO. Jednak jeśli organizacja zdiagnozuje potrzebę powołania takiej osoby, to oczywiście może.
Opracowane przez Pana Konrada Galińskiego -
Odpowiedź
Rzeczywiście w myśl ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami dedykowany asystent może być traktowany jako dostęp alternatywny. Jednak zauważmy, że dostęp jako taki jest obowiązkowy, nawet jeśli jest on w formie alternatywnej. Ustawa mówi, w jaki sposób wdrożyć dostęp alternatywny (art. 7 pkt 2) Natomiast w wydarzeniach plenerowych, gdzie mamy do czynienia ze zmiennymi warunkami, taka usługa będzie rozwiązaniem systemowym. Trudno sobie wyobrazić żeby podczas wydarzeń zapewnić np. tyflomapę, albo system wypukłego prowadzenia, który umożliwi samodzielne skorzystanie. Jeśli założymy, że asystent może pomóc każdemu odbiorcy, niezależnie od jego potrzeb (tak jest w banku Santaner) to mówimy już o rozwiązaniu systemowym, a nie alternatywnym.
Opracowane przez Pana Konrada Galińskiego -
Odpowiedź
Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami rzeczywiście wyłącza pomieszczenia techniczne z konieczności zapewniania tam dostępności. Jednak projektując przestrzeń uniwersalnie możemy zaplanować również dostępność w pomieszczeniach technicznych.
Opracowane przez Pana Konrada Galińskiego