Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Często zadawane pytania

Dział, w którym się znajdujesz, może Tobie pomóc w uzyskaniu szybkiej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku, gdy nie znajdziesz tu odpowiedzi na interesujący Cię temat prosimy o kontakt z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich.


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię informacje:
Dostępne 3 pytania i odpowiedzi z wszystkich 67 dla zadanych warunków:

Pytanie 1. Dotyczy standardów dostępności czy powinno być zawarte w PFU ? (Pytanie dotyczy naboru nr FESL.03.03-IZ.01-116/24)

Odpowiedź

PFU musi zawierać standardy dostępności. Zgodnie z  zapisami Przewodnika dla beneficjentów FE SL  punkt 1.1 Zasady realizacji projektów Twój projekt musi uwzględniać zasady horyzontalne, a obowiązek ich stosowania wynika z Umowy Partnerstwa, programu FE SL 2021-2027 oraz wytycznych. Wsparcie udzielane będzie wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają zasad horyzontalnych, o których mowa w art. 9 rozporządzenia ogólnego. Przy konstrukcji założeń projektu należy uwzględnić uniwersalne projektowanie (np. poprzez standardy dostępności) lub jeśli to niemożliwe –racjonalne usprawnienie (oba zdefiniowane w ww. Wytycznych).

Standardy określono w zał. nr 2 do Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027.

    Pytanie 1. Jak wykorzystać rekomendowany przez Zarząd Województwa Śląskiego projekt koncepcyjny Miejsca Odpoczynku Rowerzysty (MOR)?

    Odpowiedź

    Na podstawie zaproponowanej koncepcji można wykonać projekt budowlany i techniczny MOR. W sprawie szczegółów koncepcji należy kontaktować się z wykonawcami koncepcji.

    Pytanie 2. Czy jest możliwość łączenia dofinansowania ze środkami z Funduszu Dróg Samorządowych, tzn. remont drogi odbyłyby się z wykorzystanie środków z FDS, natomiast trasa rowerowa zostałaby zgłoszona w przedmiotowym konkursie?

    Odpowiedź

    Zgodnie z Przewodnikiem dla beneficjentów FE SL 2021-2027 rozdz. 1.2 Źródła finansowania zapisano, że projekt finansowany może być ze środków EFRR albo FST oraz może być współfinansowany z budżetu państwa lub/i ze środków funduszy celowych. Informujemy, że zgodnie z Przewodnikiem dla beneficjentów FE SL w działaniu 3.3. Regionalne Trasy Rowerowe – Budowa/ przebudowa infrastruktury drogowej przeznaczonej dla pojazdów samochodowych jest wydatkiem niekwalifikowanym. Zwracamy szczególną uwagę, by zweryfikować czy również w Funduszu Dróg Samorządowych przewidziano taką możliwość.

      Pytanie 1. Gmina będzie składać wniosek w ramach działania FESL.03.03 Regionalne Trasy rowerowe - ZIT. Jednym z kryteriów merytorycznych specyficznych do spełnienia jest „Zgodność projektu z programem ochrony powietrza oraz SEAP/ SECAP”. Jeżeli Miasto nie przyjęło takiego planu to czy wystarczające będzie uzasadnienie  braku sprzeczności projektu z postanowieniem planu oraz nie  podważanie celów programu ochrony powietrza i SEAP (nie  kolidowanie z innymi działaniami podejmowanymi na ich podstawie)?

      Odpowiedź

      W przypadku, gdy program SEAP/ SECAP i Program Ochrony Powietrza nie został przyjęty przez Państwa Miasto, to należy taką informację przedstawić w polu B.7.1 Uzasadnienie spełnienia kryteriów wniosku o dofinansowanie.
      W przypadku Programu Ochrony Powietrza konieczne jest odniesienie się również do Programu Ochrony Powietrza Województwa Śląskiego i przeanalizowanie zgodności projektu z jego zapisami. 

      Link do uchwały Zarządu Województwa Śląskiego przyjmującego aktualizację do programu:
      https://bip.slaskie.pl/sejmik_wojewodztwa/sesje_sejmiku/uchwaly/uchwala-sejmiku-nr-vi6282023-z-dnia-2023-11-20.html

      Przedstawione informacje w tym zakresie będą przedmiotem oceny merytorycznej projektu.

        Pomóż nam poprawić serwis

        Anuluj
        Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś