Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Często zadawane pytania

Dział, w którym się znajdujesz, może Tobie pomóc w uzyskaniu szybkiej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku, gdy nie znajdziesz tu odpowiedzi na interesujący Cię temat prosimy o kontakt z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich.


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię informacje:
Dostępne 1 pytania i odpowiedzi z wszystkich 83 dla zadanych warunków:

Pytanie 1. Czy szpital specjalistyczny może starać się o dotację w naborze FESL.01.04-IZ.01-135/24? Placówki medyczne nie zostały wymienione w szczegółowym opisie typu wnioskodawcy, który może starać się o dofinansowanie.

Odpowiedź

Podmioty lecznicze, a więc i szpitale – nie zostały wymienione jako potencjalni beneficjenci Działania 1.4, co oznacza, że nie kwalifikują się jako wnioskodawcy w ogłoszonym naborze dla tego Działania (FESL.01.04-IZ.01-135/24). Ponadto, w ramach przedmiotowego konkursu nie przewidziano wsparcia dla projektów z zakresu e-zdrowia /co wynika z rozdz. 1.5. pkt i) Regulaminu wyboru projektów/.

Dla podmiotów leczniczych, zainteresowanych wdrażaniem rozwiązań z zakresu e-zdrowia zaplanowaliśmy nabór w Działaniu 8.5 E-zdrowie. Interwencja będzie skierowana na dofinansowanie do systemów wspierających działania związane z ochroną zdrowia, narzędzi i usług technologii informacyjnych i komunikacyjnych służących pacjentowi, aplikacji mobilnych dla ochrony zdrowia, wsparcie w zakresie integracji z krajowym systemem e-zdrowia, narzędzia umożliwiające konsultacje procesu diagnostycznego, telemedycyna etc.).

Zaprogramowana jest również interwencja w ramach Działania 1.5 Innowacyjne rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia – gdzie w katalogu potencjalnych beneficjentów wskazano instytucje ochrony zdrowia – a wsparcie zostało ukierunkowane na wykorzystanie sztucznej inteligencji i/lub zbiorów danych zgromadzonych w placówkach medycznych w celu poprawy zdrowia mieszkańców poprzez (m.in.) usprawnienie procesów diagnostycznych, usprawnienie obsługi pacjentów w jednostkach ochrony zdrowia, czy też poprzez zarządzanie farmakoterapią pacjenta.

Oba nabory planujemy ogłosić w 2025 r.

Pytanie 2. Gmina planuje starać się o dofinansowanie w ramach naboru nr.: FESL.01.04-IZ.01-135/24, czy beneficjentem szczegółowym mogą być spółki gminy?

Odpowiedź

Katalog beneficjentów w rozdz. 1.3 Regulaminu wyboru projektów nr FESL.01.04-IZ.01-135/24 dopuszcza m.in. „Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego” czy też „Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego”, zatem co do zasady istnieje możliwość aplikowania o wsparcie w przedmiotowym naborze również przez spółki miejskie. Zwracamy uwagę, by podmiot aplikujący posiadał osobowość prawną bądź zdolność do podejmowania czynności prawnych.

Pytanie 3.
Proszę o informację, jak należy interpretować zdanie na str. 22 SZOP: Ze wsparcia 1.4 są wyłączone projekty obejmujące cyfryzację zasobów w obszarze kultury?

Odpowiedź

Wskazany zapis oznacza brak możliwości dofinansowania dla digitalizacji (czyli czynności związanych z przekształceniem z wersji analogowej do wersji cyfrowej) zasobów kultury. Wsparcie instytucji kultury w pozostałym niż ww. zakresie jest możliwe, pod warunkiem wpisywania się w wybrany typ/typy projektu dla Działania 1.4.

Pytanie 4. Czy w naborze FESL.01.04-IZ.01-135/24 kosztami kwalifikowalnymi są:
- Portal e-usług dla odbiorców wody (m.in. zgłaszanie stanów wodomierzy, efaktury)
- System zdalnego odczytu stanów wodomierzy
- Nakładki na wodomierze umożliwiające zdalny odczyt
- Wodomierze
- System optymalizujący ubytki wody w sieciach zintegrowany z telemetrycznymi punktami pomiaru przepływów?

Odpowiedź

Dany wydatek można uznać za kwalifikowalny, o ile jest on m.in. niezbędny do realizacji celów projektu (które powinny być zbieżne z celami działania) i został poniesiony w związku z realizacją projektu.

Jednocześnie, w kontekście wsparcia przewidzianego w ramach działania 1.4 Cyfryzacja administracji publicznej istotne dla uznania kwalifikowalności wydatku jest co do zasady przypisanie danego zakresu inwestycji do jednego z trzech typów projektu wymienionych w SZOP oraz Regulaminie wyboru projektów, tj.: 1) Cyfryzacja procesów back-office w podmiotach świadczących usługi publiczne oraz elementy smart city, 2) Tworzenie i rozwój e-usług publicznych lub 3) Digitalizacja i udostępnianie danych.

Spośród kosztów wyszczególnionych w zapytaniu, za niekwalifikowalne należy uznać wydatek na pozycję „Wodomierze”, gdyż nie wpisuje się on w żaden z ww. typów projektu i nie ma bezpośredniego powiązania z celem szczegółowym działania 1.4 tj. Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych.

Ostateczna weryfikacja kwalifikowalności wydatków będzie możliwa po zapoznaniu się z pełną dokumentacją aplikacyjną, po złożeniu wniosku o dofinansowanie i przeprowadzeniu oceny projektu.

Pytanie 5. Czy w naborze FESL.01.04-IZ.01-135/24 jest możliwość złożenia oddzielnych wniosków przez gminę oraz Zakład Komunalny lub Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, których właścicielem w 100% jest gmina?

Odpowiedź

Brak przeszkód formalnych do tego by wskazane podmioty złożyły odrębne wnioski w ramach naboru. Podmiot aplikujący powinien w szczególności wpisywać się w katalog beneficjentów wskazany w rozdz. 1.3 Regulaminu wyboru projektów oraz posiadać osobowość prawną bądź zdolność do podejmowania czynności prawnych.

Pytanie 6. Czy wnioskodawcą w naborze FESL.01.04-IZ.01-135/24 może być Uczelnia niepubliczna przy założeniu, że zasoby  lub e usługi, które powstaną  w ramach projektu będzie udostępniała bezpłatnie?

W grupie potencjalnych beneficjentów Działania 1.4 są ujęte uczelnie – w sposób ogólny. Słownik, z którego wybieramy rodzaje beneficjentów, nie zawiera rozróżnienia na uczelnie publiczne i prywatne.

Jednakże to tym publicznym uczelniom łatwiej będzie sprostać założeniom działania - już sama nazwa działania (Cyfryzacja administracji publicznej) oraz typy projektów, które można realizować odnoszą się do działalności publicznej. Tą działalność należy rozumieć jako taką, która jest związana z działalnością finansowaną ze środków publicznych, realizowaną w ramach zadań publicznych, wynikających z przepisów prawa czy powierzenia.

Jeśli uczelnia chce realizować projekt w działaniu 1.4, może to zrobić w ramach następujących typów projektów:
1. Cyfryzacja procesów back-office w podmiotach świadczących usługi publiczne oraz elementy smart city (można realizować inwestycje dotyczące cyfryzacji procesów w podmiotach świadczących usługi publiczne)
2. Tworzenie i rozwój e-usług publicznych

Z kolei 3. typ projektu, tj. Digitalizacja i udostępnianie danych, ma na celu zwiększenie dostępności danych publicznych, które są w posiadaniu podmiotów administracji samorządowej oraz samorządowych jednostek organizacyjnych – więc raczej zasoby uczelni się w niego nie wpiszą.

A zatem, jeśli uczelnia prywatna otrzymuje jakąkolwiek dotację ze środków publicznych, potencjalnie mogłaby aplikować o środki na ten zakres działalności, o ile koresponduje on z w/w typami projektów (wówczas należy wykazać, że projekt ma związek z tą częścią działalności, która jest związana z działalnością finansowaną ze środków publicznych).

Zakres, w jakim uczelnie niepubliczne mogą być dotowane z budżetu państwa określa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zatem, wyłącznie w zakresie zadań, na jakie uczelnia niepubliczna może otrzymać dotacje z budżetu państwa, wykonuje ona zadania publiczne.
We wniosku należałoby wskazać, jakie zadania publiczne realizuje Wnioskodawca w ramach złożonego projektu.

Inną sprawą jest jeszcze kwestia pomocy publicznej – w przypadku prywatnej uczelni wyższej projekt raczej byłby pomocowy z uwagi na charakter działalności wnioskodawcy.

    Pomóż nam poprawić serwis

    Anuluj
    Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś