Warsztaty pisania wniosków o dofinansowanie w perspektywie finansowej 2021-2027 (dla początkujących) – szkolenie 5 października 2023 r.
Pytanie 1. Wyjaśnienie/ doprecyzowanie analizy celów środowiskowych dot. zasady DNSH.
Odpowiedź.
Analiza DNSH jest przejawem troski o środowisko w politykach horyzontalnych UE. Analiza opiera się o zbadanie 6 obszarów tematycznych. Zależnie od regulaminu wnioskodawca opisuje je wszystkie łącznie lub oddzielnie, może również odpowiadać na wskazane w regulaminie zagadnienia. Projekt co do zasady nie powinien wpływać znacząco na żaden z obszarów analizy.
Obszary analizy i przykładowe pytania pomocnicze, którą pomogą opisać we wniosku analizę DNSH:
a) Łagodzenie zmian klimatu: Czy oczekuje się, że środek doprowadzi do znacznych emisji gazów cieplarnianych?
b) Adaptacja do zmian klimatu: Czy oczekuje się, że środek doprowadzi do zwiększonego niekorzystnego wpływu obecnego i spodziewanego przyszłego klimatu na samo działanie lub na ludność, przyrodę lub aktywa?
c) Zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich: Czy przewiduje się, że środek będzie zagrażał:
(i) dobremu stanowi lub dobremu potencjałowi ekologicznemu jednolitych części wód, w tym wód powierzchniowych i wód gruntowych lub
(ii)dobremu stanowi środowiska wód morskich?
d) Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawaniu odpadów i ich recykling: Czy oczekuje się, że środek:
(i)prowadzi do znacznego zwiększenia wytwarzania, spalania lub unieszkodliwiania odpadów, z wyjątkiem spalania odpadów niebezpiecznych nienadających się do recyklingu lub (ii) doprowadzi do poważnej nieefektywności w zakresie bezpośredniego lub pośredniego korzystania z jakiegokolwiek zasobu naturalnego na dowolnym etapie jego cyklu życia, która nie zostanie ograniczona do minimum za pomocą odpowiednich środków lub
(iii) spowoduje poważne i długoterminowe szkody dla środowiska w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym?
e) Zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola: Czy oczekuje się, że środek doprowadzi do istotnego zwiększenia poziomu emisji zanieczyszczeń do powietrza, wody lub gleby?
f) Ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów: Czy przewiduje się, że środek:
(i)będzie w znacznym stopniu szkodliwy dla dobrego stanu i odporności ekosystemów lub
(ii) będzie szkodliwy dla stanu zachowania siedlisk i gatunków, w tym siedlisk i gatunków objętych zakresem zainteresowania Unii?
Opracowane przez pana Michała Byliniaka
Pytanie 2. Czy wnioskujący ma obowiązek przeprowadzić indywidualnie i posiadać analizę DNSH jako załącznik do wniosku?
Odpowiedź.
W każdym wniosku o dofinansowanie znajdzie się kryterium dotyczące zrównoważonego rozwoju i DNSH. Nie można jednak powiedzieć że oddzielna analiza (dokument) jest obowiązkiem każdego wnioskodawcy. Każdorazowo sposób odpowiedzi na kryterium DNSH opisany jest w regulaminie naboru i jego załącznikach, zatem ostateczną odpowiedź każdy wnioskodawca znajdzie w regulaminie. Program Fundusze Europejskie dla Śląskiego nie ma jednej globalnej reguły dotyczącej analizy DNSH.
Opracowane przez pana Michała Byliniaka