Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Utworzenie systemu zarządzania terenami poprzemysłowymi WSL poprzez rozszerzenie istniejącego systemu zarządzania terenami pogórniczymi (OPI TPP 3.0)


Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
Utworzenie systemu zarządzania terenami poprzemysłowymi WSL poprzez rozszerzenie istniejącego systemu zarządzania terenami pogórniczymi (OPI TPP 3.0)

Nazwa beneficjenta
Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy

Działanie
Priorytet: X. Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: 10.11 Systemowe zarządzanie terenami poprzemysłowymi
Typ: 073 - Rewaloryzacja obszarów przemysłowych i rekultywacja skażonych gruntów

Finanse
Wartość projektu: 3 302 988,8 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 3 137 839,37 EUR

Okres realizacji
IV 2023 – VI 2027

Kluczowe etapy

Podpisana umowa o dofinansowanie.

Cel projektu

Cele projektu to:

  • rozbudowa systemu informatycznego wraz z dostosowaniem interfejsu graficznego,
  • zapewnienie aktualizacji baz danych w zakresach funkcjonujących w systemie w wersji 2.0,
  • budowa nowej struktury baz danych, dostosowanej do różnych typów terenów poprzemysłowych i trwale przekształconych,
  • opracowanie nowych funkcjonalności analitycznych,
  • podniesienie świadomości w zakresie zarządzania terenami poprzemysłowymi i edukacja interesariuszy poprzez cykl warsztatów i opracowanie materiałów multimedialnych,
  • aktualizacja i uzupełnienie cyfrowego repozytorium terenów pogórniczych i utworzenie repozytorium terenów poprzemysłowych i przekształconych, prowadzące do uruchomienia zintegrowanego systemu zarządzania terenami poprzemysłowymi w województwie śląskim (OPI TPP 3.0).

Zadania w projekcie

  • Budowa systemu bazodanowego OPI TPP 3.0.
  • Opracowanie zestawu narzędzi analitycznych i waloryzacyjnych.
  • Pozyskanie danych na podstawie badań in-situ.
  • Budowa i wdrożenie informatycznego systemu zarządzania terenami poprzemysłowymi.
  • Kampania warsztatowo-informacyjna dla interesariuszy i przyszłych użytkowników.
  • Rozwój i optymalizacja infrastruktury cyfrowej dla terenów pogórniczych i poprzemysłowych województwa śląskiego.

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Proces sprawiedliwej transformacji rodzi potrzebę zwiększenia dostępu do informacji publicznych o terenach poprzemysłowych/pogórniczych i ich otoczeniu w postaci e-usługi. Realizacja projektu przyczyni się do wsparcia procesu planowania długofalowej polityki inwestycyjnej na tych terenach, zrównoważonego zarządzania przestrzenią w regionie, prowadzenia negocjacji z potencjalnymi inwestorami oraz pozyskiwania środków na rewitalizację tych terenów.

Co jest planowane do realizacji?

Przedmiotem projektu jest rozbudowa systemu OPI TPP 2.0 do wersji 3.0, dodając nowe funkcjonalności i narzędzia, oparte na zaawansowanych algorytmach przetwarzania danych o procesach środowiskowych i przestrzennych.

Łącznie zostanie zinwentaryzowanych co najmniej 10 000 ha terenów poprzemysłowych i trwale przekształconych w granicach województwa śląskiego.

Poza aktualizacją danych, dodana zostanie struktura baz danych według typu terenów pogórniczych i poprzemysłowych: tereny po działalności górniczej (głębinowej i odkrywkowej), hutniczej, energetycznej, chemicznej oraz trwale przekształcone. Ponadto system zostanie wzbogacony o nowe funkcjonalności i narzędzia, oparte na zaawansowanych algorytmach przetwarzania danych o procesach środowiskowych i przestrzennych. Zakres baz danych zostanie rozszerzony o nowe atrybuty, w tym charakterystyczne dla poszczególnych typów terenów.

Inwentaryzacja terenów poprzemysłowych i trwale przekształconych działalnością przemysłową, badania stanu środowiska na tych terenach oraz prace związane z opracowaniem dodatkowych narzędzi analitycznych realizowane będą przez zespół specjalistów GIG-PIB przy współudziale ekspertów ze środowiska naukowego i gospodarczego.

Partnerem projektu będzie WODGiK w Katowicach zapewniający łączność pomiędzy systemem w wersji 2.0 i 3.0 oraz umożliwiający transfer gromadzonych informacji do infrastruktury przestrzennej województwa śląskiego.

Jakie będą główne korzyści projektu?

Opracowane narzędzia umożliwiały będą przyszłym użytkownikom prowadzenie pogłębionych analiz i obserwacji procesów zachodzących na terenach związanych z działalnością przemysłową, ale również prognozowanie konsekwencji prowadzonych i planowanych do realizacji działań. Rozbudowany system ma stanowić wsparcie w doborze technik remediacji oraz oceny potencjału terenów do produkcji zielonej energii, odzysku surowców, świadczenia innych usług ekosystemowych.

Zgromadzone w projekcie dane oraz wyniki przeprowadzonych analiz będą stanowiły jedno z głównych źródeł  informacji do monitorowania procesów transformacji na obszarze województwa śląskiego.

Kto skorzysta na realizacji projektu?

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania system OPI-TPP 3.0 zakłąda się, że skorzysta z niego min. 500 użytkowników.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś