Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Województwo śląskie przechodzi w ostatnim czasie wiele transformacji na rzecz rozwoju regionu oraz zapewnienia nowych miejsc pracy. Projekt realizowany przez Gminę Miasta Tychy również przyczyni się do tych zmian poprzez przebudowę zdegradowanego obiektu.

Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
Tyski Hub Zielonej Gospodarki

Nazwa beneficjenta
Gmina Miasta Tychy

Działanie
Priorytet: X. Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: 10.5. Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę
Typ: Infrastruktura biznesowa dla MŚP (w tym parki i obiekty przemysłowe), Zaawansowane usługi wsparcia dla MŚP i grup MŚP (w tym usługi w zakresie zarządzania, marketingu i projektowania), Rewaloryzacja obszarów przemysłowych i rekultywacja skażonych gruntów.

Finanse
Wartość projektu: 27 468 962,58 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 22 390 815 EUR

Okres realizacji
II 2023 – XII 2027

Kluczowe etapy

Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania na realizację projektu o znaczeniu strategicznym pod nazwą „Tyski Hub Zielonej Gospodarki”.

Przeczytaj więcej


Cel projektu

Przebudowa zdegradowanego obiektu wpłynie znacząco na rozwój potencjału gospodarczego, społecznego i środowiskowego miasta. Gospodarczego poprzez tworzenie nowych firm i miejsc pracy, społecznego poprzez przekwalifikowywanie zwalnianych górników, środowiskowego poprzez wdrażanie rozwiązań niskoemisyjnych z zakresu „zielonej gospodarki” w różnych sektorach gospodarczych podregionu tyskiego.

Zadania w projekcie

  • budowa budynku biurowego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu;
  • zakup wyposażenia budynku;
  • instalacja fotowoltaiczną na dachu i południowej elewacji budynku o mocy do 50 kW.

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

W związku z procesem sprawiedliwej transformacji na terenie podregionu tyskiego zidentyfikowano następujące potrzeby:

  • rozwój przedsiębiorczości wspierającej tworzenie nowych firm;
  • rozwój samozatrudnienia;
  • tworzenie nowych, stabilnych miejsc pracy;
  • udzielanie kompleksowego wsparcia przedsiębiorcom na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, od przygotowania biznesplanu, do pomocy w wyszukiwaniu i pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania.

Co jest planowane do realizacji?

Przedsięwzięcie zakłada adaptację istniejącego, niezagospodarowanego od 2000 roku budynku przy al. Piłsudskiego w Tychach o powierzchni użytkowej około 5 000 m2. Ma to być miejsce związane z ekologią, przedsiębiorczością i innowacją w zakresie zielonej gospodarki.

W ramach projektu przewidziano niezbędne prace architektoniczno-konstrukcyjne, wykonanie instalacji elektrycznych i sanitarnych, niezbędne przyłącza, stację transformatorową oraz kompletne wyposażenie obiektu. Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do celów ogrzewania i chłodzenia zaplanowano montaż agregatów pracujących jako kaskada pomp ciepła. Ponadto, przewidziano montaż instalacji fotowoltaicznej. Atrakcyjność Tyskiego Huba opiera się głównie na starannie zaplanowanej zieleni. Roślinność zostanie umieszczona zarówno na zewnętrznych, jak i wewnętrznych elewacjach budynku.

Działalność realizowana będzie poprzez uruchomienie:

  • Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości z zakresu zielonej gospodarki dla wspierania powstawania nowych firm typu start-up, a także wspierania sektora MŚP gotowego do zmiany profilu działalności w kierunku rozwiązań z zakresu zielonej gospodarki;
  • Centrum Kompetencji Zawodowych z zakresu zielonej gospodarki, którego oferta skierowana będzie do osób pracujących dotkniętych skutkami transformacji, zamierzających zmienić swoje dotychczasowe kwalifikacje lub podnosić kompetencje zawodowe celem dostosowania się do nowych możliwości zatrudnienia;
  • Centrum informacyjno-doradcze z zakresu zielonej gospodarki, z którego usług korzystać będą mieszkańcy podregionu tyskiego, zainteresowani wdrażaniem rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii i błękitno-zielonej infrastruktury.

Jakie będą główne korzyści projektu?

W planowanym do przebudowy budynku będzie znajdować się część publiczna oraz biznesowa.

Zakłada się, że rocznie co najmniej 25 MŚP będzie korzystało z usług inkubatora przedsiębiorczości po jego utworzeniu

Powstający hub będzie elementem ekosystemu biznesu, kultury, sportu i rekreacji – przestrzeni publicznej usytuowanej pomiędzy ulicami Piłsudskiego i Sikorskiego w Tychach, której elementami są już: Mediateka, Hala Sportowa, Pole Golfowe oraz Park Wodny.

Kto skorzysta na realizacji projektu?

Mieszkańcy podregionu tyskiego.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Wizualizacja projektu. Źródło: Urząd Miasta Tychy
Wizualizacja projektu. Źródło: Urząd Miasta Tychy
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś