Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii
Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania na budowę nowego budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym uruchomione zostanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii.
Tytuł projektu
Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii
Nazwa beneficjenta
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Działanie
Priorytet: X. Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: 10.13 - Infrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji
Typ: 123 - Infrastruktura na potrzeby szkolnictwa wyższego
Finanse
Wartość projektu: 50 231 328 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 43 560 000 EUR
Okres realizacji
III 2023 – XII 2027
Kluczowe etapy
Cel projektu
Celem projektu jest poprawa warunków kształcenia na poziomie wyższym za sprawą utworzenia ŚICCH, co przełoży się na rozwój społeczeństwa o wysokich kwalifikacjach zawodowych poszukiwanych na rynku pracy oraz wykreowanie nowych zawodów.
Zadania w projekcie
Inwestycja obejmuje utworzenie Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii (ŚICCH) w nowo wybudowanym i wyposażanym obiekcie.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Realizacja projektu jest odpowiedzią na konieczność ścisłego powiązania kształcenia wyższego (na kierunkach praktycznych i zawodowych) z transformacją regionu.
Co jest planowane do realizacji?
Nowy obiekt będzie miał powierzchnię ponad 30 000 m2, znajdą się w nim pomieszczenia dydaktyczne, laboratoria, pracownie komputerowe i badawcze.
Budynek będzie charakteryzował się zielonymi dachami i zazielenieniem terenu (rabaty, zieleńce, ogrody deszczowe). Elewacja budynku ma nawiązywać do górniczej przeszłości regionu.
Istotnym kontekstem jest fakt, że realizacja projektu jest elementem składowym większej koncepcji uczelni, jaką jest uruchomienie Zielonej Strefy Nauki - horyzontalnego przedsięwzięcia, wychodzącego naprzeciw potrzebom wynikającym z przeprowadzanej Sprawiedliwej Transformacji, które przyczyni się do łagodzenia jej skutków w trzech obszarach: gospodarczym, społecznym i środowiskowym.
Jakie będą główne korzyści projektu?
W konsekwencji realizacji projektu - utworzenie ŚICCH zostanie uruchomiony nowy kierunek kształcenia ukierunkowany na rozwój specjalistów w branżach związanych z rozwojem zielonej gospodarki. Planowana nazwa przyszłego nowego kierunku kształcenia to: “Nowoczesne technologie dla zrównoważonego rozwoju”. W ramach kierunku planowane są następujące specjalizacje: odnawialne źródła energii, zielone technologie: zielona chemia, zielona energia.
Kto skorzysta na realizacji projektu?
Z powstałego obiektu będzie korzystać średnio rocznie 620 studentów.
Więcej informacji
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Fundusze Europejskie dla Śląskiego