Śląskie. Zawodowcy 2
Projekt koncentruje się na promocji szkolnictwa zawodowego w województwie śląskim poprzez zapewnienie lepszej oferty kształcenia praktycznego, dostosowanego do potrzeb rynku pracy.
Tytuł projektu
Śląskie. Zawodowcy 2
Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie
Projekt jest realizowany z Partnerami:
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Spółka Akcyjną,
- Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach,
- Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach,
- Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Działanie
Priorytet: VI. Fundusze Europejskie dla edukacji
Działanie: 6.4 Strategiczne projekty dla obszaru edukacji,
Typ: 2. Zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w województwie śląskim
Finanse
Wartość projektu: 78 947 386,67 PLN
Okres realizacji
I 2024 – XII 2029
Kluczowe etapy
Cel projektu
Zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w regionie poprzez lepsze dopasowanie oferty edukacji zawodowej do zmieniających się warunków rynku pracy, w tym umacnianie jego pozytywnego wizerunku oraz tworzenie trwałych mechanizmów współpracy pomiędzy szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe a pracodawcami.
Zadania w projekcie
Podejmowane w projekcie działania, mające na celu ułatwienie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia, będą realizowane poprzez:
- przeprowadzenie doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów/uczennic ze szkół zawodowych;
- organizację staży uczniowskich dla uczniów/uczennic uczących się w szkołach zawodowych realizowanych w rzeczywistych warunkach pracy u pracodawców;
- organizację kursów i szkoleń dla uczniów/uczennic umożliwiających uzyskanie niezbędnych na rynku pracy kwalifikacji/umiejętności wzmacniających zdolność do zatrudnienia oraz kursów umożliwiających uzyskanie przez uczniów/uczennice dodatkowych umiejętności / uprawnień / kwalifikacji zawodowych;
- bezpośrednie zaangażowanie pracodawców w proces kształcenia praktycznej nauki zawodu;
- podejmowanie działań dążących do zwiększenia roli uczelni wyższych w kształtowaniu oferty szkół na poziomie branżowym i technicznym;
- przeprowadzanie kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych dla nauczycieli/nauczycielek w celu zwiększenia ich kompetencji i kwalifikacji zawodowych;
- podejmowanie działań na rzecz kreowania i podtrzymywania pozytywnego wizerunku szkół zawodowych.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Departament EFS zrealizował w okresie od 01.09.2019 r. do 31.10.2023 r. pierwszą edycję projektu „Śląskie. Zawodowcy”. Przeprowadzone badania wykazały, że wsparcie udzielone w ramach projektu spotkało się z pozytywnym odbiorem ze strony uczestników projektu, a poziom satysfakcji z udziału w projekcie został oceniony bardzo wysoko, co przemawia za potrzebą kontynuowania tych działań.
Co jest planowane do realizacji?
Wsparciem w ramach projektu objęci zostaną uczniowie i uczennice szkół i placówek o profilu zawodowym, tj. szkół technicznych oraz branżowych I stopnia, dla których dedykowane jest doradztwo edukacyjno-zawodowe, wysokiej klasy staże uczniowskie oraz kursy lub szkolenia. Również kadra szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe dzięki realizacji niniejszego projektu zyska dostęp do najlepszej jakości kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych zwiększających ich umiejętności i kompetencje zawodowe, które przełożą się bezpośrednio na jakość kształcenia zawodowego w szkołach.
Dla samorządów - odpowiedzialnych za edukację, rynek pracy, ale i zainteresowanych lokalnym rozwojem - ważnym długofalowym efektem działań podejmowanych w ramach projektu będzie budowanie pozytywnych i trwałych relacji między pracodawcami i biznesem a placówkami uczącymi przyszłych pracowników.
Niezwykle istotnym wsparciem w projekcie objęte zostaną również szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Działania kierowane do szkół o profilu zawodowym koncentrować się będą na budowaniu atrakcyjnej oferty edukacyjnej.
Kształtowaniu pozytywnego wizerunku szkolnictwa branżowego sprzyjać będzie również promocja umiejętności zawodowych poprzez organizację w ramach projektu m.in. „Festiwali Zawodowca”.
Jakie będą główne korzyści projektu?
- 5400 uczniów i słuchaczy szkół i placówek kształcenia zawodowego objętych wsparciem
- 3600 uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach uczniowskich
- 1100 przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem
- 180 szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem
- 5400 uczniów uczestniczących w doradztwie zawodowym
- 3780 uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu
- 770 przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu
- 504 000 zrealizowanych godzin stażu uczniowskiego
Więcej informacji
Zadania przewidziane w projekcie realizowane są w budynkach dostępnych architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami.
Kontakt do zespołu ds. realizacji projektu:
Anna Wiśniewska – awisniewska@slaskie.pl, (32) 77 44 902.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Śląskie. Zawodowcy 2