Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Celem projektu jest stworzenie i funkcjonowanie obserwatorium edukacyjnego, które będzie wspierać Samorząd Województwa w identyfikacji wyzwań oraz podejmowaniu działań na rzecz usprawnienia i podniesienia poziomu edukacji w regionie, w tym lepszego adresowania interwencji w regionalnych programach operacyjnych.

Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
Śląskie. Obserwatorium edukacji

Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie

Działanie
Priorytet: VI. Fundusze Europejskie dla edukacji
Działanie: 6.4 Strategiczne projekty dla obszaru edukacji,
Typ: Inicjatywy na rzecz badania potrzeb edukacyjnych w województwie śląskim

Finanse
Wartość projektu: 529 938,38 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 476 944,54 EUR

Okres realizacji
I edycja: I 2024 – VI 2026

Kluczowe etapy

Podjęcie przez Zarząd Województwa Śląskiego decyzji o dofinansowanie projektu na I edycję.
Cykl konferencji skierowanych do kadry zarządzającej oraz przedstawicieli organów prowadzących. Więcej informacji znajdziesz w artykule tutaj.

Cel projektu

Celem projektu jest stworzenie i funkcjonowanie obserwatorium edukacji, które będzie wspierać Samorząd Wojewódzki w identyfikacji wyzwań oraz podejmowaniu działań na rzecz usprawnienia i podniesienia poziomu edukacji w regionie, w tym lepszego adresowania interwencji w regionalnych programach operacyjnych.

Zadania w projekcie

  • Śląska Rada Edukacji
  • Badania i analizy w obszarze edukacji
  • Wsparcie kadr edukacji w regionie

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Województwo Śląskie jest w procesie transformacji gospodarczej i energetycznej, co przekłada się na funkcjonowanie systemu edukacji w regionie. A zatem musi mierzyć się z największym wyzwaniem dotyczącym dostosowania sposobu kształcenia i systemu edukacji w regionie do potrzeb nowoczesnej i zielonej gospodarki.

W związku z tym, w celu lepszego dostosowania interwencji w ramach realizowanego programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, jak również przyszłych programów operacyjnych, konieczne jest powołanie Śląskiej Rady Edukacji, odpowiedzialnej za monitorowanie obszaru edukacji.

Obserwacja zachodzących zmian i procesów przełoży się między innymi na niezbędną dodatkową interwencję w zakresie nabywania kompetencji i kwalifikacji przez kadry systemu edukacji w regionie.

Co jest planowane do realizacji?

Projekt obejmować będzie:

  • organizację prac Śląskiej Rady Edukacji (ŚRE) – organu doradczego o charakterze zespołu eksperckiego, reprezentującego wszystkie stopnie edukacji w regionie,
  • działalność badawczą i analityczną - badania i monitoring obszaru edukacji (UŚ),
  • szkolenia, wynikające z badań i rekomendacji, a także z pozytywnie zaopiniowanych przez ŚRE, dedykowane osobom realizującym się zawodowo w obszarze edukacji (METIS).

Projekt będzie realizowany przez Samorząd Województwa Śląskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach (realizator) oraz w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Jakie będą główne korzyści projektu?

  • 700 przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem
  • 595 przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu
  • 3 przeprowadzone badania w obszarze edukacji
  • 2 opublikowane badania/rekomendacje/dobrych praktyk w obszarze edukacji

Kto skorzysta na realizacji projektu?

Regionalne kadry edukacji, tzn. nauczyciele oraz kadra zarządzająca i przedstawiciele organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły, placówki oświatowe i poradnie psychologiczno-pedagogiczne z terenu województwa śląskiego.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Śląskie. Obserwatorium edukacji
Śląskie. Obserwatorium edukacji
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś