Rybnik laureatem w konkursie Eco-Miasto w kategorii Gospodarka obiegu zamkniętego za projekt stratKIT+
Program Eco-Miasto:
- wystartował w 2013 roku i zyskał popularność jako inicjatywa jednocząca miasta wokół pro-środowiskowych rozwiązań,
- jego flagowym działaniem jest doroczny konkurs dla polskich miast,
- stanowi platformę dla wzajemnej inspiracji, wymiany doświadczeń i edukacji dla samorządowców, przedsiębiorców działających w obszarach zurbanizowanych i ekspertów zrównoważonego rozwoju miast.
W 11. edycji konkursu Eco-Miasto Rybnik został laureatem w kategorii Gospodarka obiegu zamkniętego za swoje działania w projekcie StratKIT+ współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Baltic Sea Region.
Projekt odpowiada na problem marnowania żywności i złego zarządzania zasobami.
Szczegóły projektu
Projekt składa się z 5 filarów:
- Wspólny Stół, którego działalność skierowana jest do osób w kryzysie bezdomności, energetycznym, uchodźców, ubogich i samotnych.
- Warsztat gastronomiczny Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej gdzie uczniowie szkoły na zajęciach praktycznej nauki zawodu, kucharz i technik żywienia, gotują wyłącznie z nadwyżek żywności odbieranej ze sklepów.
- Akcja "Krauza smakowitości" - rybnickie placówki oświatowe oraz restauratorzy przekazują nadwyżki czystej żywności do lodówek społecznych.
- Ogólnomiejska akcja "Uwolnij krauzy z piwnicy" - mieszkańcy zbierają słoiki, które używane są do serwowania posiłków przygotowanych we Wspólnym Stole lub warsztacie gastronomicznym.
- Kampania ma zachęcać mieszkańców do niemarnowania żywności.
Budżet projektu wyniósł 500 tys. EUR z czego 400 tys. EUR do to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Więcej o projekcie przeczytasz na stronie: