Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Pytania dotyczące naboru z działania FESL.10.07 Rekultywacja terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele środowiskowe


Pytanie 1. Czy teren zdegradowany musi być wpisany do bazy OPI TPP czy wystarczy, że będzie on wynikał z planu miejscowego lub ogólnego charakteru?

Odpowiedź

Wynikanie terenu objętego projektem z bazy OPI TPP 2.0 nie jest warunkiem obligatoryjnym dla Działania 10.7. Wnioskodawca jest zobowiązany jednak dowieść, iż teren, którego dotyczyć będzie wniosek o dofinansowanie jest terenem poprzemysłowym/zdewastowanym/ zdegradowanym. Dowodzenie takie może przybrać różnoraką formę. Jedną z nich, acz nie jedyną – może być wspomniany wpis do bazy OPI TPP 2.0. Dokładne wskazania w tym zakresie ujęte zostały w definicji kryterium formalnym specyficznym „3. Lokalizacja projektu na terenie poprzemysłowym/zdegradowanym/zdewastowanym” oraz sposobie jego weryfikacji, który przytaczam poniżej:

(…)

Weryfikacja charakteru terenu będącego przedmiotem projektu następuje na podstawie informacji zamieszczonych we wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami z możliwością wykorzystania dostępnych przestrzennych baz danych. Wnioskodawca musi wykazać, iż w przypadku działalności przemysłowej, która spowodowała utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów została ona zakończona lub zakończy się w okresie realizacji projektu. Podejmowanie na takim terenie działalności w okresie po zakończeniu działalności przemysłowej, która spowodowała utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów  (np. częściowe wykorzystanie terenu ponownie do działalności przemysłowej lub do innych rodzajów działalności – magazynowej, usługowej, handlowej) nie powoduje, iż teren zostanie wyłączony ze wsparcia w priorytecie X FE SL. W takim przypadku dla uzyskania wsparcia konieczne jest wykazanie, iż realizacja projektu zaradzi problemom, jakie powstały w wyniku prowadzenia na tym terenie działalności przemysłowej. Jako teren poprzemysłowy nie zostaną uznane te tereny, które odzyskały już wartość użytkową (w tym zostały nadane im już nowe funkcje). W przypadku pojawienia się wątpliwości dotyczących charakteru terenu będącego przedmiotem projektu, wnioskodawca na wezwanie IZ jest obowiązany przedstawić stosowaną dokumentację potwierdzającą ten fakt, np. deklarację podatkową, mapę ewidencyjną, mapę zasadniczą, wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków.

Zatem np. jeśli plan zagospodarowania przestrzennego Państwa Gminy wykaże (lub na jego podstawie będzie możliwe tego dowiedzenie), iż terem objęty projektem jest terenem poprzemysłowym/zdewastowanym/ zdegradowanym wówczas ww. kryterium formalne będzie spełnione.

 Pytanie 2. Jak rozumieć zapis, że projekt lub PFU jest załącznikiem wymaganym, ale nie załączamy go do wniosku?

Odpowiedź

W przypadku chęci realizowania projektu w takiej formie (zaprojektuj i wybuduj) Wnioskodawca powinien potwierdzić, że posiada taki dokument (PFU) na moment składania wniosku aplikacyjnego, natomiast jego fizyczne dołączenie do wniosku o dofinansowanie (jako załącznika, pliku) nie jest wymagane.

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś