Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Pytania dotyczące naboru nr FESL.02.06-IZ.01-077/23 dla działania FESL.02.06 Odnawialne źródła energii


Pytanie 1. Czy w tym naborze związki wyznaniowe w rozumieniu parafii kościoła katolickiego będą przyjmowane do dofinansowania samodzielnie? Czy potrzebne są zgody kurii?

Odpowiedź

Zgodnie z brzmieniem w katalogu wnioskodawców wymienionym w Regulaminie Oceny Projektów, załączonym pod ogłoszeniem o naborze w pkt. 1.3 – kto może ubiegać się o dofinansowanie – typ wnioskodawcy (tabela 1), gdzie w pkt. 20 wymienione są jako: Typ Beneficjenta ogólny: Organizacje społecznej związki wyznaniowe, Typ Beneficjenta szczegółowy: Kościoły i związki wyznaniowe.

W związku z powyższym parafia posiadająca osobowość prawną, gdzie organem prawnym jest proboszcz lub administrator może wnioskować o dofinansowanie w przedmiotowym naborze.

Jednocześnie, niezbędnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie będzie w tym przypadku zgodnie z zapisami instrukcji wypełniania wniosków, statut lub inny dokument potwierdzający formę prawną wnioskodawcy. Załącznik ten jest wymagany w przypadku wszystkich wnioskodawców, a zatem również parafii. Właściwym dokumentem może być w takim przypadku zaświadczenie dot. mianowania proboszcza oraz zaświadczenie, iż parafia posiada osobowość prawną. Co istotne, jeżeli przedmiotowy dokument (dokumenty) potwierdzający formę prawną Wnioskodawcy dostępny jest w formie elektronicznej i możliwe jest podanie linku do miejsca jego publikacji, to będzie to wystarczającym działaniem. Miejscem publikacji informacji w zakresie funkcjonowania danego podmiotu może być: strona internetowa danego podmiotu, inne rejestry i ewidencje dostępne elektronicznie. W przeciwnym wypadku, konieczne będzie dołączenie właściwego dokumentu w formie np. skan, PDF.

Pytanie 2. Czy w ramach konkursu można wyposażyć w magazyny energii ujęcia wody, przepompownie ścieków i oczyszczalnie ścieków? Obiektami zarządza jednoosobowa spółka, której jedynym właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego- Gmina X. Nieruchomość (grunty) na której zlokalizowane są instalacje fotowoltaiczne i docelowo byłyby zlokalizowane magazyny energii jest Gmina X , natomiast właścicielem instalacji fotowoltaicznych jest spółka z 100 % udziałem Gminnym.

Spółka to Zakład Gospodarki Komunalnej, powołanym do realizacji zadań związanych z gospodarką wodno - ściekową na terenie Gminy X.

W związku z powyższym czy projekt obejmujący montaż magazynów energii na powyższych obiektach jest możliwy  do sfinansowania w ramach przedmiotowego konkursu. Jeśli tak to czy wnioskodawcą  może być Zakład Gospodarki Komunalnej czy Gmina X oraz czy poziom dofinansowania może wynosić 100 % kosztów kwalifikowanych?

Odpowiedź

W ramach działania 2.6 montaż magazynów energii elektrycznej na obiektach takich jak ujęcia wody, przepompownie ścieków i oczyszczalnie ścieków Zakładu Gospodarki Komunalnej jest możliwy, pod warunkiem, gdy te magazyny będą działały na potrzeby istniejących instalacji PV dla ww. podmiotu.

Ponadto zgodnie z regulaminem wyboru projektów limit mocy instalacji OZE (w tym przypadku instalacji PV), dla której jest planowany magazyn energii elektrycznej nie może przekroczyć 0,5 MWe. Nadmieniam, że limit dotyczy sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju OZE wchodzących w skład projektu.

Co do kwestii, kto może aplikować o środki i w jakiej wysokości dla danego projektu w ramach konkursu, to należałoby przeanalizować czy projekt będzie podlegał zasadom pomocy publicznej czy też nie (m.in. poprzez analizę występowania pomocy w odniesieniu do instalacji, do której podłączony będzie magazyn). W tym celu należy zapoznać się z dokumentami dla danego naboru, w szczególności z załącznikiem nr 4.c do wniosku - pomoc publiczna wraz z zał. 4.c.1 instrukcja do załącznika pomoc publiczna oraz sekcją A.4. SZCZEGÓŁY POMOCY PUBLICZNEJ I/LUB DE MINIMIS W PROJEKCIE w Instrukcji wypełniania wniosku, a także z rozdziałem 1.5 Udzielanie pomocy publicznej, pomocy de minimis w Przewodniku dla Beneficjentów FE SL 2021-2027- wersja 4.

W przypadku, gdy właścicielem istniejącej instalacji PV będzie Zakład Gospodarki Komunalnej wydaje się, że Wnioskodawcą danego projektu powinien być Zakład Gospodarki Komunalnej (będzie on beneficjentem funduszowym i beneficjentem pomocy publicznej/de minimis, gdy dla projektu będzie udzielana taka pomoc). W przypadku, gdy Gmina byłaby Wnioskodawcą (beneficjentem funduszowym), a beneficjentem pomocy byłby Zakład istnieje ryzyko wystąpienia pomocy publicznej na drugim poziomie, co w aktualnej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 jest niedopuszczalne. W odniesieniu natomiast do wysokości poziomu dofinansowania projektu, to zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania kosztów kwalifikowanych wynosi:
- do 100% dla kosztów bezpośrednich lub zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej/pomocy de minimis (nadmieniam, że pomoc publiczna w oparciu o Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014, zgodnie z art. 41 dla magazynów energii - intensywność pomocy nie może przekraczać 30 % kosztów kwalifikowalnych),
- 85% dla kosztów pośrednich lub zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej/pomocy de minimis.

W tym możliwe jest zastosowanie 10% budżetu państwa.

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś