Aplikacje informatyczne w perspektywie finansowej 2021-2027 wykorzystywane w ramach systemu CST2021 - szkolenie 25 kwietnia 2024 r.
Pytanie 1. Czy pracodawca i opiekun stażysty muszą być wykazani w SM EFS. Jeśli tak to w którym miejscu?
Odpowiedź
Nie, nie są oni uczestnikami. W SM EFS wykazuje się tylko uczestników projektu, w tym przypadku stażystę.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 2. Czy jednostka budżetowa przy posiadaniu konta oprocentowanego musi zwracać do IZ odsetki bankowe?
Odpowiedź
Nie, odsetki stanowią dochód budżetu jednostki.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 3. Czy w CST2021 jest profil organizacji oraz kto powinien założyć konto dla danej instytucji?
Odpowiedź
To zależy od aplikacji w ramach CST 2021, z której korzystamy. W przypadku SL2021( zakładka PROJEKTY) oraz SM EFS, dostęp do projektu realizowanego na rzecz danego podmiotu dostaje osoba wskazana we wniosku o nadanie uprawnień, który składa się w dniu podpisania umowy o dofinansowanie i jest on nadawany przez właściwą instytucję z którą zawarto umowę o dofinansowanie, na podstawie tego wniosku.
Osoba, której ma być udzielony dostęp musi założyć swoje konto osobiste w CST2021, aby mieć dostęp do projektu i może ona nadawać uprawnienia kolejnym użytkownikom w ramach projektu. W przypadku kolejnych projektów tej samej organizacji procedura jest taka sama. W przypadku Bazy Konkurencyjności, użytkownik zakłada konto osobiste i w profilu użytkownika dodaje dane podmiotu, dla którego będzie publikował ogłoszenie. W przypadku żadnej z tych Aplikacji nie zakłada się konta organizacji.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 4. Proszę o podanie linków do materiałów źródłowych, o których mówiono na szkoleniu.
Odpowiedź
Baza personelu zaangażowanego w realizację projektu - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)
Baza personelu w SL2021 – instrukcja wypełniania - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)Harmonogram płatności projektu - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)
Harmonogram płatności w SL2021 – instrukcja wypełniania - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)
Instrukcja SL 2021 – Zamówienia publiczne (wersja 1.6) - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)
Przewodnik dla beneficjentów FE SL 2021-2027 (projekty EFRR) – wersja 5 - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)
Wszystkie powyższe dokumenty i wiele innych znajdziecie Państwo w zakładce Zapoznaj się z prawem i dokumentami na stronie
Strona główna - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)
Bramki do logowania:
SZT2021 (cst2021.gov.pl)
SM EFS - Strona główna (instrukcja do SM znajduje się w zakładce POMOC)
Baza Konkurencyjności (funduszeeuropejskie.gov.pl) (instrukcja do BK znajduje się w zakładce Pomoc umieszczonej na dole strony)
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 5. Kiedy należy założyć konto w CST?
Odpowiedź
Konto w CST2021, można założyć w dowolnym momencie. Należy je założyć, jeśli nasze dane zostały wskazane przez beneficjenta we wniosku o nadanie uprawnień przy podpisaniu umowy o dofinansowanie, jako dane użytkownika zarządzającego w ramach projektu, a także jeśli chcemy mieć dostęp do SL2021 czy SM EFS, który może nadać użytkownik zarządzający danym projektem na rzecz beneficjenta. Osoby nie posiadające konta w CST nie mogą uzyskać dostępu ani do SL2021 (zakładka PROJEKTY), ani do SM EFS.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 6. Czy jest gdzieś instrukcja, która opisuje jakie uprawnienia mają poszczególne role w systemie CST?
Odpowiedź
Zakres ról i przypisane im uprawnienia zależą od możliwości dostępnych w poszczególnych aplikacjach wchodzących w skład CST2021.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 7. Czy przy składaniu wniosków o płatność (FST) należy załączać dokumenty dot. zamówień publicznych jeśli Beneficjenta obowiązuje zasada konkurencyjności?
Odpowiedź
Co do zasady dokumentów dotyczących zasady konkurencyjności nie załącza się w zakładce zamówienia. Jednak instytucje mogą stosować w tym przypadku własne procedury i uszczegółowić zakres dokumentów, który ma być przekazywany instytucji w zakładce zamówienia. Dane dotyczące zakresu dokumentów, które należy przekazać znajdują się w instrukcjach, np. Przewodniku beneficjenta do SL dla poszczególnych Funduszy lub w umowie o dofinansowanie.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 8. Proszę o potwierdzenie informacji o braku konieczności skanowania faktur i innych dokumentów księgowych do wniosku.
Odpowiedź
W przypadku projektów realizowanych w ramach EFS+ nie skanuje się dokumentów finansowych do wniosku o płatność. Dokumenty wskazane przez instytucje skanuje się i załącza na wezwanie instytucji w trakcie weryfikacji wniosku o płatność. W przypadku projektów realizowanych w ramach EFRR dokumenty finansowe skanuje się i załącza do wniosku o płatność.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 9. Nie jest jasne jakie zamówienia wpisujemy do CST - czy tylko te powyżej 130 tyś czy wszystkie również te zgodnie z zasadą konkurencyjności pow. 50 tyś. ? Zgodnie z zapisami dokumentu: PRZEWODNIK DLA BENEFICJENTÓW FE SL 2021-2027, strona 76: „Zamówienia (o wartości przekraczającej 50 000 zł netto) dotyczące wydatków kwalifikowalnych należy przesyłać w CST 2021 na bieżąco (niezwłocznie po udzieleniu zamówienia, tj. po podpisaniu umowy z wykonawcą).”
Odpowiedź
Co do zasady dokumentów dotyczących zasady konkurencyjności nie załącza się w zakładce zamówienia. Jednak instytucje mogą stosować w tym przypadku własne procedury i uszczegółowić zakres dokumentów, który ma być przekazywany instytucji w zakładce zamówienia. Dane dotyczące zakresu dokumentów, które należy przekazać znajdują się w instrukcjach do SL dla poszczególnych Funduszy tj. np.: EFRR, EFS, FST, lub w umowie o dofinansowanie. Dokument, o którym mowa, tj. PRZEWODNIK DLA BENEFICJENTÓW FE SL 2021-2027 dla EFRR wskazuje, że dotyczy to również zamówień o wartości przekraczającej 50 000 zł netto, czyli zamówień przeprowadzonych zgodnie z zasadą konkurencyjności. Proszę zawsze odnosić się do dokumentów dotyczących odpowiedniego Funduszu, Naboru, Umowy o dofinansowanie
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 10. Co w sytuacji, gdy podczas wprowadzania danych UP okaże się, że bierze on udział w analogicznym projekcie?
Odpowiedź
SM EFS informuje beneficjenta wprowadzającego dane, jeśli uczestnik bierze udział w podobnym projekcie. Jeśli mimo to beneficjent zdecyduje się objąć wsparciem taką osobę, a wsparcie się zdubluje, to w projekcie, do którego osoba przystąpiła później, może być niekwalifikowalna. Sytuacje należy rozpatrzyć indywidualnie dla każdego uczestnika.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 11. Jakie możliwości wyboru są w SM z listy rozwijanej np. 1) Dla uczestnika indywidualnego osoba zatrudniona:...... 2) dla Uczestnika instytucjonalnego : typ instytucji ; w tym: ...... Czy jest możliwość przygotowania takiego zestawienia? Dane potrzebne będą do stworzenia formularza rekrutacji.
Odpowiedź
Zakres danych zbieranych w przypadku uczestników wskazany jest w umowie o dofinansowanie.
Ponadto informacje można uzyskać w zakładce POMOC na stronie SM EFS - Pomoc, gdzie znajduje się instrukcja do SM oraz filmy instruktażowe.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz