Aplikacje informatyczne w perspektywie finansowej 2021-2027 wykorzystywane w ramach systemu CST2021 - szkolenie 8 maja 2024 r.
Pytanie 1. Realizując projekt EFS to wniosek o płatność w województwie śląskim trzeba będzie robić w cst czy LSI (wniosek o dofinansowanie był składany w LSI)?
Odpowiedź
Wniosek o płatność składany będzie w CST2021 w aplikacji „SL2021 Projekty”.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 2. Wskaźnik rezultatu. Jeśli po zakończeniu projektu mamy po 12 miesiącach podać ten wskaźnik a będzie on mniejszy niż zakładano to czy trzeba zwrócić dofinansowanie? Jeśli tak, to jak to będzie liczone czy z odsetkami?
Odpowiedź
W przypadku nieosiągnięcia wskaźnika po zakończeniu realizacji projektu, zgodnie z umową dofinansowanie działać będzie tak zwana reguła proporcjonalności. Instytucja uzna za niekwalifikowalną część wydatków projektu proporcjonalną do stopnia nieosiągnięcia wskaźnika. Korekta może zostać dokonana na wydatkach związanych bezpośrednio z realizacją wskaźnika lub jeśli za jego realizację odpowiadają wszystkie wydatki - na całości projektu. Instytucja ma możliwość odstąpienia od reguły tylko w dwóch sytuacjach:
1. W przypadku działania siły wyższej, która uniemożliwiła osiągnięcie wskaźnika.
2. Gdy beneficjent pisemnie uzasadni powód nieosiągnięcia wskaźnika, udokumentuje starania w celu jego zrealizowania i zawnioskuje o odstąpienie od reguły.
Trzeba pamiętać, że odstąpienie w drugim wypadku jest bardzo uznaniowe i instytucja może nie wyrazić zgody na taką ulgę.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz
Pytanie 3. Czy tzw. PEFS wprowadzamy w CST? W którym miejscu?
Odpowiedź
Służy do tego aplikacja SM EFS tzn. System monitorowania EFS, która jest częścią CST2021.
Opracowane przez panią Martę Eisler-Wrzeszcz