Pytania po szkoleniu 17.09.2024 Pisanie WOD w w perspektywie finansowej 2021-2027 (dla zaawansowanych)
Pytanie 1. Co może być wkładem własnym w EFS+ w konkursie 6.3 oprócz wykorzystania sal na zajęcia?
Odpowiedź
W ramach działania 6.3 wnioskodawca może wnieść następujące rodzaje wkładu:
- Wkład pieniężny
• w kosztach pośrednich poprzez zrzeczenie się części należnych mu środków przeznaczonych na zarządzanie projektem,
• w kosztach bezpośrednich w dowolnej pozycji/pozycjach budżetu;
- Wkład niepieniężny np. w postaci pomieszczeń na potrzeby realizacji zajęć, wolontariat (uwaga, przedsiębiorstwom nie wolno korzystać z wolontariatu), sprzęt czy urządzenia na których prowadzone są zajęcia (zwykle w postaci odpisów amortyzacyjnych).
Opracowane przez Pana Michała Byliniaka
Pytanie 2. Jak realizować zasady horyzontalne w przedsięwzięciach nieinfrastrukturalnych i bez uczestników projektu? Jak w praktyce stosować tzw. kryteria zielonych zamówień?
Odpowiedź
W przypadku projektów nieinfrastrukturalnych bez uczestników podejście do zasad horyzontalnych może być nieco inne niż w przypadku pozostałych projektów.
Zasada równości kobiet i mężczyzn obowiązuje - należy spełnić standard minimum - wzór z instrukcją znajduje się w załączniku 2 do wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027. Wyjątkowo może się zdarzyć, że w tego typu projektach nie zostaną zidentyfikowane bariery równościowe w przedmiocie projektu, w tej sytuacji beneficjent zamiast 2. kryterium standardu minimum stosuje kryterium 3.
Zasada równości szans, niedyskryminacji w tym dostępność dla osób z niepełnosprawnościami - należy zwrócić uwagę czy produkty projektu będą miały bezpośrednich użytkowników. Jeśli nie, to możliwy jest neutralny wpływ na zasadę - nie ma konieczności udowodnienia pozytywnego wpływu. Zdarza się to jednak rzadko, ponieważ nawet projekty służące wyłącznie promocji jakiegoś zagadnienia mają swoich ostatecznych odbiorców - np. odbiorców kampanii promocyjnej/mieszkańców województwa i należy przestrzegać standardów dostępności. W wypadku tej polityki, aby wpływ mógł być neutralny, liczy się brak odbiorców efektów projektu, a nie brak uczestników.
Zasada zrównoważonego rozwoju obowiązuje jak we wszystkich projektach EFS - wpływ musi być pozytywny.
Konkretne rozwiązania w zakresie zielonych zamówień publikuje UZP: Zielone zamówienia - Urząd Zamówień Publicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Bardzo dobry materiał w zakresie zielonych zamówień wydała również Komisja Europejska, jest on jednak dostępny wyłącznie w języku angielskim pod linkiem: Green Public Procurement - European Commission (europa.eu)
Opracowane przez Pana Michała Byliniaka