Przystanek do Stacji Równość: Stereotypy – zmień myślenie!
Kontynuujemy cykl spotkań poświęconych jednej z naczelnych zasad horyzontalnych UE – równości kobiet i mężczyzn. Na 5 już przystanek w drodze do Stacji Równość zapraszamy 25 września do Centrum Konferencyjnego w Katowicach.
Stereotypy – zmień myślenie!
Na kolejnym Przystanku do Stacji Równość przyjrzymy się stereotypom – skąd się biorą, jak je rozpoznać, co zrobić, żeby nas nie ograniczały?
Porozmawiamy z osobami, które w życiu zawodowym i prywatnym postanowiły realizować swoje pasje wbrew społecznym oczekiwaniom przyporządkowanym do danej płci:
- Małgorzata Knopik – górniczka z Czerwionki-Leszczyn opowie nam, jaką drogę musiała przejść, żeby dostać pracę w kopalni,
- dr Kamil Wilk podzieli się z nami doświadczeniem nauczyciela wychowania przedszkolnego,
- Janina Halama, dyrektorka przedszkola nr 8 w Tychach i szefowa pana Kamila przybliży nam reakcje rodziców i dzieci na mężczyznę w przedszkolu,
- przyjrzymy się również sferze prywatnej i temu, jak to jest z podziałem ról w domu – o swoich niestandardowych wyborach opowiedzą Gosia i Wojtek Janochowie.
Po rozmowie tradycyjnie zapraszamy na warsztat, tym razem z trenerką Dorotą Galą, która:
- opowie o cechach stereotypów,
- o ich genezie i wpływie na rynek pracy, proces edukacji, nasze działania i relacje,
- pokaże, jak odróżnić stereotyp od uprzedzenia i dyskryminacji,
- podpowie, jak reagować i jak się przeciwstawiać procesowi stereotypizacji.
Przyjdź, posłuchaj, wypowiedz się!
Poznaj inspirujących ludzi, zyskaj impuls do działania i wiedzę o Funduszach Europejskich.
Weź udział
Zasada równości kobiet i mężczyzn
To jedna z naczelnych zasad horyzontalnych Unii Europejskiej, a jej stosowanie jest obligatoryjne we wdrażaniu wszystkich Funduszy Europejskich. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (art. 9 ust. 2) Państwa członkowskie i Komisja zapewniają, by równość mężczyzn i kobiet oraz uwzględnianie aspektu i perspektywy płci brano pod uwagę i propagowano w całym procesie przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji programów.
Stacja: Równość
To cykl spotkań – przystanków poświęconych barierom równości płci i zapobieganiu wszelkiej dyskryminacji.
Omawiane tematy uzupełniane są o informacje dotyczące możliwości, jakie dają fundusze europejskie. Na każdym przystanku przedstawiamy historie osób, których działalność i doświadczenie mogą stać się inspiracją dla innych, a po zakończeniu rozmów przeprowadzone zostają wykłady lub warsztaty eksperckie.
Poprzednie przystanki
25 kwietnia w Mikołowie, w kawiarni społeczno-artystycznej Herbateka odbył się pierwszy Przystanek: Rzucam wszystko i jadę w Bieszczady – o kobietach, które, zmieniając pracę, zmieniły swoje życie. Rozmawialiśmy z kobietami, które opowiedziały, w jaki sposób zmieniły swoje życie. Dowiedzieliśmy się m.in. jak często musiały podejmować ogromne ryzyko i w jaki sposób fundusze europejskie pomogły je zminimalizować. Następnie Celina Zawiślak przeprowadziła warsztat o procesie zmiany.
29 maja w Mysłowicach w kawiarnio-bawialni Hocki klocki odbył się drugi Przystanek: Mama i tata wracają do pracy – przyjrzeliśmy się procesowi powrotu do pracy po dłuższej nieobecności związanej z urodzeniem dziecka czy opieką nad osobą potrzebującą pomocy w codziennym funkcjonowaniu, rozmawialiśmy z rodzicami, którzy powrócili do pracy po urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim i opowiedzieli nam swoje historie. Po rozmowie Justyna Rutkowska poprowadziła warsztat uwypuklający psychoedukacyjny charakter tego rodzaju powrotów.
22 czerwca w Katowicach w Centrum Konferencyjnym przy ul. Jordana 18 odbył się trzeci przystanek, na którym rozmawialiśmy o zapobieganiu dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność i wiek. Po rozmowie odbyły się warsztaty wcieleniowe „Poczuj i zrozum” z Fundacją Aktywizacja, na których mogliśmy na własnej skórze poczuć się kilkadziesiąt lat starsi i doświadczyć sytuacji z jakimi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.
24 lipca w Katowicach w ramach czwartego już przystanku: Perła śląskiej moderny cofnęliśmy się do 20-lecia międzywojennego, wysłuchaliśmy intrygującej herstorycznej opowieści o pierwszych śląskich posłankach oraz zwiedziliśmy największy budynek użyteczności publicznej ówczesnej Polski – Gmach Sejmu Śląskiego.