Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji


Projekt jest odpowiedzią na zalecenia Komisji Europejskiej dot. rozwoju inteligentnych specjalizacji. W Województwie Śląskim potrzebne jest wsparcie i usprawnienie zarządzania rozwojem w zakresie regionalnego potencjału innowacyjnego oraz naukowo-technologicznego. W tym celu powstał projekt PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji.

 

Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji

Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie

Działanie
Priorytet: I. Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój
Działanie: 1.3. Ekosystem RIS
Typ: 023 - Rozwój umiejętności na rzecz inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej, przedsiębiorczości i zdolności przedsiębiorstw dostosowania się do zmian

Finanse
Wartość projektu (etap 1): 1 917 500 EUR
Dofinansowanie projektu z UE (etap 1): 1 917 500 EUR

Okres realizacji
etap 1 XI 2023 – X 2025

Kluczowe etapy

Podpisana umowa o dofinansowanie na etap 1.

Cel projektu

Głównym celem projektu będzie wsparcie i usprawnienie zarządzania rozwojem regionu w zakresie regionalnego potencjału innowacyjnego oraz naukowo-technologicznego. Cel ten będzie realizowany poprzez rozszerzenie działalności Regionalnego Obserwatorium Innowacji, które pełnić będzie rolę lidera Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych (SO RIS).

Zadania w projekcie

  • Rozwój Regionalnego Obserwatorium Innowacji (Lider Projektu - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Technologie dla Ochrony Środowiska (Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne (Park Naukowo-Technologiczny "Technopark Gliwice" Sp. z o.o.)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Technologie dla Energetyki (Park Naukowo-Technologiczny "Euro-Centrum" Sp. z o.o.)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Produkcji i Przetwarzania Materiałów; Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Transportu i logistyki (Politechnika Śląska)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Nanomateriały i Nanotechnologie (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Nanomateriały i Nanotechnologie (Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii - NANONET)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Nanomateriały i Nanotechnologie (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Nanomateriały i Nanotechnologie (SPIN-US Sp. z o.o.)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Technologie dla Medycyny (Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o.)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Technologie dla Medycyny (Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Technologie dla Medycyny (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Designu (ZAMEK CIESZYN)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Designu (Akademia WSB)
  • Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze Designu (Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek)

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Projekt stanowi odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej dot. rozwoju inteligentnych specjalizacji. Rozwój inteligentnych specjalizacji powinien być prowadzony w oparciu o Proces Przedsiębiorczego Odkrywania.

Co jest planowane do realizacji?

Zaplanowane w ramach projektu działania obejmują prowadzenie regionalnego procesu badawczego - „Technologie województwa śląskiego w perspektywie do 2050”, który uwzględniać będzie szeregu działań związanych z realizacją polityki rozwoju protechnologicznego i innowacyjnego. Zadanie stanowi odpowiedź na wyzwania sformułowane w Polityce Spójności UE na lata 2021-2027.

Wyzwania te wiążą się z koniecznością prowadzenia polityki opartej na dowodach/ faktach oraz identyfikacji specjalizacji gospodarczej regionów w obszarach potencjalnych przewag konkurencyjnych, do czego niezbędne jest coraz lepsze powiązanie sfery badawczej (B+R) z gospodarką, trafne diagnozowanie własnej pozycji konkurencyjnej, koncentrowanie wsparcia na kluczowych obszarach badań naukowych i technologicznych.

Prace badawcze obejmą obszary inteligentnych specjalizacji wskazane w Strategii RIS WSL 2030 oraz regionalne specjalizacje wskazane w Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2019-2030.Przewiduje się realizację projektu jako elementu przedsięwzięcia w dwóch etapach. Projekt obejmuje I etap w latach 2023 do 2025, skoncentrowany na części badawczej, rozwoju Regionalnego Obserwatorium Innowacji.

Projekt będzie realizowany z udziałem 14 partnerów (głównie instytutów badawczych i uczelni), wyłonionych w wyniku otwartego naboru.

Jakie będą główne korzyści projektu?

Efektem podjętych działań w ramach projektu będzie intensyfikacja i wzrost znaczenia współpracy sieciowej głównych aktorów ekosystemu innowacji, mających największy wpływ na rozwój gospodarczy, a co za tym idzie wzrost konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu opartej o inteligentne specjalizacje.

Kto skorzysta na realizacji projektu?

 Projekt będzie skierowany do przedsiębiorstw, środowisk naukowych i otoczenia biznesu.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś