Podniesienie kompetencji kadr Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego także mierzy się z wyzwaniami związanymi ze zmianami na rynku pracy. Dzięki przeprowadzonej analizie potrzeb, wiadomo jakich kompetencji brakuje wśród pracowników samorządowych. Na tej podstawie przeprowadzone będą szkolenia, kursy i studia podyplomowe dla pracowników urzędu.
Tytuł projektu
Podniesienie kompetencji kadr Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie
Działanie
Priorytet: V. Fundusze Europejskie dla rynku pracy
Działanie: 5.14 Usługi rozwojowe dla kadr administracji samorządowej
Typ: Wsparcie na rzecz przystosowywania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian
Finanse
Wartość projektu: 309 533,23 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 263 103,25 EUR
Okres realizacji
4 listopada 2024 r. - 3 kwietnia 2027 r.
Kluczowe etapy
Cel projektu
Celem projektu jest podniesienie kompetencji co najmniej 128 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zadania w projekciePodniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych pracowników UMWSL poprzez szkolenia, kursy, kursy językowe i studia podyplomowe
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Na podstawie diagnozy potrzeb szkoleniowych określono luki kompetencyjne pracowników UMWSL, dla których zostaną zaproponowane działania projektowe w celu ich zniwelowania.
Działania skierowane będą na rozwój kompetencji kluczowych względem dostosowania się organizacji do potrzeb wynikających ze zmieniającego się otoczenia społeczno-gospodarczego: stosowanie przepisów prawa, z uwzględnieniem zmian legislacyjnych, umiejętności kadry kierowniczej w obszarze zarządzania różnorodnością oraz w obliczu konieczności rozwoju kompetencji zielonych oraz cyfrowych.
Co jest planowane do realizacji?
Planuje się zorganizowanie różnych form podnoszenia kompetencji i kwalifikacji (szkoleń, kursów, studiów podyplomowych) w następujących obszarach tematycznych:
- Umiejętności cyfrowe (m.in. z zakresu: ECDL Arkusze kalkulacyjne, ECDL Przetwarzanie tekstu i e-Urzędnik, dostępność cyfrowa zgodnie ze standardem WCAG 2.1, szkolenia specjalistyczne z zakresu informatyki).
- Umiejętności zielone (m.in. zielone zamówienia publiczne, prawo ochrony środowiska, odpady/BDO, Certyfikowany Inspektor Drzew).
- Szkolenia wynikające z konieczności adaptacji do przepisów prawa (m.in.. KPA z uwzględnieniem zmian prawnych oraz e-doręczeń, finanse publiczne z uwzględnieniem e-faktur oraz zielone zamówienia publiczne).
- Kompetencje miękkie (m.in. w zakresie: obsługi klienta, w tym ze szczególnymi potrzebami, radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, godzenia pracy i życia osobistego, ale również szkolenia zakresu doskonalenia techniki jazdy z zasadami Ecodrivingu).
- Umiejętności kierownicze (m.in.: umiejętności zarządzania zespołem i różnorodnością oraz szeroko pojęte zarządzanie zadaniami/projektami).
- Kompetencje językowe.
Proponowane formy wsparcia będą stanowiły elastyczny katalog, planuje się przeprowadzić monitoring potrzeb szkoleniowych dla jego aktualizacji, który pozwoli reagować na pojawiające się zmiany i potrzeby.
Preferowanymi formami, będą formy kończące się certyfikacją lub walidacją.
Szkolenia i kursy będą odbywały się w formule stacjonarnej lub online, w niewielkich grupach.
Projekt będzie miał dwie edycje.
Jakie będą główne korzyści projektu?
Łącznie wsparciem zostanie objętych minimum 128 pracowników urzędu marszałkowskiego, w tym co najmniej 101 uzyska kwalifikacje, a min. 12 osób – zielone kwalifikacje.
Kto skorzysta na realizacji projektu?
Grupę docelową będą stanowiły osoby zatrudnione w urzędzie marszałkowskim, których stanowiska nie są współfinansowane ze środków z Pomocy Technicznej programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027.
Więcej informacji
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Fundusze Europejskie dla Śląskiego