Po fajrancie czyli czas zabawy w Zabytkowej Kopalni Ignacy
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego zaprasza w sobotę, 6 maja br. o godz. 12:00 do udziału w grze terenowej.
Po fajrancie – czyli co tu robić po robocie?
Tematem przewodnim gry są tradycyjne rozrywki i aktywności, których korzenie sięgają początków XX w. i były powszechne w osadach górniczych, osiedlach robotniczych, a także na terenach wiejskich Górnego Śląska.
Prowadzący grę wystąpią w kostiumach historycznych, stylizowanych na przełom XIX i XX w. Ich zadaniem będzie przeprowadzenie danego etapu zabawy, ale także wprowadzenie uczestników w tło społeczne i historyczne danego zjawiska kulturowego. Obserwacje na temat trwałości i modyfikacji tradycji i ich współczesnych odpowiedników pozwoli nadać grze szerszego kontekstu. Zakorzenienie sposobów spędzania czasu wolnego w wykonywanej profesji, społecznej pozycji i kontekście geograficznym będzie miało istotny walor edukacyjny dla młodszych uczestników zabawy.
Etapy gry
Podczas wspólnej zabawy będziecie mogli zagrać w:
- Kapsle – zestaw gier wykorzystujących kapsle od butelek:
- Rzut kapslem – gracze rzucają kolejno kapsle w stronę ściany; czyj kapsel wyląduje bliżej ściany, ten wygrywa i zabiera innym graczom po kapslu;
- Zbijak – polega na trafianiu kapsli przeciwnika swoimi lub wybijaniu z ustalonego obszaru gry;
- Wyścig – zawodnicy pstrykają na zmianę swoje kapsle; wygrywa ten, kto pierwszy swoimi kapslami pokona tor przeszkód lub wyznaczoną trasę;
- Piłka nożna – dwie drużyny, wyznacza się jeden kapsel jako piłkę – piłkarze pstrykają w piłkę, by ta trafiła do bramki przeciwnika (nie ma bramkarzy).
- Taniec – prowadząca opowiada o najbardziej charakterystycznych i popularnych tańcach śląskich i zaprasza do zabawy; uczestnik bądź uczestnicy powinni poprawnie wykonać prostą frazę ruchowo-rytmiczną.
- Na ryby czyli „Upadówa” – wyrobiska pokopalniane, zapadliska terenu, stawy i oczka wodne sztuczne i naturalne to miejsca wypoczynku i wędkarskich przygód – uczestnicy zabawy będą „łowić rybki” a następnie określić ich gatunek i to, czy ryba jest drapieżnikiem; opowiadać będziemy też o popularnym na tych terenach gołębiarstwie.
- Godka – quiz językowy, stanowiący przegląd najbardziej zaskakujących, dziwnych i wieloznacznych śląskich (gwarowych) słów, związków frazeologicznych i żartów językowych; zadania dla uczestników to tłumaczenie słów, wyszukiwanie synonimów oraz rozpoznawanie etymologii wyrazów lub wyrażeń.
- Stanowisko startowe – koło fortuny – pytania dotyczące krajów Unii Europejskiej, malowanie i rozpoznawanie flag, mega puzzle z mapą świata do ułożenia na ziemi; tu też będzie wydawana karta gry terenowej z polem do jej zaliczenia oraz mapą miejsc, które uczestnik ma odwiedzić, a także objaśniane zasady gry dla dzieci oraz ich opiekunów – po uzyskaniu wszystkich podpisów karta staje się biletem na darmowe wejście na wieżę widokową na terenie Kopalni.
Ponadto znajdziecie tutaj także strefę relaksu z leżakami do wypoczynku na słońcu i przestrzeń rodzinną.
Ignacy na DOFE
Gra terenowa 6 maja br. to przygrywka dla kolejnych wydarzeń, które Zabytkowa Kopalnia Ignacy przygotowała dla Was na kolejny weekend – podczas tegorocznego DOFE w Kopalni Ignacy w Rybniku czeka na Was prawdziwa moc atrakcji:
- koncert muzyki Ludwiga van Beethovena w wykonaniu pedagogów i uczniów Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków w Rybniku,
- wykład dr Jacka Kurka na temat litografii Ernesta Knippla,
- 50% tańsze bilety na wszystkie stałe atrakcje w Ignacym,
- gra terenowa "Po fajrancie",
- zjeżdżalnie i dmuchańce dla dzieci!
To wszystko znajdziecie w weekend 13-14 maja, tylko w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. O szczegółach przeczytasz na stronie Dni Otwartych Funduszy Europejskich.