Pierwszy krok w Kosmos
Pozaszkolne formy kształcenia stają się coraz bardziej atrakcyjne. Dzięki temu, uczniowie mają szansę uczyć się i nabierać doświadczeń nie tylko w szkole, ale także w miejscach takich jak Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Zaprojektowana ścieżka edukacyjna ma rozbudzić, a na późniejszych etapach edukacji, utrzymać zainteresowania dzieci naukami ścisłymi.
Tytuł projektu
Pierwszy krok w Kosmos
Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie
Działanie
Priorytet: VI. Fundusze Europejskie dla edukacji
Działanie: 6.4 Strategiczne projekty dla obszaru edukacji, typ: Działania upowszechniające pozaszkolne formy edukacji z wykorzystaniem potencjału Planetarium Śląskiego
Typ: 148 - Wsparcie na rzecz wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem (z wyłączeniem infrastruktury)
Finanse
Wartość projektu: 1 149 745,00 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 977 283,25 EUR
Okres realizacji
I 2024 – VIII 2026
Kluczowe etapy
Cel projektu
Celem projektu jest upowszechnienie pozaszkolnych form edukacji przy wykorzystaniu potencjału regionalnej pozaszkolnej placówki specjalistycznej, jaką jest Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika – Śląski Park Nauki w Chorzowie.
Celem tworzonej ścieżki edukacyjnej jest rozbudzenie, a na późniejszych etapach edukacji, utrzymanie zainteresowania dzieci naukami ścisłymi na przykładzie astronomii i astronautyki przy wykorzystaniu metody bazującej na obserwacji świata i bezpośrednim doświadczaniu zachodzących w nim zjawisk.
Zadania w projekcieProjekt zakłada realizację działań wspierających równy dostęp do wysokiej jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauk matematyczno- przyrodniczych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klas I-III SP). W ramach projektu opracowana i wdrożona zostanie dedykowana ścieżka edukacyjna, uwzględniająca charakterystykę rozwojową dzieci przedszkolnych jak i uczniów klas I-III szkół podstawowych przy wykorzystaniu wysokiej klasy wyposażenie jak i bogatą wiedzę i doświadczenie kadry Planetarium Śląskiego.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
W regionie zidentyfikowano niewystarczający dostęp do specjalistycznej edukacyjnej oferty pozaszkolnej w zakresie nauk ścisłych dedykowanej młodszym dzieciom - znajdującym się na wczesnym etapie edukacji. Projekt poprzez poszerzenie dotychczasowej oferty zmodernizowanego w latach 2018 – 2022 Planetarium wypełni tę lukę w regionie.
Co jest planowane do realizacji?
- kampania informacyjno-edukacyjna
- opracowanie i wdrożenie ścieżki edukacyjnej
- zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji ścieżki edukacyjnej
Jakie będą główne korzyści projektu?
Spodziewanym efektem realizacji projektu ma być wzmocnienie wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych, zainteresowania przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi oraz wzmacnianie ich motywacji, zwłaszcza dziewcząt do podejmowania kształcenia w przedmiotach ścisłych, na dalszych etapach nauki.
Kto skorzysta na realizacji projektu?
Łącznie wsparciem zostanie objętych 4000 dzieci, w tym 1000 dzieci ze starszych grup przedszkolnych (tzw. zerowych) i 3000 uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Więcej informacji
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Fundusze Europejskie dla Śląskiego