Opracowanie modelu prognozowania i monitorowania zmian na rynku pracy
Pracownicy śląskich urzędów pracy mają wysokie kompetencje i kwalifikacje zawodowe, często jednak wymagające aktualizacji nie tylko ze względu na zmieniające się realia przepisów prawa, ale również gwałtowny rozwój technologii w obszarach komunikacji czy obsługi klienta. Dzięki projektowi będzie możliwe zbadanie jakich umiejętności potrzebuje nabyć pracownik adekwatnie do potrzeb rynku pracy.
Tytuł projektu
Opracowanie modelu prognozowania i monitorowania zmian na rynku pracy
Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie
Działanie
Priorytet: V. Fundusze Europejskie dla rynku pracy
Działanie: 5.7 Opracowanie modelu prognozowania i monitorowania zmian na rynku pracy
Typ: 140 - Wsparcie na rzecz dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy oraz na rzecz przepływów na rynku pracy
Finanse
Wartość projektu: 444 944,00 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 378 202,00 EUR
Okres realizacji
I 2024 – III 2028
Kluczowe etapy
Cel projektu
Celem projektu jest opracowanie modelu badań diagnostyczno-prognostycznych w zakresie brakujących kompetencji/kwalifikacji zawodowych w branżach strategicznych i administracji publicznej województwa śląskiego.
Zadania w projekcie
- Zaprojektowanie badania diagnostyczno-prognostycznego
- Nadzór nad realizacją i opracowaniem wyników z badania diagnostyczno-prognostycznego
- Realizacja kształcenia ustawicznego dla pracowników publicznych służb zatrudnienia, w tym rekrutacja oraz zaprojektowanie i realizacja przetargów na wyłanianie wykonawców poszczególnych szkoleń
- Realizacja szkoleń/wykładów na temat zapobiegania i przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy na rynku pracy
- Działania rozpowszechniające wyniki badania diagnostyczno-prognostycznego
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Pracownicy śląskich urzędów pracy mają wysokie kompetencje i kwalifikacje zawodowe, często jednak wymagające aktualizacji nie tylko ze względu na zmieniające się realia przepisów prawa, ale również gwałtowny rozwój technologii w obszarach komunikacji czy obsługi klienta.
Co jest planowane do realizacji?
- Diagnoza/badanie brakujących kompetencji,/kwalifikacji, na śląskim rynku pracy w nowoczesnej gospodarce
- Wypracowanie list brakujących kompetencji/kwalifikacji w obszarach technologicznych takich jak: Technologie dla medycyny, Technologie dla energetyki, Technologie dla ochrony środowiska, Technologie informacyjne i telekomunikacyjne, Produkcja i przetwarzanie materiałów, Logistyka i transport, Przemysł maszynowy i motoryzacyjny, Nanomateriały i nanotechnologie, Technologie lotnicze i przemysł kosmiczny, Technologie dla przemysłu surowcowego wskazanych w Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2019-2030 oraz w administracji publicznej w związku z Celem Operacyjnym D3 - Nowoczesna administracja publiczna wskazanym w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”
- Przygotowanie szkoleń dla pracowników administracji publicznej w rozumieniu: publicznych służb zatrudnienia z terenu województwa śląskiego w oparciu o wypracowaną listę brakujących kompetencji/ kwalifikacji
- Realizacja szkoleń dla pracowników publicznych służb zatrudnienia z terenu województwa śląskiego zgodnie z wynikami opracowanego badania diagnostyczno-prognostycznego dla obszaru administracja publiczna
- Zaprojektowanie i uruchomienie strony internetowej z informacjami o projekcie dla pracowników służb zatrudnienia oraz wszystkich zainteresowanych prognozą zapotrzebowania na kompetencje na śląskim rynku pracy.
Jakie będą główne korzyści projektu?
Opracowanie modelu badań diagnostyczno-prognostycznych pomoże w monitorowaniu zmian zapotrzebowania na kompetencje/kwalifikacje w kluczowych obszarach technologicznych wraz z obszarem administracji publicznej oraz umożliwi udostępnianie wyników w celu dopasowania oferty edukacyjnej/szkoleniowej do potrzeb rynku pracy.
Jednym z efektów projektu będzie przykład wykorzystania i realnego wdrożenia rezultatów badań w praktyce poprzez zaplanowanie i realizację szkoleń oraz uzyskanie szerszych kompetencji i kwalifikacji przez pracowników urzędów pracy z woj. śląskiego, co przyczyni się do podniesienia jakości świadczonych usług oraz do skutecznego ukierunkowania polityki rynku pracy, wynikającej z regionalnych i lokalnych potrzeb.
Kto skorzysta na realizacji projektu?
Projekt skierowany jest do 160 osób będących pracownikami 32 urzędów pracy z woj. śląskiego.
Z wyników będą mogły korzystać wszystkie instytucje zajmujące się rynkiem pracy w województwie śląskim, np. publiczne służby zatrudnienia/ochotnicze hufce pracy/instytucje edukacyjne/szkoleniowe oraz uczestnicy rynku pracy, tj. w szczególności pracobiorcy i osoby wchodzące na rynek pracy. Również uczestnicy projektu będą mogli wykorzystywać wyniki badania w swojej codziennej pracy.
Więcej informacji
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Fundusze Europejskie dla Śląskiego