Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

znak rewitalizacja

21 czerwca br. Województwo Śląskie podpisało umowę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej na realizację projektu pn. „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”

Projekt, którego celem jest wzmocnienie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych oraz promocja procesu rewitalizacji prowadzonego zgodnie z definicją wskazaną w ustawie o rewitalizacji,  realizowany będzie w okresie 01.01.2024 - 31.12.2027 r. Całkowita wartość projektu wynosi 5 mln zł, projekt w całości dofinansowany jest w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

Projekt opiera się na realizacji  Wojewódzkiej Inicjatywy Rewitalizacyjnej (WIR).

W ramach projektu zostaną zrealizowane m.in. następujące działania:

Wsparcie edukacyjne z zakresu rewitalizacji dla gmin z terenu województwa śląskiego i ich partnerów 

W okresie realizacji projektu planuje się zrealizować około 27 szkoleń, które będą odpowiadały zróżnicowanym, bieżącym potrzebom gmin, w szczególności w następujących zakresach tematycznych: wprowadzenie do tematyki rewitalizacji, dobre praktyki i dotychczasowe doświadczenia, warsztaty z zakresu przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji oraz wykorzystanie narzędzi ustawowych (Specjalna Strefa Rewitalizacji, Miejscowe Plany Rewitalizacji), monitorowanie i ewaluacja GPR, partycypacja społeczna, dostępność architektoniczna i cyfrowa, Komitet Rewitalizacji,  jako jeden z narzędzi partycypacji w procesie rewitalizacji, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, warsztaty umiejętności w zakresie partycypacyjnego planowania przyjaznych miejsc w przestrzeni publicznej oraz zarządzania przestrzenią publiczną, błękitno-zielona infrastruktura, Inicjatywa Nowy Europejski Bauhaus, Partnerstwo publiczno-prywatne oraz wsparcie edukacyjne dla liderów lokalnych i wolontariuszy. Szkolenia będą zróżnicowane zarówno ze względu na stopień zaawansowania uczestników, tj. początkujący lub zaawansowani jak również ze względu na specyfikę uczestników tj.: urzędnicy, przedstawiciele Komitetów Rewitalizacji, radni, włodarze gmin, NGO’s, czy też przedsiębiorcy.

Wsparcie doradcze z zakresu rewitalizacji dla gmin z terenu województwa śląskiego

Zespół ds. rewitalizacji, tak jak w latach poprzednich, będzie świadczył wsparcie doradcze dla gmin. W dalszym ciągu, każdej gminie, która opracuje gminny program rewitalizacji przydzielonych zostanie dwóch członków Zespołu ds. rewitalizacji (opiekunów), którzy świadczyć będą porady dot. procesu rewitalizacji. Dodatkowo, każda zainteresowana gmina, będzie mogła uzyskać wsparcie w takich tematach jak m.in.: opracowanie GPR, powołanie Komitetu Rewitalizacji, stosowanie narzędzi ustawowych, zarządzanie procesem rewitalizacji, monitorowanie i ocena rewitalizacji czy realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych. W sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy, przewiduje się posiłkowanie się ekspertami zewnętrznymi.

Działania realizowane będą jako wsparcie indywidualne dla pojedynczej gminy.

Wymiana doświadczeń

Budowanie efektywnej sieci wymiany doświadczeń rewitalizacyjnych odbywać się będzie zarówno na poziomie województwa jak i na poziomie ponadregionalnym. W ramach sieciowania i wymiany doświadczeń zorganizowane zostaną cztery wizyty regionalne w kilku gminach województwa. Zorganizowana zostanie także kilkudniowa wizyta studyjna w kilku miastach Polski, w ramach której, przedstawiane będą dobre praktyki rewitalizacyjne. Planowane jest również powołanie grupy roboczej ds. rewitalizacji. Grupa będzie stanowić forum wymiany doświadczeń, wypracowywania wspólnych rozwiązań problemów, z jakimi stykają się samorządy lokalne w trakcie realizacji działań rewitalizacyjnych, będzie również źródłem pozyskiwania najaktualniejszych informacji dot. kwestii istotnych w punktu widzenia prowadzenia procesu rewitalizacji przez samorządy w regionie. Zaplanowano także organizację wizyty studyjnej dla członków Zespołów ds. rewitalizacji z innych regionów. Z okazji 10-lecia ustawy o rewitalizacji planuje się organizację konferencji, która będzie okazją do spojrzenia na proces z perspektywy doświadczeń i praktycznego zastosowania zapisów ustawy. Na konferencji podjęte zostaną zagadnienia, które będą miały na celu podsumowanie minionych 10 lat. W ramach projektu przewiduje się również współpracę z Centrami Kompetencji ds. Rewitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Monitorowanie rewitalizacji 

W ramach projektu planuje się dalsze prace nad modułem dot. rewitalizacji w ramach systemu informacji przestrzennej województwa śląskiego.

Promocja rewitalizacji 

Celem działań w tym obszarze będzie promocja rewitalizacji jako skutecznego instrumentu terytorialnego poprzez informowanie o najlepszych praktykach i rozwiązaniach z zakresu rewitalizacji oraz promowanie gmin prowadzących ambitną i efektywną rewitalizację.

Regionalne Granty na Rewitalizację

Województwo śląskie w ramach WIR zamierza przeznaczyć część środków na wsparcie lokalnych inicjatyw rewitalizacyjnych. Proponowane wsparcie grantowe ma służyć wzrostowi zaangażowania mieszkańców na każdym etapie „życia” GPR. Doceniając dotychczasowe zaangażowanie gmin w prowadzeniu procesów rewitalizacji chcemy wspomóc gminy w tym dodatkowym aspekcie tak, aby jeszcze bardziej uświadamiać i podnosić kompetencje społeczne wykluczonych mieszkańców.

Wsparcie interesariuszy procesów rewitalizacji będzie się odbywać poprzez realizację inicjatyw takich jak projekt społeczny lub projekt zintegrowany obejmujący działania społeczne oraz komponent infrastrukturalny (musi on obowiązkowo zawierać działania społeczne, a wydatki majątkowe nie mogą przekraczać 50% wartości projektu). Grantobiorcami mogą być: gminy, jednostki organizacyjne gminy, w szczególności: publiczne placówki oświatowe: przedszkola, szkoły podstawowe, licea, technika, szkoły zawodowe, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki kultury, sportu i rekreacji, biblioteki i inne, zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe, bez względu na to, czy posiadają status organizacji pożytku publicznego, których celem jest działalność na rzecz społeczności lokalnych.

#FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie 

Logotypy FE SL 2021-2027

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś