Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Nowe technologie w bytomskiej spółce


Firma Digital Core Design (DCD) została założona w 1999 roku w Bytomiu. Od samego początku specjalizuje się w projektowaniu innowacyjnych układów scalonych. Podczas dwóch dekad swojej działalności inżynierowie firmy zaprojektowali ponad 70 różnego typu architektur, spośród których można wymienić m.in. najszybszy na świecie procesor przemysłowy z rodziny 8051 (DQ80251) czy też pierwszy w historii Polski komercyjny procesor 32-bitowy (D32PRO). Produkty DCD są powszechnie znane z innowacyjności i dostosowania do potrzeb klienta, a na brak klientów firma nie narzeka. Z procesorów DCD korzystają najwięksi światowi gracze z branży elektronicznej m.in. Siemens, Sony czy Philips. Ostrożne dane szacunkowe wskazują, że na całym świecie pracuje ponad 500 milionów urządzeń elektronicznych wykorzystujących rozwiązania zaprojektowane przez DCD. Za swoje dokonania firmie przyznano kilkanaście nagród w kraju i za granicą m.in. Marka Śląskie, Produkt Roku, Mikroprzedsiębiorca Roku, Polski Produkt Przyszłości, Teraz Polska. Do budowy tych znakomitych sukcesów firmy dołożyły swą niewielką cegiełkę również Fundusze Europejskie, wspomagając Bytomian w realizacji kolejnego nowatorskiego projektu, który wpłynie na rozwój branży elektronicznej.

Tytuł projektu
Nowoczesny kontroler magistrali szeregowej nowej generacji – I3C

Nazwa beneficjenta
DIGITAL CORE DESIGN SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Oś priorytetowa / Działanie / Poddziałanie
Oś priorytetowa: I. Nowoczesna gospodarka
Działanie: 1.2. Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach
Poddziałanie: brak poddziałania

Finanse
Wartość projektu: 1 354 183,00 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 925 026,80 zł

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Standard I3C zaprezentowany przez fundację MIPI (zrzeszającą największych na świecie producentów elektroniki) uważany jest obecnie za przełomowy dla rynku IT. Łączy on w sobie zalety dwóch najpopularniejszych interfejsów komunikacyjnych I2C oraz SPI – oferując jeden – I3C, który wydatnie zwiększa prędkość transmisji danych, a przy tym pozwala na implementację większej liczby połączeń. Wedle szacunków MIPI w najbliższych latach I3C znajdzie zastosowanie w licznych rozwiązaniach z branży Mobile oraz IoT (Internet of Things).

Co udało się zrealizować?

Inżynierowie Digital Core Design (DCD) opracowali IP Core (syntezowalny blok) w pełni zgodny ze specyfikacją dla standardu I3C. DI3CM-FIFO może zostać licencjonowany przez DCD firmom zajmującym się projektowaniem urządzeń elektronicznych. Co ważne, podobnie jak wszystkie inne IP Core zaprojektowane przez Digital Core Design – jest to rozwiązanie niezależne technologicznie, dzięki czemu może być wykorzystanie w dowolnej technologii produkcji. DI3CM-FIFO można również zamówić wraz z pierwszym w historii Polski komercyjnym procesorem 32-bitowym D32PRO (również zaprojektowanym przez Digital Core Design).

Kto skorzysta z efektów projektu?

Bezpośrednio z efektów projektu korzystają programiści zajmujący się projektowaniem innowacyjnych układów scalonych.

W praktyce, pośród użytkowników znajduje się każdy kto korzysta z urządzeń mobilnych oraz internetu rzeczy (IoT).

Jakie są główne korzyści projektu?

Projekt przyczynił się do wprowadzenia na rynek nowego, innowacyjnego produktu – Di3CM-FIFO, który jest zgodny z najnowszą specyfikacją I3C oraz łączy zalety dwóch popularnych interfejsów (I2C oraz SPI) w jednym rozwiązaniu. Wzrastająca liczba przesyłanych danych wymaga nowych rozwiązań, które pozwolą na bezpieczną komunikację – takim rozwiązaniem jest właśnie Di3CM-FIFO.


Nowoczesny kontroler magistrali szeregowej nowej generacji - I3C
Nowoczesny kontroler magistrali szeregowej nowej generacji - I3C
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś