Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Kształcenie kadr i wsparcie nowych pracowników systemu pomocy i integracji społecznej w województwie śląskim


Usługi społeczne to wymagający sektor publiczny, a zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze wciąż rośnie. Osoby pełniące rolę pracownika usług publicznych są narażone na wypalenie zawodowe i obciążenia psychiczne. Zaplanowane działania w projekcie mają wesprzeć podmioty publiczne lub prywatne, które świadczą usługi publiczne poprzez oferowane formy kształcenia i podnoszenie kwalifikacji.

Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
Kształcenie kadr i wsparcie nowych pracowników systemu pomocy i integracji społecznej w województwie śląskim

Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie

Działanie
Priorytet: VII. Fundusze Europejskie dla społeczeństwa
Działanie: 7.5 Strategiczne projekty dla obszaru usług społecznych, typ: Wsparcie kadr pomocy i integracji społecznej w regionie
Typ: Działania w celu zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług

Finanse
Wartość projektu: 1 633 070,76 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 1 388 110,15 EUR

Okres realizacji
IV 2024 – XII 2027

Kluczowe etapy

Podpisanie umowy o dofinansowanie.

Cel projektu

Celem projektu jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji osób bezpośrednio świadczących usługi społeczne w środowisku. Przewidziano realizację różnorodnych form wsparcia, tj. udział w superwizji, w konferencjach i innych formach kształcenia, w tym: szkoleniach, warsztatach, coachingu i mentoringu.

W grupie docelowej znajdą się osoby świadczące usługi społeczne zawodowo (pracownicy socjalni, asystenci rodziny, asystenci osób niepełnosprawnych, opiekunki itp.) i niezawodowo (członkowie rodzin sprawujący opiekę faktyczną za wyjątkiem rodzin zastępczych, rodziny wspierające, wolontariusze itp.).

Zadania w projekcie
  • Szkolenia kompetencyjne i kwalifikacyjne dla osób świadczących usługi społeczne w społeczności lokalnej;
  • Superwizje dla pracowników socjalnych oraz asystentów rodziny;
  • Wsparcie i profesjonalizacja opiekunów faktycznych.

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Osoby realizujące usługi opiekuńcze

Praca w zawodach opiekuńczych w Polsce wiąże się ze stosunkowo niskim statusem społeczno-ekonomicznym, przy jednocześnie dużym ryzyku wypalenia zawodowego i obciążeniu psychicznym.

Cały czas rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze, a przy tym istnieje stały niedobór pracowników w tym sektorze. W związku z tym istnieje konieczność tworzenia i poszerzania możliwości zdobywania i podnoszenia kwalifikacji potrzebnych do pracy w sektorze opieki.

Opiekunowie faktyczni

Osoby opiekujące się członkami rodzin borykają z szeregiem problemów, od kwestii psychologicznych (stres, wypalenie), fizycznych (wyczerpanie, obciążenie zdrowotne), brak czasu na pracę zawodową i odpoczynek. Jednocześnie obserwowana jest potrzeba zdobywania wiedzy w zakresie pielęgnacji osób starszych w kontekście konkretnych zagadnień szkoleniowych, jak i możliwości wymiany doświadczeń z osobami w podobnej sytuacji.

Co jest planowane do realizacji?

Szkolenia podzielono na trzy bloki tematyczne:

1. Szkolenia wzmacniające kompetencje osobiste, np.: zarządzanie stresem, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, skuteczna komunikacja, techniki relaksacyjne.

2. Szkolenia wzmacniające kompetencje zawodowe, np.: praca z trudnym klientem, podstawy opieki nad chorymi z ranami przewlekłymi, opieka nad osobami dotkniętymi chorobami otępiennymi, pielęgnacja osoby chorej i osoby z niepełnosprawnością w warunkach domowych, język migowy, pierwsza pomoc, transferowanie osób starszych i z niepełnosprawnością, seksualność osób z niepełnosprawnościami.

Szkolenia te przewidziane głównie dla osób realizujących usługi opiekuńcze, dla opiekunów faktycznych opiekujący się niesamodzielnymi członkami rodzin oraz dla osób świadczących usługi (niestacjonarnie) wszechstronnej i całościowej opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi.

3. Szkolenia kwalifikacyjne - w celu profesjonalizacji usług opiekuńczych oraz uwzględniając, że wsparcie w projekcie będzie realizowane również dla nowych pracowników systemu pomocy społecznej (z niskimi kwalifikacjami i małym doświadczeniem zawodowym) planuje się realizację kompleksowych szkoleń kwalifikacyjnych, m.in. takich jak: opiekun osoby starszej, opiekunka środowiskowa, asystent osoby niepełnosprawnej.

Jakie będą główne korzyści projektu?

W efekcie realizacji projektu wsparciem zostanie objętych 167 podmiotów publicznych lub prywatnych, które świadczą usługi publiczne oraz 1503 osoby wezmą udział w oferowanych formach kształcenia i podnoszenia kwalifikacji i dzięki wsparciu w programie będą świadczyły lub będą gotowe świadczyć usługi w społeczności lokalnej.

Kto skorzysta na realizacji projektu?

W grupie docelowej znajdą się osoby świadczące usługi społeczne zawodowo (pracownicy socjalni, asystenci rodziny, asystenci osób niepełnosprawnych, opiekunki itp.) i niezawodowo (członkowie rodzin sprawujący opiekę faktyczną za wyjątkiem rodzin zastępczych, rodziny wspierające, wolontariusze itp.).

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś