Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Każde państwo członkowskie UE jest zobowiązane do:

  • zapobiegania powstawaniu nieprawidłowości i ich wykrywania,
  • nakładania korekt finansowych i odzyskiwania kwot nienależnie wypłaconych wraz z odsetkami z tytułu zwrotu tych kwot po terminie,
  • prowadzenia innych działań naprawczych w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami.

Korekty i pomniejszenia

Stwierdzenie wystąpienia nieprawidłowości (ustalenie administracyjne lub sądowe) wiąże się z koniecznością skorygowania wydatków, tj. pomniejszenia wydatków kwalifikowalnych we wniosku o płatność albo nałożenia korekty finansowej.

Celem korekty finansowej oraz pomniejszenia wydatków kwalifikowalnych jest doprowadzenie do sytuacji, w której 100% wydatków objętych wnioskiem o płatność skierowanym do Komisji Europejskiej, będzie zgodnych z przepisami prawa.

Korekta finansowa wiąże się z obniżeniem kwoty dofinansowania z UE przyznanej na realizację danego projektu. Kwota korekty finansowej może zostać ponownie wykorzystana w ramach danego programu, jednakże nie może zostać przeznaczona na projekt, który był przedmiotem korekty.

Odzyskiwanie nieprawidłowo wydatkowanych środków polega na podjęciu działań zmierzających do:

  • zwrotu przez beneficjenta nieprawidłowo wydatkowanych środków finansowych z UE
  • lub odzyskania środków w drodze pomniejszania kolejnych płatności na rzecz beneficjenta.

Stawki procentowe korekt finansowych i pomniejszeń dla poszczególnych nieprawidłowości w zakresie zamówień publicznych zostały ujęte w wytycznych dotyczących sposobu korygowania nieprawidłowości – z taryfikatorem można zapoznać się tutaj: Korekty finansowe za uchybienia w zamówieniach (załącznik do wytycznych).

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś