Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Społeczne Śląskie – Włącz się. W stronę niezależnego życia


27 kwietnia 2023 r. odbędzie się konferencja dla przyszłych beneficjentów funduszu EFS+ pn. "Społeczne Śląskie – Włącz się. W stronę niezależnego życia".

Nowe rozdanie

Województwo Śląskie rozpoczyna realizację kolejnego programu regionalnego, największego z programów regionalnych w Polsce. Wiele podmiotów, instytucji, firm z niecierpliwością oczekuje już na środki zaplanowane w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

Obecna perspektywa bardzo wyraźnie kładzie nacisk na wsparcie człowieka, będą to działania skierowane do ludzi i dla ludzi, zwłaszcza tych w trudnej sytuacji życiowej, ludzi odsuniętych lub zagrożonych odsunięciem poza margines społeczny.

W obecnej perspektywie finansowej wdrażane będą również działania finansowane z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, wspierające trwający od lat proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu w kierunku gospodarki zielonej – neutralnej dla klimatu. W opinii władz województwa oraz ekspertów transformacja nie dokona się i nie będzie efektywna, jeśli nie zostanie nią objęta społeczność lokalna i nie zostaną złagodzone problemy społeczne wynikające z tego procesu.

Społeczne Śląskie

Konferencja ma na celu zaprezentowanie szerokiemu gronu potencjalnych odbiorców wsparcia – władzom lokalnym, podmiotom III sektora, instytucjom, firmom, ale też zwykłym obywatelom – jakiego rodzaju działania realizowane będą w obszarze społecznym czyli dla ludzi – jednostek, konkretnych grup czy społeczności lokalnych. Ważne, aby  konferencja pomogła zaistnieć w świadomości społecznej i pokazała jak szeroki jest wachlarz możliwych do realizacji działań w sferze społecznej.

Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 to w dużej mierze środki mające pomóc rozwiązywać problemy, z którymi borykają się rodzice, opiekunowie osób zależnych, pracownicy, mieszkańcy regionów górniczych czy po prostu zwykli obywatele, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – wymagającej wsparcia kogoś z zewnątrz.

Konferencja rozpocznie się o godz. 10:00 wykładem Jakuba Wygnański z Fundacji Stocznia w Warszawie.

Główne obszary, na których koncentrować się będzie wsparcie zaprezentowane zostaną w ramach 5 paneli tematycznych (do wyboru):

  1. „Ekonomia społeczna - czyli pieniądze to nie wszystko”

    Panel ma pokazywać w jaki sposób działalność ekonomiczna może służyć rozwiązywaniu problemów społecznych, jaka może być rola podmiotów ekonomii społecznej w środowisku lokalnym i rozwiązywaniu problemów osób wykluczonych czy zagrożonych wykluczeniem.

  2. „Dostępność do usług – każdy inny, wszyscy równi”

    W ramach panelu dyskutowany będzie problem kompleksowości i dostępności wsparcia oferowanego osobom z niepełnosprawnościami czy osobom potrzebującym pomocy w codziennym funkcjonowaniu – zwłaszcza w kontekście dostępności usług w środowisku lokalnym, wsparcia ich rozwoju przez fundusze europejskie i obowiązujących standardów.

  3. „Deinstytucjonalizacja – chcę mieć wybór”

    Zachodzące zmiany społeczne i demograficzne oraz konieczność podniesienia standardów świadczonych usług, rodzą konieczność zmiany systemowej zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji. W ramach panelu zaprezentowane będą lokalne pomysły na realizację założeń deinstytucjonalizacji usług społecznych i możliwości finansowania podejmowanych działań ze środków unijnych.

  4. „Akcja – Transformacja”

    W ramach panelu przedstawione zostaną wizje i koncepcje realizacji działań w zakresie transformacji, skoncentrowanych na obszarze społecznym, tj. aktywizacji i włączeniu społeczności lokalnych w trwający proces zmiany. Przedstawione zostaną możliwe działania i zakres ich finansowania w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

  5. „NGO – zaangażowanie to wyzwanie!”

    Uczestnicy panelu – praktycy, aktywiści, liderzy społeczni, osoby z wieloletnim doświadczeniem w działalności w ramach trzeciego sektora – podejmą dyskusję na temat sposobów budowania społeczeństwa obywatelskiego, znaczenia i rosnącej roli organizacji pozarządowych w życiu społecznym. Przedstawione zostaną również możliwości wsparcia rozwoju organizacji pozarządowych w ramach środków unijnych.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną również główne założenia do planowanych na 2023 rok naborów podczas 5 warsztatów tematycznych (do wyboru):

  1. Warsztat – „Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji”,
  2. Warsztat – „Europejski Fundusz Społeczny Plus – Wsparcie rodziny”,
  3. Warsztat – „Europejski Fundusz Społeczny Plus – Aktywna Integracja”,
  4. Warsztat – „Europejski Fundusz Społeczny Plus – Usługi społeczne”,
  5. Small Talk/Dyskusja – „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego – dialog i wsparcie organizacji pozarządowych”.

Weź udział w konferencji

Więcej informacji znajdziesz w dziale: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Konferencja pod patronatem medialnym Radia Katowice.


Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś