Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Śląsk dynamicznie rozwija się w kierunku nowoczesnych technologii, dlatego warto wykorzystywać potencjał miejsc, które mogą się do tego przyczynić. Taką szanse dostał projekt IT HUB Gliwice dzięki, któremu Park naukowo-technologiczny w Gliwicach będzie jednym z wiodących ośrodków w obszarze innowacyjnego i wysokotechnologicznego przemysłu w regionie, a przez to wpłynie na podniesienie poziomu innowacyjności podregionów górniczych.

Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
IT HUB GLIWICE

Nazwa beneficjenta
Park Naukowo-Technologiczny "Technopark Gliwice" Sp. z o.o.

Działanie
Priorytet: X. Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: 10.05. Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę
Typ: 020 - Infrastruktura biznesowa dla MŚP (w tym parki i obiekty przemysłowe), 024 - Zaawansowane usługi wsparcia dla MŚP i grup MŚP (w tym usługi w zakresie zarządzania, marketingu i projektowania), 073 - Rewaloryzacja obszarów przemysłowych i rekultywacja skażonych gruntów

Finanse
Wartość projektu: 9 964 358,65 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 6 773 088,48 EUR

Okres realizacji
I 2024 – X 2028

Kluczowe etapy

Podpisanie umowy o dofinansowanie.

Cel projektu

Celem głównym projektu jest poprawa konkurencyjności współczesnej gospodarki opartej na wiedzy poprzez wzmocnienie potencjału Parku Naukowo-Technologicznego w Gliwicach w obszarze tworzenia warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarach badawczo-rozwojowym i innowacyjnym oraz w oparciu o zaawansowane technologie.

Zadania w projekcie

  • Stworzenie FABLABA - rozległej przestrzeni sprzyjającej do powstawania prototypów produktów i usług;
  • HUB 1 - prace budowlane, w wyniku których powstanie niepodpiwniczony budynek biurowy wraz z łącznikiem;
  • HUB 2 - prace budowlane, w wyniku których powstanie trzykondygnacyjny budynek wraz z tarasem; budynek składa się z części biurowej oraz połączonej z nim hali produkcyjnej;
  • Wyposażenie HUB 1 i HUB 2.

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Zidentyfikowanym kluczowym problemem jest niewykorzystany potencjał Parku naukowo-technologicznego w Gliwicach w obszarze tworzenia warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarach badawczo-rozwojowym i innowacyjnym oraz w oparciu o zaawansowane technologie. Po procesie reindustrializacji Śląsk dynamicznie rozwija się w kierunku nowoczesnych technologii. Zwiększenie potencjału infrastrukturalnego Technoparku Gliwice przyczyni się do zwiększenia jego znaczenia jako jednego z wiodących ośrodków w obszarze innowacyjnego i wysokotechnologicznego przemysłu w regionie, a przez to wpłynie na podniesienie poziomu innowacyjności podregionów górniczych.

Co jest planowane do realizacji?

W ramach projektu zaplanowano rozbudowanie istniejącej infrastruktury i umożliwienie funkcjonowania kolejnych firm technologicznych, dla których tworzone są kolejne usługi wsparcia.

Nowa infrastruktura nie będzie dedykowana konkretnym firmom, ale będzie wspierać przedsiębiorstwa z branż nowoczesnych technologii wpisujących się w zapisy „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030”, w tym między innymi automatyki, ICT, nowoczesnych źródeł wytwarzania energii i wyrobów medycznych.

Stworzenie fab laba w postaci rozległej przestrzeni będzie sprzyjać powstawaniu prototypów produktów i usług. Fab lab stanowić będzie uzupełnienie dotychczasowej infrastruktury parku maszyn w zakresie druku 3D (ponad 20 różnych maszyn) o rozwiązania umożliwiające pracę z innymi materiałami i wytwarzanie fizycznych prototypów.

Budynki będą zasilane z wykorzystaniem zielonej energii.

Istotny jest wymiar rewitalizacyjny projektu. W wyniku realizacji projektu na terenach poprzemysłowych i powojskowych powstanie niskoenergetyczny obiekt, co wpłynie na efektywne gospodarowanie zasobami i ochronę środowiska.

Jakie będą główne korzyści projektu?

IT HUB przyczyni się do realizacji celu dywersyfikacji gospodarczej oraz nabywania i podnoszenia kwalifikacji zarządu i pracowników firm. Przyczyni się to do wzrostu poziomu innowacyjności regionu, wsparcia przedsiębiorczości - tworzenia nowych firm i samozatrudnienia.

Kto skorzysta na realizacji projektu?

W wybudowanym budynku swoją siedzibę znajdzie ok. 20 firm. Ulokowanie się przedsiębiorstw w nowej infrastrukturze będzie miało znaczenie dla tworzenia nowych, alternatywnych miejsc pracy w szczególności dla byłych pracowników branż górniczych i okołogórniczych. Zatrudnienie w firmach znajdujących się w „Technoparku Gliwice” znajdą również specjaliści i absolwenci w branżach zastępujących branże tradycyjne.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś