Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Zasada partnerstwa

Jedną z obowiązujących zasad w polityce spójności na lata 2021-2027 jest zasada partnerstwa, o której mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z 24 czerwca 2021 r., jak również w Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 240/2014 z 7 stycznia 2014 r.

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia 2021/1060 i Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasady partnerstwa na lata 2021-2027 instytucja zarządzająca programem regionalnym realizuje zasadę partnerstwa podczas „przygotowywania, wdrażania i ewaluacji programów, w tym poprzez udział w komitetach monitorujących”. W ramach partycypacyjnego procesu przewiduje współpracę szerokiego grona interesariuszy z udziałem partnerów społecznych i szerokiego grona organizacji społeczeństwa obywatelskiego (NGO, nieformalne ruchy obywatelskie, sieci wolontariuszy i aktywistów itp.).

Powołanie grupy

Zgodnie z zapisami "Funduszy Europejskich dla Ślaskiego 2021-2027" cykl realizacji programu będzie również uwzględniał udział ekspertów i beneficjentów oraz partnerów niebędących członkami Komitetu Monitorującego. Dlatego uchwałą Komitetu Monitorującego nr 50 z 28 kwietnia 2023 r. powołano grupę roboczą ds. realizacji zasady partnerstwa składającą się z przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, w tym w szczególności organizacji pozarządowych oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Cel grupy

Działalność grupy roboczej skupiona jest wokół realizacji zasady partnerstwa w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, czyli nawiązywania, podtrzymywania lub pogłębiania współpracy pomiędzy różnymi podmiotami (instytucjami, organizacjami czy firmami) podczas wdrażania wsparcia UE. Celem działania Grupy jest też poprawa efektywności i skuteczności wdrażania programu.

Zadania grupy

Grupa została powołana na okres działalności Komitetu Monitorującego program i będzie organem konsultacyjnym w obszarze realizacji zasady partnerstwa na poszczególnych etapach wdrażania programu. Do kompetencji gremium należy:

  • opiniowanie pod kątem realizacji zasady partnerstwa dokumentów związanych z programem:
    • programowaniem,
    • wdrażaniem,
    • monitorowaniem,
    • ewaluacją,
  • rekomendowanie rozwiązań gwarantujących (zwiększających szanse) realizacji zasady partnerstwa,
  • promowanie rozwiązań i dobrych praktyk związanych z realizacją zasady partnerstwa,
  • monitorowanie realizacji zasady partnerstwa,
  • interweniowanie, jeśli zasada nie jest realizowana lub jest realizowana w sposób niewystarczający,
  • eksploracja nowych terytoriów partycypacji (nowych narzędzi realizacji zasady partnerstwa).

Skład

Aktualny skład grupy roboczej ds. realizacji zasady partnerstwa.

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś