Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Omówienie standardów dostępności w projektach unijnych – szkolenie 11 marca 2024 r.


Pytanie 1. Czy informacje o projekcie zamieszczane na stronie internetowej muszą być dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami?

Odpowiedź

Tak, projekty finansowane ze środków UE podlegają standardom dostępności, które omawialiśmy na spotkaniu. Strony internetowe projektów podlegają zarówno powyższym standardom, jak również Ustawie o dostępności cyfrowej, która nakłada konieczność stosowania wytycznych WCAG 2.1.

Opracowane przez pana Konrada Galińskiego

Pytanie 2. Gdzie można się przeszkolić/ podjąć naukę np. z języka migowego? Jest zapis w dokumentacji, że w przypadku zgłoszenia takiej potrzeby mamy zapewnić pomoc w tym zakresie. Czy może to zrobić pracownik, który sam dobrowolnie podejmie naukę czy jednak jakaś inna doświadczona osoba?

Odpowiedź

Osoby głuche w większości nie znają fonicznego języka polskiego. Istnieje niewielka szansa, że sami się zgłoszą, a tym bardziej zrobią to w składni i gramatyce języka polskiego. Mówiliśmy na spotkaniu o tym, że jednostki publiczne często przepisują treść wprost z ustawy. Oczywiście jest możliwe przeszkolenie się z języka migowego, jednak jak każdy język, jeśli nie jest używany będzie się dewaluował. W takim wypadku zalecamy raczej zakup usługi tłumacza online. Jest ona tańsza od kursów językowych, i pozwala na połączenie z tłumaczem w czasie rzeczywistym w momencie przyjścia osoby głuchej. Być może w instytucji jest pracownik, który zna i używa na co dzień PJM i nie będzie potrzeby korzystania z powyższych rozwiązań.

Opracowane przez pana Konrada Galińskiego

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś