Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Omówienie standardów dostępności w projektach unijnych – szkolenie 10 września 2024 r.


Pytanie 1. Dalej niejasne jest dla naszego podmiotu jak dalece realizacja wszystkich zobowiązań jest dla nas obligiem a na ile możliwością, wychodzącą na przeciw odbiorców ze szczególnymi potrzebami. Jako Stowarzyszenie nie realizujemy zadań wprost delegowanych z JST w obszarach które wymienia ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Niebawem jednak podejmować będziemy projekty w zakresie EFS w ramach dofinansowania grantów podmiotów zainteresowanych wsparciem. Tak więc oprócz głównego nurtu zadań (projektów w ramach WPR), dojdzie nam również realizacja projektów z Funduszu Społecznego, a zatem w obszarze tych działań winniśmy dostosować na ile to możliwe nasze standardy dostępności?

Odpowiedź

Zasada „podwójnego podejścia” w Standardach Dostępności EFS wymaga ich realizacji również w projektach, które nie mają bezpośrednio na celu zwiększenia dostępności. Minimalne wymagania obejmują zgodność z treścią standardów: architektonicznego, cyfrowego, informacyjno-komunikacyjnego, transportowego oraz szkoleniowego. Oznacza to, że wszystkie projekty powinny być dostosowane do określonych standardów dostępności, nawet jeśli ich głównym celem nie jest zwiększenie dostępności.

Kolejnym wymogiem  obligatoryjnym (w większości pokrywającym się z poprzednimi standardami) jest zgodność z minimalnymi wymogami Ustawy o Zapewnieniu Dostępności z 2019 roku. Minimalne wymagania obejmują obszary: dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.

Opracowane przez Pana Mateusza Kobryna

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś