EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności
Park Śląski to niewątpliwie zielone płuca Śląska, zarazem jedno z popularniejszych miejsc rekreacyjnych w regionie. Park odwiedza w ciągu roku około 3 mln osób. Obszar po kilkudziesięciu latach od utworzenia wymaga działań ochronnych. Należy pamiętać o tym, że jest to również miejsce zróżnicowanych ekosystemów z cennymi gatunkami roślin i zwierząt. Łącząc te dwie funkcje parku konieczna jest odpowiednia koordynacja działań pomiędzy ochroną przyrody, a wartością rekreacyjną.
Tytuł projektu
EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności
Nazwa beneficjenta
Park Śląski S.A.
Działanie
Priorytet: II. Fundusze Europejskie na zielony rozwój
Działanie: 2.14. Ochrona przyrody i bioróżnorodność
Typ: 079 – Ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, dziedzictwo naturalne i zasoby naturalne, zielona i niebieska infrastruktura
Finanse
Wartość projektu: 37 237 382,10 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 26 193 413,10 EUR
Okres realizacji
IV 2024 – XII 2029
Kluczowe etapy
Cel projektu
Projekt ma na celu ochronę przyrody i wspieranie rozwoju bioróżnorodności na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie wraz z przeprowadzeniem kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej.
Zadania w projekcieProjekt będzie realizowany poprzez wdrożenie następujących zadań:
- działania z zakresu ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności w tym ekosystemów tj.: ekosystemu leśnego i wodnego,
- utworzenie poprzez przebudowę Parkowego Centrum Bioróżnorodności wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem, m.in. postawienie wieży dla birdwatchingu oraz ścieżki i elementy małej architektury,
- przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Obszar Parku Śląskiego charakteryzuje się obecnością zróżnicowanych ekosystemów z cennymi gatunkami roślin i zwierząt. Wbrew obiegowej opinii teren ten nie został wykreowany w całości na terenach uprzednio nieleśnych, a objął również fragmenty dawnych lasów.
Po kilkudziesięciu latach od utworzenia obszary leśne i wodne Parku wymagają jednak ochrony czynnej. Wynika to z wielu powodów, spośród których najważniejsza jest odpowiednia koordynacja działań na linii ochrona przyrody (ostoja przyrodnicza) - wartość rekreacyjna (park miejski).
Co jest planowane do realizacji?
W ramach prac projektowych zaplanowano m.in.
- opracowanie aplikacji „Złap drzewo”,
- budowę 6 sztuk zimowisk (hibernakulum) dla płazów,
- częściową rewitalizację alpinarium,
- instalację budek lęgowych z kamerami,
- hotele dla owadów,
- realizację ścieżek dydaktycznych.
W ramach kampanii informacyjno edukacyjnej „Edukacja o Bioróżnorodności” przeprowadzone zostaną terenowe warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży oraz cykl zajęć edukacyjnych w szkołach i przedszkolach z woj. śląskiego. Dla szerszej grupy odbiorców zaplanowano natomiast: konkursy, koncerty, wykłady, warsztaty i szkolenia, jarmarki i festyny
Jakie będą główne korzyści projektu?
Realizacja projektu przyczyni się do stworzenia cennych przyrodniczo miejsc o ograniczonej dostępności człowieka, oddanych głównie naturze oraz miejsc, które zapewnią „podróż do bioróżnorodności” poprzez odwiedzanie rozproszonych miejsc (ekosystemów, siedlisk) połączonych bezemisyjnymi formami komunikacji w tym pieszej i rowerowej przy uwzględnieniu możliwość zastosowania nawierzchni spełniających wymogi „zielonej infrastruktury”, a tym samych „podróżowanie” po różnorodnych działaniach (m.in. ochronnych, edukacyjnych), dających doznania poznawcze i estetyczne oraz doświadczenie funkcjonowania żywych laboratoriów.
Kto skorzysta na realizacji projektu?W wyniku projektu dla 28 gatunków zagrożonych zostaną przeprowadzone działania ochronne, a wobec 4 inwazyjnych gatunków obcych zostaną podjęte działania ograniczające ich negatywny wpływ. Ponadto zakłada się, że 62 700 mieszkańców najbliższej okolicy parku uzyska dostęp do nowej lub udoskonalonej zielonej infrastruktury.
Więcej informacji
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Fundusze Europejskie dla Śląskiego