Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Digitalizacja zasobów Studenckiego Radia "Egida" w Katowicach


W siedzibie Studenckiego Studia Radiowego „Egida” znajdowało się ok. 1500 woluminów taśm szpulowych, zawierających archiwalne nagrania zrealizowane w latach 1969–1994. Materiały te były przechowywane w pomieszczeniu o wymiarach 6x4m, w którym nie było odpowiedniej wentylacji, a także urządzeń odpowiedzialnych za utrzymywanie właściwej wilgotności. Stan techniczny taśm z roku na rok stawał się coraz gorszy ze względu na niewłaściwe metody ich przechowywania oraz ograniczoną trwałość nośnika. Co więcej, dostęp do treści zawartych na taśmach był możliwy wyłącznie z użyciem specjalistycznego magnetofonu do odtwarzania taśm szpulowych. Aby zapobiec dalszej utracie wartościowych treści o charakterze historycznym i kulturowym Uniwersytet Śląski postanowił przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzić digitalizację wszystkich zgromadzonych materiałów, a następnie udostępnić je w ogólnodostępnym serwisie internetowym.

Tytuł projektu
Digitalizacja i archiwizacja zasobów Studenckiego Studia Radiowego „Egida”

Nazwa beneficjenta
UNIWERSYTET ŚLĄSKI W KATOWICACH

Oś priorytetowa / Działanie / Poddziałanie
Oś priorytetowa: II. Cyfrowe Śląskie
Działanie: 2.1 Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych
Poddziałanie: brak poddziałania

Finanse
Wartość projektu: 121 440,00 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 93 789,00 zł

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Projekt miał za zadanie digitalizację zbiorów analogowych znajdujących się w dyspozycji Studenckiego Studia Radiowego „Egida”.

Radio Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) od 1969 r. aż do połowy lat 90. wykorzystywało w swojej pracy analogowe magnetyczne taśmy szpulowe, na których zapisywano prowadzone audycje, reportaże oraz inne materiały dźwiękowe. Przechowywane były one w warunkach, które nie są odpowiednie – brak odpowiedniej wentylacji, brak zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza i temperatury – co miało na nie destrukcyjny wpływ. Projekt ma na celu uratowanie tych zbiorów przed dalszą degradacją i zniszczeniem. Wśród nagrań znajdują się materiały istotne z punktu widzenia kultury studenckiej, a także całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego.

Co udało się zrealizować?

Realizacja projektu zakładała digitalizację nagrań, a następnie udostępnienie ich w formie cyfrowego repozytorium połączonego z serwisem internetowym ułatwiającym wyszukiwanie treści.

Projekt wymagał także odpowiedniego posegregowania zdigitalizowanych treści oraz uzupełnienia ich o metadane.

Kto skorzysta z efektów projektu?

Na realizacji projektu skorzystają mieszkańcy całego regionu, a w szczególności:

  • nauczyciele akademiccy oraz administracja Uniwersytetu,
  • studenci i studentki wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Śląskiego,
  • osoby korzystające z zasobów cyfrowych Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) oraz Biblioteki Śląskiej,
  • osoby poszukujące materiałów dotyczących kultury studenckiej (zwłaszcza z lat 70., 80. i 90. XX wieku).

Jakie są główne korzyści projektu?

  • ocalenie istotnych materiałów – będących dziedzictwem kulturowym Uniwersytetu Śląskiego – przed zniszczeniem,
  • udostępnienie zasobów cyfrowych związanych ze Studenckim Radiem "Egida", kulturą studencką i społecznością akademicką UŚ szerokiemu gronu odbiorców,
  • możliwość rozwijania cyfrowego repozytorium Radia "Egida" o treści obecnie produkowane przez Radio.

Powstały zbiór jest prawdopodobnie największym tego typu archiwum w kraju. Zawarte w nim materiały to archiwalne nagrania prezentujące pracę studenckich dziennikarzy Radia "Egida", z których spora część jest dziś doświadczonymi dziennikarzami ogólnopolskich i regionalnych mediów.

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.


Linki zewnętrzne
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś