Deinstytucjonalizacja i wsparcie wojewódzkiej pieczy zastępczej
W województwie śląskim, w porównaniu do innych województw, najwięcej dzieci pozbawionych jest opieki rodziców biologicznych. Deinstytucjonalizacja i wsparcie pieczy zastępczej ma przyczynić się do tego, by dzieci mogły dorastać w środowisku rodzinnym. Wsparcie potrzebne jest również wszystkim osobom, które realizują zadania w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej.
Tytuł projektu
Deinstytucjonalizacja i wsparcie wojewódzkiej pieczy zastępczej
Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie
Działanie
Priorytet: VII. Fundusze Europejskie dla społeczeństwa
Działanie: 7.8 Strategiczne projekty dla obszaru wsparcia rodziny
Typ: 163 – Promowanie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci
Finanse
Wartość projektu: 6 352 791,64 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 5 399 872,89 EUR
Okres realizacji
I 2024 – XII 2027
Kluczowe etapy
Zadania w projekcie
- wspieranie rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, szczególnie rodzin specjalistycznych niezawodowych i zawodowych,
- prowadzenie specjalistycznych ośrodków wsparcia (Regionalnych Centrów Wspierania Pieczy Zastępczej),
- kształcenie i doskonalenie kadr/osób realizujących zadania w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej
- oraz prowadzenie działań świadomościowych i informacyjno-edukacyjnych z zakresu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej i rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej dla osób realizujących zadania w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej oraz przedstawicieli podmiotów współpracujących na rzecz rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, a także osoby prowadzące placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego często spotykają się z różnorodnymi wyzwaniami i problemami. Do najczęściej występujących problemów można zaliczyć traumy u dzieci i związane z nimi zmiany w zachowaniu dzieci. Dlatego tak ważne jest udzielanie rodzinom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka specjalistycznego wsparcia między innymi psychologicznego, szkoleniowego, informacyjnego.
Ponadto dzieci umieszczone w pieczy zastępczej często przejawiają różne problemy behawioralne, emocjonalne czy społeczne, wynikające z wcześniejszych doświadczeń. Dlatego też potrzebują dodatkowego wsparcia edukacyjnego, diagnostyki i leczenia specjalistycznego.
Warto przy tym zaznaczyć, że województwo śląskie należy do regionów, w których intensywność pieczy zastępczej jest najwyższa.
Jakie będą główne korzyści projektu?
W efekcie realizowanego projektu funkcjonować będą 4 specjalistyczne ośrodki wsparcia na terenie woj. śląskiego, które będą udzielać specjalistycznej pomocy zarówno dzieciom umieszczanym w pieczy, jak i rodzinom zastępczym.
Kto skorzysta na realizacji projektu?
W efekcie projektu 300 osób zostanie objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej, a 20 dzieci/młodzieży dzięki uzyskanemu wsparciu opuści placówki opieki instytucjonalnej.
Więcej informacji
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Fundusze Europejskie dla Śląskiego