Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Na terenie województwa śląskiego widać postępujący procesu demograficznego starzenia się ludności i wydłużania się przeciętnej długości trwania życia. To zjawisko stwarza nowe potrzeby społeczeństwa. Dzięki zaangażowaniu 10 gmin stworzonych zostanie 10 Centrów Usług Społecznych, które odmienią lokalne systemy opieki i wsparcia.

Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
CUS – nowe spojrzenie na usługi społeczne

Nazwa beneficjenta
Województwo Śląskie

Działanie
Priorytet: VII. Fundusze Europejskie dla społeczeństwa
Działanie: 7.5. Strategiczne projekty dla obszaru usług społecznych
Typ: 158 - Działania w celu zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług

Finanse
Wartość projektu: 13 883 142,10 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 11 800 670,80 EUR

Okres realizacji
I 2024 – XII 2027

Kluczowe etapy

Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu.
Wydarzenie inaugurujące projekt (Muzeum Śląskie w Katowicach).

Cel projektu

Celem projektu jest zmiana sposobu realizacji usług społecznych w kierunku ich skoordynowania poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Centrów Usług Społecznych na terenie 10 gmin województwa śląskiego.

Zadania w projekcie

Projekt przewiduje wsparcie samorządów w działaniu na rzecz deinstytucjonalizacji usług społecznych w zakresie: wyboru ścieżki utworzenia CUS, pomocy w przeprowadzeniu diagnozy związanej z rozpoznaniem potrzeb mieszkańców gminy oraz możliwych do realizacji działań wspierających, określania potencjału gminy pod kątem usług społecznych, możliwości wykorzystania NGO i innych podmiotów działających na jej terenie, pomocy w opracowaniu programu usług społecznych oraz zapewnienia nadzoru merytorycznego nad tworzonymi programami.

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Potrzeba realizacji projektu wynika z obserwowanego na terenie województwa śląskiego procesu demograficznego starzenia się ludności i utrzymywania się tendencji wydłużania się przeciętnej długości trwania życia. A przy tym istnieje zależność, że wraz ze wzrostem wieku rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia niepełnosprawności oraz niesamodzielności. Dodatkowo zjawiskom demograficznym towarzyszą zmiany kulturowe, zwł. zmieniający się model rodziny.

Co jest planowane do realizacji?

Powstanie dziesięć Centrów Usług Społecznych, które zapewnią realizację usług społecznych odpowiadających potrzebom mieszkańców. Utworzenie CUS-ów będzie wiązało się z pracami adaptacyjnymi dostosowującymi budynki do zmiany organizacyjnej oraz potrzeb osób z niepełnosprawnością. Projektem zostaną objęte wybrane w ramach otwartego naboru partnerskie gminy: Ruda Śląska, Czechowice-Dziedzice, Mikołów, Jaworze, Konopiska, Woźniki, Czeladź, Kamienica Polska, Łazy, Radzionków. W wyniku podjętych działań każda z gmin, które utworzą CUS opracuje także Lokalny Plan Usług Społecznych.

Jakie będą główne korzyści projektu?

Rezultatem projektu będzie stworzenie oferty różnorodnych usług środowiskowych dostosowanych do potrzeb osób wymagających wsparcia na terenie poszczególnych gmin.

Kto skorzysta na realizacji projektu?

W wyniku realizacji projektu wsparcie otrzyma co najmniej 2400 osób, przy zaangażowaniu 140 osób świadczących usługi w środowisku.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś